Montreal je druhým největším městem Kanady. Nachází se na Montrealském ostrově u řeky svatého Vavřince a Ottawy. Město se svou rozlohou 499,19 kilometrů čtverečních má kolem dvou milionů obyvatel bez aglomerace. Je největším městem provincie Québec.
Osídlení tohoto území Evropany proběhlo v roce 1535. Nejprve to byla vesnice Hochelega, teprve o mnoho let později vzniklo obchodní místo La Place Royale a docházelo k rozvoji a rozrůstání. V době britské nadvlády mělo město svůj název Montreal.
Z malé osady tak vzniklo ohromné pulzující město, kde mimo jiné proběhla v roce 1967 světová výstava EXPO67. Tam se prezentovalo také Československo. Město si za dobu své existence vysloužilo řadu přezdívek. Jednou z nich je kupříkladu Město svatých nebo Město sta věží.
Montreal je městem, jež dokáže dokonale spojit zábavu s nezapomenutelnými zážitky a poznáváním. Dokazuje to spousta míst a objektů, jež vám pomohou objevit tu opravdovou tvář Montrealu.
Vaším odrazovým můstkem se může stát pomyslná pařížská čtvrť, která tvoří starou část města. Většina stylových obchůdků je situována do ulice Saint-Paul Street. S Paříží má Montreal i trochu společného, a to prostřednictvím kanadské baziliky Notre-Dame. Ta je svou podobou velice zdařilou kopií originálu.
Pokud byste si chtěli užít stylové městské architektury ve viktoriánském stylu, musíte se vydat na náměstí Saint-Louis. Právě tam na vás dýchne ta opravdová atmosféra tohoto města. Kontrastem takového místa je Parc Jean-Drapeau, což je úchvatný park nacházející se na dvou ostrovech se specifickým pavilónem biosféry představující největší kouli na světě. Kdybyste chtěli mít Montreal celý na dosah, potom navštivte kopec Mount Royal se svou výškou 233 metrů nad městem. Odtud se vám dostane skvělého panoramatického výhledu.
Mezi další přednosti města patří ještě Montreal Botanical Garden, Old Port of Montreal, Montrealské umělecké muzeum, Saint Joseph´s Oratory of Mont Royal, zábavní park La Ronde a Mount Royal Park.
Montreal láká na spoustu kulturních zážitků. Dokazuje to například muzeum Montreal Museum Pass, McCord Museum, Monreal Science Center a Grévin Museum. Užívat si můžete i příjemného nakupování a sportovních zážitků. Ať už třeba při podívané ledního hokeje v hale Bell Centre nebo na vlastní kůži formou vodních sportů a cyklostezek. Milovníci módy mohou vsadit na Montreal Fashion Week nebo dáte přednost jiným oblíbeným festivalům. Mezi ně patří Montreal Reggee Festival, Fantasia Festival, Montreal Firewoorks Festival a Festival International de Jazz de Monreal.
V Montrealu máte možnost pochutnat si na mnoha tradičních pokrmech a jídlech spojených s tímto městem. Jestliže máte chuť na něco rychlého a „chlapského“, pak okuste například uzené maso podávané s chlebem a originální omáčkou. Smlsnout si můžete i na oblíbeném pokrmu zvaném Poutine, což je mimochodem národní kanadské jídlo.
Celkem provařenou ingrediencí je javorový sirup podávaný s mnoha pokrmy. Velice často můžete narazit na originální pouliční občerstvení. Pokud dáváte přednost spíše osvědčeným restauračním podnikům, pak jsou to podniky jako Restaurant Tandem, Bistro L´entrepont, Bistro 1843, Damas Restaurant, Regine Cafe, La Siciete Montreal a La Robin Square.
Montreal je kanadským městem, kde narazíte na poměrně velké teplotní rozdíly mezi létem a zimou. Průměrné letní teploty se pohybují kolem 23 °C. Je ale pravdou, že maxima zde mohou dosahovat až 40 °C, a to především v měsících červenec a srpen. Naopak zima je spíše chladnější a průměrné teploty jsou -10 °C. V extrémních případech může zima v Montrealu přinést až -30 °C. To znamená, že od listopadu do dubna se můžete spolehnout na sněhové přeháňky. Ve zbývající části roku je třeba počítat s dešťovými přeháňkami. Ročně zde spadne až 1 000 milimetrů srážek.
Montreal se pyšní průměrnou kriminalitou, takže v tomto směru jde o běžný standard. Většina jeho částí a čtvrtí je bezpečných, a to i v noci. Dbát byste pochopitelně měli doporučení místních lidí. Pokud se budete pohybovat na místech s hustší koncentrací lidí, raději si bedlivě hlídejte své osobní věci, cennosti a peníze.
Z pohledu přírodního nebezpečí se nabízí snad jen vyšší koncentrace dešťových přeháněk, z nichž mohou vzejít nemilé záplavy v daných lokalitách. Takže při plánování výletů po okolí se dobře informujte na aktuální a budoucí situaci. Návštěva takových míst by mohla být nebezpečná.
Ceny v Montrealu jsou oproti České republice rozhodně vyšší. V porovnání s ostatními většími městy Kanady jde o průměr. Ve městě můžete kromě hotovosti v podobě kanadských dolarů velice často platit kartou, což může být výhodnější z hlediska výsledného kurzu. Abyste měli představu o tom, na kolik vás vyjdou některé věci, přinášíme vám pár vybraných příkladů.
Asi dvacet kilometrů od Montrealu se nachází letiště Montreal Pierre Elliott Trudeau. Právě to bude vaše cílová stanice při cestě do tohoto kanadského města. Využívat můžete letů přímo z Prahy, které mají délku asi 8 hodin. Pokud zvolíte let s přestupem, počítejte s dobou letu 12 až 15 hodin. Náklady na letenku jsou od 15 000 Kč. Doprava z letiště do centra Montrealu je poměrně snadná.