Džaraš je jordánským historickým městem nacházejícím se v guvernorátu Jerash. Velice často je označováno jako Gerasa. Město je situováno asi 50 kilometrů od hlavního města země, jímž je Amman. V Džarašu žije přibližně 50 tisíc obyvatel.
Toto významné historické město vzkvétalo až po roku 749, kdy vlivem silného zemětřesení došlo k poničení mnoha významných památek. Ruiny tohoto města byly objeveny až v roce 1806. Poté došlo k jeho obnově. Současnou podobu města Džaraš lze rozdělit na moderní a historický Gerash.
Město Džaraš je nejenom turistickým cílem, ale také místem pestré kultury a zábavy. Například v roce 1981 se zde konal třítýdenní festival Jerash Festival of Culture and Arts. Ve městě se nachází i dvě významné univerzity, jakými jsou Jerash Private University a Philadelphia University.
Jordánské město Džaraš vybízí primárně k prozkoumávání zachovalých ruin staré Gerasy. Prohlížet si budete dochované památky, které se během let snažily zachránit týmy profesionálních archeologů. Poznání pak směle spojte s kulturním a společenským zážitkem v moderní části města.
Jednou z vyhledávaných památek v Džarašu je Hadrianův oblouk. Jeho výstavba probíhala v roce 129 a ve své době měl tvořit hlavní bránu do města. Vystavěn byl v souvislosti s návštěvou císaře Hadriána. Hned po průchodu bránou na vás bude čekat řada ohromujících pamětihodností.
Cílem se může stát například Oval Plaza, což je náměstí o velikosti 90 x 80 metrů. Kolem celého náměstí se nachází spousta sloupů a široký chodník, jež tvoří oslnivou kolonádu. Uprostřed je centrální sloup. S městem souvisí i působivá Kolonádová ulice, na níž lze spatřit koleje od vozů. Zpozorovatelný je i zachovalý kanalizační systém.
Velkou dominantou města Džaraš je Hipodrom. Tak se nazývá aréna dlouhá 245 metrů a široká 52 metrů. Její vznik se odhaduje na druhé století. Právě na tomto místě se v dřívějších dobách utkávali nejrůznější gladiátoři. Aréna je schopna díky své velikosti pojmout až 15 tisíc diváků. Podívat byste se měli také ke katedrále. Místo zvané Cardo Maximus bylo nejprve chrámem, který byl posléze přestavěn na byzantský kostel označovaný jako katedrála. Právě zde se dochovaly pozůstatky svatyně Panny Marie. Z tohoto místa se před vámi rozprostře krásný výhled po okolí, jak na trosky starého města, tak to nové moderní.
Dalšími dochovanými památkami jsou divadla. Tím prvním je Severní divadlo postavené v roce 165. Toto divadlo sloužilo nejenom ke kulturním zážitkům, ale scházeli se zde také členové městské rady. Jeho rozšíření proběhlo v roce 235, a to na celkové množství 1 600 sedadel. V přední části Severního divadla je kolonádové náměstí. Ještě starší je Jižní divadlo, jež vzniklo během let 90 až 92. Divadlo je navrženo tak, že přináší vynikající akustické zázemí. Divadlo je rozděleno na pasáže a dle dochovaných znaků je patrné, že šlo sedadla také rezervovat. Celková kapacita Jižního divadla je 3 tisíce diváků.
Ohromující je fontána zvaná Nymphaeum z roku 191. Fontána věnovaná nymfám se pyšnila malovanou omítkou, řadou sloupů, a dokonce i mramorovými obklady. Voda zde stékala ze sedmi kaskád a následně byla odváděna do podzemní kanalizace. Kromě dvou chrámů oddaných Artemisovi a Zeusovi se zde zachoval téměř kompletní okruh městských hradeb, četné konické sloupy, ale i dva mosty přes nedalekou řeku.
Z pohledu muslimského období lze obdivovat Umayyadské mešity a domy. Za zmínku stojí i návštěva Archeologického muzea Jerash. To bylo založeno v roce 1923 a nachází se zde řada významných artefaktů pocházejících ze starého Džarašu. Součástí muzea jsou i zahrady, kam jsou situovány mramorové sochy, kamenné sarkofágy a podobné věci.
Ve městě Džaraš si pochutnáte na několika místních specialitách. Patří mezi ně například křupavé kuličky z mleté kořeněné cizrny nazývající se Falafel. Vynechat byste neměli ani tradiční pokrm zvaný Mansaf. Ten je tvořen z jehněčího masa. Dále je to krémový Fattet Hummus, jídlo z bývalé osmanské říše Šavarna a pečené ořechy. K pití se velice často podávají nápoje z čerstvého sezónního ovoce. Popřípadě si vychutnáte silné aromatické čaje beduínů. I lahodná káva v Džarašu rozhodně stojí za to.
V moderní části města Džaraš můžete navštívit několik vynikajících restaurací. Patří mezi ně Lebanese House, Shesha Restaurant & Cafe, Green Valley Restaurant, Artemis Restaurant, Jahala Restaurant a Old Roman Restaurant.
Při návštěvě jordánského města Džaraš se oddejte horkému středomořskému klimatu. Léta jsou zde teplejší a teploty obvykle překračují 30 °C. V období od května do října nepočítejte v podstatě s žádnými dešťovými přeháňkami. Ty jsou výsadou zimního období. Je však pravdou, že celoročně zde spadne maximálně 400 milimetrů dešťových srážek. Teploty v zimě jsou velice přijatelné. Ty denní se pohybují kolem 13 °C a ty noční padají k 5 °C.
Celé Jordánsko si naštěstí zachovává statut bezpečné země, což platí i pro historické a starobylé město Džaraš. I zde samozřejmě musíte dodržovat základní bezpečnostní pravidla. Patří mezi ně určitě hlídání osobních věcí, o které byste mohli na trzích nebo jiných frekventovaných místech poměrně snadno přijít. Respektujte tamní náboženství a místní zvyklosti, což bude platit především pro ženy a jejich odpovídající oblékání. Při návštěvě starého Džarašu se chovejte k jednotlivým památkám ohleduplně. Připravte se na častější silniční kontroly, které jsou běžné právě kvůli větší bezpečnosti turistů.
Cenové náklady v Džarašu jsou velice přiměřené a podobné těm v České republice. Spousta sortimentu může být dokonce levnější. Možná snad pouze alkohol je zde dražší, což je pochopitelné vzhledem k místnímu náboženství. Zde je několik příkladů, z nichž si můžete udělat představu o cenách za zboží a služby v Džarašu.
Pokud chcete navštívit historické město Džaraš, vydejte se letadlem. Z pražského letiště Václava Havla směřujte ideálně na letiště Amman Queen Alia nacházející se u hlavního města Jordánska. Toto letiště je od Džarašu vzdáleno asi 65 kilometrů, takže následně využijete autobusových linek. Nejprve do Ammánu a odtud směr Džaraš. Lety z Prahy se pohybují kolem 5 000 Kč za letenku, v případě akce však mohou být náklady poloviční. Doba letu je přibližně čtyři hodiny.