Soul je hlavním městem Jižní Koreje. Metropole nacházející se v severní části země na ploše asi 605 kilometrů čtverečních. Město Soul je domovem více jak 10 milionů obyvatel. Celé území je rozděleno na dvě části prostřednictvím řeky Hangang.
Historie jihokorejského města Soul sahá do roku 18 před naším letopočtem. Od osmého století se této oblasti začalo říkat Hanjang a v roce 1104 zde vznikla obec Jangdzu. Následující roky vedly ke vzniku vojenského střediska, ale také k válečným konfliktům. V roce 1948 byla vyhlášena nezávislá Korejská republika a teprve poté přišel rozmach Soulu.
Město Soul leží v nadmořské výšce 80 metrů nad mořem a je obklopeno čtyřmi vrcholky. Je to Mt. Namsan, Mt. Bugasan, Mt. Inwangsan a Mt. Naksan. Asi 50 kilometrů od města se nachází Korejská lidově demokratická republika.
Soul je dobře organizovaným městem, které sice má svou moderní podobu, ale v žádném případě neopomíjí na svou minulost. Je to právě řeka Hangang rozdělující Soul na dvě části, v nichž toho najdete k vidění více než dost.
Pokud se vydáte severně od řeky, zavítáte do historické oblasti zvané Jongno. Zde se nachází slavný palác Gyeongbokgung, v jehož blízkosti jsou další dva – Changdeokgung a Changyeonggung. Nechybí pověstná svatyně Jongmyo, která se v roce 1995 dostala na seznam světového dědictví UNESCO. Vaším cílem by se v této oblasti měla stát také tržnice Insa-dong nebo oblíbený park Cheongyecheon.
Hned poté se můžete přesunout do okresů Mapo a Seodaemun, kde lze na ulicích zpozorovat pouliční umění a navštívit pověstné noční čtvrtě zvané Sinchon a Hongdae. Je zřejmé, že o bujarý noční život na tomto místě rozhodně nebudete mít nouzi. Vynechat byste neměli ani druhou část historického jádra Soulu zvanou Jung. V této lokalitě stojí například radnice zvaná Myeongdong a krásné velké náměstí. K nakupování v této lokalitě vybízí Namdaemun Market, ale také velká módní čtvrť Dongdaemun. Poblíž leží hora Namsan.
Severní část od řeky Hangang je i působištěm největšího trhu s elektroniko Yongsan Electronics Market, kde se mimo jiné nachází Starcraft Arena. Právě oblast zvaná Yongsan je kulturně rozmanitá, což dokazuje Itaewona. V této čtvrti je i jedna z menších, avšak velice oblíbených mešit zvaná Itaewon.
Pokud se v jihokorejském městě Soul vydáte na jih od řeky Hangang, určitě neminete moderní centrum metropole zvané Gangnam. Zde je situována spousta výškových budov a obchodních center. Ve stejnojmenné ulici Gangnam je soustředěn i noční život. K vidění je největší centrum COEX, ale také nejbohatší oblasti zvané Cheomdangdong a Apgujeongdong. Když budete pokračovat do čtvrti Songpa, narazíte třeba na neobvyklé místo v podobě olympijského parku Lotte World. Vyhýbat byste se neměli ani oblasti Sincheon, čtvrti Yangcheon a říčnímu ostrůvku zvanému Yeoui-do, kde stojí spousta mrakodrapů.
Pakliže bychom měli vypíchnout ty největší a nejznámější ikony Soulu, bude to určitě věž YTN Seoul Tower se svou výškou 483 metrů, kde se mimo jiné nachází rozhledna. Dále směřujte ke královskému paláci Kjonbokun, jehož prvotní výstavba začala v roce 1395 a pozdější výraznější přestavby se mu dostalo v roce 1867. Nezapomínejte ani na samotné srdce Soulu, jímž je oblast zvaná Mjong-dong plná kin, galerií a zábavních podniků. Soul, to je také velký fotbalový stadion Seoul World Cup Stadium s kapacitou více jak 66 tisíc míst. Jednoduše řečeno, nebudete vědět, co dřív.
Jihokorejská kuchyně si za dobu své existence získala srdce mnohých turistů a vy můžete být těmi dalšími. V Soulu si pochutnáte na hodně tradičních receptech, které se skládají primárně z masa, rýže a zeleniny. Mezi časté ingredience patří česnek, sójová omáčka, sezamový olej, zázvor a speciální zelí. Oblíbit si můžete třeba syté kořeněné polévky Jjigae nebo masovou polévku Guk. Hlavní pokrmy budou obvykle doplněny o nudle různých druhů. Mezi ty oblíbené se řadí Myeon, Guksu a Milguksu, což jsou pšeničné nudle. Kromě místního piva máte možnost okusit populární alkoholický nápoj zvaný Sodžu nebo dáte přednost některému z nealkoholických nápojů. Ty jsou často označovány, jako Eumcheong.
Město Soul je plné kvalitních restauračních zařízení. Na své si přijde kdokoliv, a to nejenom z pohledu výsledné chuti a zaměření dané gastronomie, ale i z hlediska cenových nákladů. Mezi cenově dostupnější podniky připravující místní speciality patří Tosokchon Samgyetang, Mugyodong Bugeokukjib, Myth Jakbol – Seoul Hongdae Bonjeom a Choigozip Hongdae. Jestliže dáváte přednost luxusnímu stravování, zavítejte do restaurací typu Jungsik, Flavors a Tavolo 24.
Podnebí v Soulu lze stejně, jako v České republice rozdělit na čtyři roční období. Mírné klima je spjato s největšími rozdíly mezi létem a zimou. V létě počítejte s průměrnými teplotami kolem 25 °C. Maxima se však mohou vyšplhat přes 35 °C. V této době dochází také k častějším dešťům. Úhrn dešťových srážek například v červenci činí asi 370 milimetrů. Na teplo v létě má velký vliv vítr od Jižního Pacifiku. Naopak v zimě do Soulu dorazí vítr od Sibiře, který se sebou přináší patřičný chlad. Průměrné denní teploty jsou cca -5 °C, maxima klesají až k -13 °C. V lednu je úhrn srážek podstatně nižní, kolem 20 milimetrů.
Návštěva Soulu by se pro vás neměla stát nebezpečnou za předpokladu, že budete dodržovat několik základních pravidel. Na frekventovanějších místech si hlídejte své osobní věci. Vyskytovat se totiž mohou drobné krádeže. S přihlédnutím k tamní politické situaci se mohou čas od času tvořit demonstrace, kterým se raději vyhýbejte, i když jsou obvykle doprovázeny početnými bezpečnostními složkami. Kromě toho turisté ani nemají povoleno účastnit se takových demonstrací.
Určitým znepříjemněním, nikoliv však nebezpečím může být znečištění ovzduší. Na jaře se zde objevuje větší množství žlutého prachu, proto lze vidět spoustu místních obyvatel s rouškami přes ústa. Při plánování výletů po okolí se určitou výstrahou mohou stát monzunová období spjatá s výraznějšími dešti v létě.
Náklady na dovolenou v jihokorejském hlavním městě Soul jsou spíše vyššího charakteru v porovnání s Českou republikou. O orientačních cenách si můžete udělat představu prostřednictvím níže uvedených příkladů.
Cestu do Soulu spojíte s leteckou dopravou. Cílem se vám stane mezinárodní letiště Soul Incheon, které dlouhodobě patří mezi nejlepší letiště světa. Doba přímého letu se pohybuje kolem 10 hodin. S přestupem to bude pochopitelně více. Náklady na letenku lze v akci získat od 10 000 Kč. Průměrné ceny jsou 13 000 Kč až 17 000 Kč. Z letiště se do města Soul dopravíte prostřednictvím těchto dopravních prostředků.
A jak je to s dopravou v samotném Soulu?