Phnom Penh je hlavním městem Kambodže. Největší metropole v zemi má rozlohu 679 kilometrů čtverečních a žije zde přes 2,1 milionů obyvatel. Toto turisty vyhledávané město je označováno za kulturní, politické a hospodářské centrum země.
Město Phnom Penh vzniklo v roce 1372. Statut města však získalo o několik let později v roce 1443. K jeho odejmutí došlo v roce 1525 a opětovné navrácení role hlavního města přišlo až v roce 1866. Původní název města je Čakdomukh, což v překladu znamená čtyři ramena.
Město je zdobeno především khmerskou a francouzskou architekturou. Nachází se zde řada školských zařízení, včetně soukromých škol, vysokých škol a univerzit. Město leží na soutoku řek Tonlesap a Mekong. Průměrná nadmořská výška kolem města je 25 metrů. Město Phnom Penh bylo okupováno vietnamskými vojsky od roku 1979 do roku 1989.
Pulzující, rušné a kulturně bohaté. Přesně tak lze charakterizovat hlavní město Kambodže. Centrální bulváry se zde pojí s úzkými uličkami a moderní architektura s tou starou. Ve městě Phnom Penh je přemíra dokonalých míst, která by neměl vynechat žádný turista.
Tou největší doménou města Phnom Penh bude určitě královský palác, kde už dlouhá léta sídlí královská rodina. Jeho nedílnou součástí je stříbrná pagoda a trůnní sál. Právě v pagodě je umístěna velká socha Smaragdového Buddhy. Ke královskému paláci byste měli vyrazit po Sothearos Boulevard.
Když se vydáte na jediný kopec v Phnom Penhu v nadmořské výšce 27 metrů, dojdete ke chrámu Wat Phnom. Ve své podstatě jde o první náboženskou stavbu ze 14. století, která se dočkala již mnoha obměn a rekonstrukcí. Ta poslední proběhla v roce 1926. Jde o významný buddhistický chrám, kam se chodí místní pravidelně modlit. Vynechat nesmíte ani chrámový komplex Wat Ounalon. Ten představuje největší buddhistické centrum v Kambodže. Toto stavební dílo zde stojí už od roku 1443. Je však pravdou, že řada jeho částí byla poničena a obnovena. I zde pochopitelně nechybí socha Buddhy.
Ke kambodžskému městu Phnom Penh neodmyslitelně patří Památník nezávislosti postavený v roce 1953. Ten se nachází hned vedle parku Wat Botum, kde je naopak Památník kambodžsko-vietnamského přátelství z roku 1979. Za zmínku stojí i Choeung Ek neboli Killing Fields of Choeung Ek. Stavba připomínající teror Khmer Rouge.
Ve městě Phnom Penh vás čeká spousta poznávání. Navštívit můžete například Kambodžské národní muzeum postavené v roce 1920. Zde je angkorská sbírka, exponáty předangkorských artefaktů a více jak 1 800 předmětů souvisejících s khmerským uměním. Ne zcela příjemný pohled na minulost města vám poodhalí i Muzeum Tuol Sleng poukazující na to, jaké mučící praktiky a věznící metody byly používány mezi lety 1975 až 1978. Tímto místem prošlo více jak 17 tisíc lidí.
K vidění je i pozoruhodná dominanta města zvaná Psar Thmei vyhotovená ve stylu Art Deco v roce 1937. Kupolovitá budova je středobodem centrálního náměstí, kde je možné nakoupit řadu produktů a zároveň se stát součástí místního života.
Ve výčtu zajímavostí kambodžského města Phnom Penh lze určitě pokračovat. Z pohledu architektury je to například Francouzské velvyslanectví, Wat Moha Monrei, Národní knihovna v objektu z roku 1924, olympijský stadion, barevný buddhistický chrám Wat Langka nebo královská pokladnice ve stříbrné pagodě.
Příjemnou atrakcí ve městě Phnom Penh je plavba lodí po řece, na níž se vymaníte z poměrně rušného prostředí tohoto města. Milovníci nakupování by měli zavítat do Russian Market, kde se nabízí zajímavé nákupní příležitosti od potravin, přes řemeslné výrobky, až po suvenýry. Tento trh je označován také svým původním názvem Psar Tuol Tom Pong.
Ve městě se nemusíte ochuzovat ani o zábavní a kulturní program. Dokazuje to řada vyhlášených akcí. V dubnu je na to Chaul Chnam Thmey, v květnu Visak Bochea, v listopadu Voní festival a v říjnu Pchum Ben.
Návštěva kambodžského města Phnom Penh vám umožní poznat nové chutě a tradiční khmerské pokrmy. Ty jsou do jisté míry ovlivňovány především kuchyní vietnamskou a čínskou. Okusit zde můžete národní pokrm zvaný Amok, který je prezentován v kokosové skořápce. Hlavními surovinami je rýže a kuřecí maso. Kokosová příchuť je vůbec vlastní mnohým omáčkám. Ochuzeni nebudete ani o jídla, jejichž hlavní doménou jsou ryby. Pokud patříte k milovníkům polévek, pak vyzkoušejte tu s kokosovou příchutí, různými druhy masa a kari. Takové polévce se říká Samlor.
V Phnom Penhu stojí za návštěvu několik vybraných podniků. Mezi luxusní restaurace lze zařadit Malis Cambodian Restaurant, Eleven One Kutchen BKK, Mok Mony a Romdeng. K těm lahodným a cenově velice příznivým se řadí Namaste India Restaurant, Bistrot Langka a DID – Dine in the Dark.
Návštěva kambodžského města Phnom Penh bude spjata s tropickým klimatem. Podnebí je zde horké v průběhu celého roku a průměrné teploty jsou mezi 28 °C až 33 °C. Ty nízké jsou na hranici 20 °C až 24 °C. Důležité je pouze to, zda do města přijedete v období suchém nebo v tom vlhkém. Doba monzunových dešťů trvá od května do listopadu, kdy jsou hřejivé teploty doprovázeny také vysokou vlhkostí. Naopak roční období od prosince do dubna lze s naprostou jistotou označit za suché. Ty největší deštivé srážky jsou během září a října, naopak nejsušší období je v lednu a únoru. Celoročně zde spadne asi 1 400 milimetrů srážek.
Když porovnáte město Phnom Penh s jinými evropskými velkoměsty podobného charakteru, půjde o metropoli s průměrnou, spíše nižší kriminalitou. To však neznamená, že byste neměli být obezřetní v několika základních ohledech. Třeba místa s větší koncentrací lidí vyžadující důkladnější hlídání osobních věcí, které by se mohly stát cílem kapesních zlodějů. Ve městě se nachází i řada barů a klubů, které lákají cestovatele za sexuální turistikou, takže pozor na zvýšený počet HIV nakažených osob.
Připravte se na to, že s některými prodejci budete muset smlouvat, abyste neplatili za zboží a služby více než musíte. Když se vydáte mimo město Phnom Penh, držte se pouze vyznačených tras, protože mimo ně se určitým rizikem stávají nevybuchlé miny.
Při placení v Phnom Penhu sebou mějte dostatek hotovosti, protože platební karty jsou využívány pouze v drahých hotelích a restauracích, popřípadě ve větších turistických obchodech. Ceny za zboží a služby jsou velice přijatelné, což dokazují níže uvedené příklady.
Do kambodžského města Phnom Penh se nejjednodušeji dopravíte letecky. Vaším cílem se stane jedno z největších a nejrušnějších letišť v zemi zvané Phnom Penh International Airport. To se nachází asi sedm kilometrů od centra metropole. Z letiště Václava Havla poletíte s přestupy a počítejte s cenou od 15 000 Kč a výše. Celková doba letu se pohybuje kolem 30 hodin. Transport z letiště do centra Phnom Penhu lze řešit několika způsoby.