Pusan je název jihokorejského města, kterému se nyní oficiálně říká Busan Metropolitan City. Jde o druhé nejvíce zalidněné město, v němž žije téměř 3,5 milionů lidí. A to na ploše asi 770 kilometrů čtverečních. Samotné město Pusan se dělí na patnáct správních obvodů a jeden okres.
Historie tohoto místa sahá do 2. až 4. století tohoto letopočtu. V dřívějších dobách bylo město označováno jako Romanization, a to zhruba od 15. století. Teprve až v roce 2000 došlo k přejmenování na Pusan, respektive Busan. Právě v této lokalitě se odehrála slavná bitva o Pusanský perimetr.
Město Pusan je situováno v jihovýchodní části Korejského poloostrova. Od hlavního města Soul je vzdáleno asi 318 kilometrů. V okolí se nachází pohoří Nakdong Delta a vysoká hora zvaná Geumjeongsan. Městem protéká nejdelší řeka Jižní Koreje nesoucí název Nakdong River.
Pusan je městem nejenom ekonomickým a vzdělávacím. Jde také o kulturní a historické centrum, což budete moci zpozorovat na mnoha místech. Samotné centrum, vybrané části a blízké okolí jsou plné významných a architektonicky unikátních staveb, včetně mnoha dalších zajímavostí.
K vidění je například Chrám Beomeosa. Ten představuje největší korejský chrámový komplex založený v roce 678. Pro jeho návštěvu si budete muset udělat výlet kousek za město do hor. Klid se zde pojí s příjemnou atmosférou a duchem minulosti. Unikátní je také Chrám Yonggungsa. Další buddhistický chrámový komplex zasazený do strmého kopce. Při návštěvě města Pusan neopomínejte ani na svatyni Chungnyeolsu nebo Chrám Samgwangsa.
Metropole je i místem mnohých pevností. Z těch nejznámějších lze určitě jmenovat Busanjinjiseong, Cheonseongjinseong a Dongnaeeupseong. K vyhledávaným místům se mimo jiné řadí konfederační svatyně Dongnae Hyanggyo, Dongnaebu Dongheon a další z místních pevností zvaná Jwasuyeong. Krásný výlet vám zprostředkuje i nejvyšší horská pevnost Geumjeongsanseong.
Ve výčtu zajímavostí jihokorejského města Pusan by šlo pochopitelně pokračovat. Osobitou podívanou vám zprostředkuje Janggwancheong, Gungwancheong, Songgongdan Altar a Jeongongdan Altar. Vynechat byste neměli ani Yungongdan Altar, most Yeongdo a pamětní hřbitov OSN.
Pokud budete chtít nahlédnout do hlubší historie Pusanu, dostanete možnost. A to prostřednictvím mnoha tamních muzeí. Mezi ta významná patří Busanské muzeum, Muzeum současného umění Busan, Busanské muzeum moderní historie, Busanské muzeum přírodní historie, Muzeum Bokcheon, Síň míru Spojených národů, Korejské národní námořní muzeum a Busanské muzeum filmů. Výčet takových míst je pochopitelně ještě bohatší.
Ve městě Pusan na vás čeká i dostatek relaxace v podobě nejrůznějších horkých pramenů a termálních lázní. Klid a odpočinek můžete nalézt třeba v parcích a na plážích. Je to například pláž Haundae a Gwangalli. Oblíbený je Yongdusan Park se svou velikostí kolem sedmi hektarů. Výlet si můžete udělat do Busanského akvária nebo vyrazíte za nákupy do centrální a kavárenské čtvrti zvané Nampo-dong. Další zajímavostí v okolí je přírodní park Taejongdae na ostrově Yeongdo, občanský park dříve označovaný jako Camp Hialeah, ostrov Dongbaek a nábřežní park zvaný Millak Waterfront Park. Svůj den zakončete třeba na písečné pláží Ilgwang v délce 1,8 kilometrů.
Ne nadarmo jsme psali o tom, že Pusan je také městem kulturním. Dokazují to pravidelné festivaly a celoroční události. Jmenovat lze například Busan Sunrise Festival, Busanský autosalon, Busan Sea Festival, Busan International Rock Festival, Busanský mezinárodní festival krátkých filmů, Busan International Advertising Festival, Busan Jagalchi Festival, Busan Choral Festival & Competition a pokud do jihokorejského města vyrazíte v zimě, užijete si i Busanský vánoční strom.
S jihokorejským městem Pusan se pojí specifická gastronomie, která vychází už z dávné minulosti, kdy byla metropole středem vojenských záležitostí. Od té doby vznikla řada originálních pokrmů, popřípadě těch modifikovaných. Jmenovat lze například korejské pikantní palačinky Pajeon, studenou pohankovou nudlovou polévku Naengmyeonu nebo vepřovou polévku s rýží zvanou Dwaeji Gukbap. Když se budete pohybovat na místních trzích, narazíte na oblíbené rybí koláčky a smažené rybí filé. Tyto rybí speciality vycházejí z japonského pokrmu zvaného Kamaboko. Už z dob válek jsou velice oblíbená vepřová žebra a jejich příprava na mnoho způsobů. Ochutnat ovšem můžete i takové speciality, jako třeba syrovou makrelu nakrájenou na plátky.
V Pusanu se nachází spousta rozdílných podniků. A my vám od každého z nich přineseme nějaké doporučení. S příjemnými cenami se setkáte například v restauracích Bornga, Namaste Haeundae a Galmegi Brewing Gwangan. Na místní specialisty vyrazte do The Party Haeundae, Jang Su Sam nebo do Geumsu Bokkuk Main. A pokud zatoužíte po něčem luxusnějším, vaším cílem se stane Camellia, Cabinet a Living Room – Park Hyatt Busan.
Při návštěvě jihokorejského města Pusan očekávejte vlhké subtropické klima. Mezi nejteplejší měsíce patří červen až srpen, kdy průměrné denní teploty kolísají mezi 20 °C až 30 °C. Maxima mohou dosahovat hodnot 38 °C. V této době spadne také nejvíce dešťových srážek. Nejdeštivějším měsícem je červen s úhrnem kolem 315 milimetrů. Celoroční úhrn dešťových srážek je 1 500 milimetrů. Opakem tohoto počasí je zima, kdy denní teploty klesají k 3 °C až 5 °C a v noci se dostávají pod bod mrazu. V zimě kromě chladu počítejte se suchým klimatem a větším větrem.
Jihokorejské město Pusan lze označit za bezpečné s nízkou kriminalitou. Přes den se budete cítit určitě bezpečně, jen na některých frekventovanějších místech, jakými jsou prostředky hromadné dopravy, trhy nebo kolem památek, dávejte větší pozor na své osobní věci. Jako kdekoliv na světě, i zde se mohou vyskytovat drobné krádeže cenností, osobních dokladů a peněz. Tyto věci si bez dozoru nenechávejte ani na plážích. Možné jsou i noční procházky v turisticky vyhledávaných čtvrtích, do těch odlehlejších po tmě raději nechoďte. Při prozkoumávání přírody a blízkého okolí Pusanu si dávejte pozor hlavně v období dešťů.
Dovolená v Pusanu se pravděpodobně nebude vymykat jihokorejskému průměru. Nákup zboží a služeb zde odpovídá mnohým evropským městům. Ceny za vybraný sortiment jsou tu oproti České republice trochu vyšší, což dokazuje několik níže uvedených příkladů.
Návštěva jihokorejského města Pusan je možná v kombinaci s leteckou dopravou. Z Prahy budete cestovat na letiště Pusan Gimhae vzdálené asi 10 kilometrů od města. Cena letenky z Prahy do Pusanu se obvykle pohybuje kolem 15 500 Kč, většinou s přestupem v Číně. Příležitostně lze narazit na akční nabídky, kdy cena klesne až k 8 000 Kč, tyto nabídky jsou však omezené. Doba letu odpovídá počtu přestupů, takže se pohybuje mezi 12 až 30 hodinami. Pro cestu z letiště do města lze využít některý z těchto dopravních prostředků.
Dopravu v samotném Pusanu můžete řešit následovně: