Ottawa je šestým největším kanadským městem a zároveň tím hlavním. Nachází se v Ottawském údolí na jižní straně řeky Ottawy. Konkrétně ve východní části této lokality. Rozloha města je značná. Je to 2 778,13 kilometrů čtverečních. Žije zde více jak 1,3 milionů obyvatel.
Počátky Ottawy začaly být psány v roce 1827. Tehdy šlo pouze o malou vesničku s názvem Bytown. Teprve až o několik let později se Ottawě dostalo statutu města. To bylo v roce 1855. Zároveň se stalo místem, kde bude předsedat kanadská vláda.
Součástí města je protékající řeka Rideau. Město se dělí na šest částí. Jsou to Kanata, Nepean, Downtown, Gloucester, Orléans a Cumberland. Ottawa je mimo jiné spojena s ledním hokejem, protože se zde nachází slavný tým Ottawa Senators.
Když se vysloví pojem Kanada, každému se okamžitě musí vybavit právě město Ottawa. To se pyšní hned několika osobitými zajímavostmi, jež se týkají nejenom historických objektů, ale i těch přírodních.
Vaší první zastávkou ve městě se mohou stát například viktoriánské objekty. Tomuto místu se říká Parliament Hill a jeho největší dominantou je bezpochyby Peace Tower. Věz vysoká až 92 metrů, která je napojena na hlavní objekt označovaný jako Centre Block. V těchto prostorách usedají tamní poslanci a senátoři. V těsné blízkosti je situována socha slavné královny Viktorie.
Mezi další důležité objekty města Ottawy patří The Royal Canadian Mint, bazilika Notre Dame, Národní galerie a The Supreme Court of Canada. Jde o nejvyšší kanadský soud. Na tento objekt se však budete moci podívat pouze zvenčí, nikoliv zevnitř.
V Ottawě se lze těšit na pořádnou porci kultury. Tu vám zprostředkují hlavně muzea, jichž se zde nachází více než dost. Je to například Kanadské muzeum letectví a vesmíru, Kanadské muzeum války, Kanadské muzeum moderní fotografie, Kanadské muzeum přírody a Kanadské muzeum vědy a techniky.
Ve městě je toho k vidění spousta. Můžete se přesunout například ke slavné soše Samuela de Champlaina, který se jako první člověk z Evropy plavil po stejnojmenné řece. Vynechat byste neměli ani památník války. Ten nese název National War Monument. Ochuzovat se mimochodem nemusíte o nakupování. A to ve spojení s patřičnými tradicemi a vynikající atmosférou. Umožní vám to třeba nejstarší tržnice ve městě zvaná Byward market.
Z Ottawy si můžete přivézt zážitků více než dost. Stačí, když navštívíte toto město třeba v období nejrůznějších festivalů. Jedním z nich je Ottawa Latin American, Ottawa Turkish Festival, Festival tulipánů a vyhlášený průvod na St. Catherine Street. Užívat si pochopitelně budete i plavby po Rideau Canal nebo vyrazíte za zelení do parku Jacques Cartier Park.
Gastronomie v Ottawě je pochopitelně pestrá. I přesto dostanete možnost ochutnat několik ryze typických jídel a ingrediencí tohoto kanadského města. Je to například BeaverTails. Jde o smažené těsto potažené máslem v kombinaci s nejrůznějšími typy zálivek. Hodně oblíbená je třeba čokoládová omáčka s ovocem. Často používaná jsou vajíčka a mezi rychlé pokrmy se řadí sendviče. Snídaně je zde základem dne, proto by neměla být v žádném případě šizena. Ze sladkostí vedou makronky a koblihy.
Mezi kvalitní a prověřené restaurace se v Ottawě řadí Atelier, Gezelling, Beckta Dining & White, Das Lokal, Absinthe, Fraser Cafe a The Green Door.
Při návštěvě Ottawy se připravte na kontinentální a vlhčí klima. Naprosto běžné jsou poměrně velké výkyvy mezi letními a zimními teplotami. Léta bývají celkem hřejivá, slunná a zároveň vlhká. Maximální teploty mohou bez problému překročit hranici teploměru 30 °C. Naopak tomu, zimy jsou opravdu „zimy“. To znamená přemíra sněhu od prosince až do dubna a minimální teploty klidně pod -30 °C. I z tohoto pohledu je třeba plánovat dovolenou v Ottawě.
Ottawu lze považovat ze bezpečnou metropoli, kde se budete cítit dobře při denních procházkách městem. Ty noční raději směřujte do bezpečných lokalit nacházejících se především v centru. I předměstí však nemusí nebezpečné, když víte, kam jít. Z pohledu bezpečnostní situace platí stejná pravidla, jako kdekoliv jinde. Při větší koncentraci lidí si hlídejte své osobní věci, peníze a cennosti.
Přírodní katastrofy jsou v Ottawě spíše výjimkou, ale dobré je vědět to, že v létě mohou toto město potkat nepříjemná tornáda. Jednou za tři roky se zde lze setkat i s drobnějším zemětřesením. Nejde však o nic zásadního. V obou případech byste měli znát základní bezpečností rady, jak se chovat a co dělat.
Ottawa patří k cenově nákladnějším městům světa. Oproti České republice zde nárůst je, v porovnání s ostatními kanadskými městy nejde o nic zásadního, ale o běžný průměr. Platit zde budete nejenom hotovostí, ale také platebními kartami. Ty jsou hodně rozšířené. Zde uvádíme několik orientačních cen za vybraný sortiment a služby.
Vaším cílovým bodem při cestě do Ottawy z České republiky bude letiště Ottawa Macdonald-Cartier. Toto letiště se nachází přibližně 15 kilometrů od centra této metropole. Letenky z Prahy budete muset vždy zakoupit s nějakým přestupem, nejčastěji jsou dva. Pak se celková doba letu šplhá k hranici 18 hodin. Náklady na let se pohybují od 16 000 Kč za letenku. Z letiště do Ottawy se dopravíte asi jediným možným způsobem, a to prostřednictvím autobusové linky č. 97. Za 0,5 hodiny budete ve městě za cenu od 3,55 CAD. Autobusy jezdí nepřetržitě.