Katar je emirátem v západní Asii. Jde o malý poloostrov na severozápadním pobřeží Arabského poloostrova, který je jinak označován jako Qatar neboli Stát Katar. Ve své jižní částí hraničí se Saudskou Arábií, a to v délce 60 kilometrů. Samotný Katar má velikost 11 437 kilometrů čtverečních a žije v něm přes dva miliony obyvatel.
První lidé osídlili současný Katar již před více jak 50 tisíci lety. Jeho současná podoba vznikla tak, že v roce 1783 bylo hlavní město emirátů přesunuto na Bahrajn v roce 1867 se tu utvořily nepokoje. Ty pomohli ukončit až Britové a v roce 1916 se stal Katar samostatným britským protektorátem. Objevení ropy v roce 1939 udělalo z Kataru velice bohatou zemi. V poslední době bojuje Katar s okolními státy na diplomatické úrovni.
Katar z pohledu mořských hranic sousedí nejenom se Saudskou Arábii, ale také se Spojenými arabskými emiráty, Bahrajnem a Íránem. Nejvyšším vrcholem této země je Kurajn Abú al-Baul s výškou jen 103 metrů nad mořem.
Katar si zamilujete pro jeho starověké skalní osady a typickou pouštní architekturu. Užívat si budete arabské kultury, moderních pobřežních resortů a domůžete se spojení relaxace s poznáváním pradávné minulosti.
Vaším pomyslným startovním bodem bude hlavní město Kataru, kterým je Dauhá neboli Doha. Právě zde je situováno velké množství památek, ale také novodobých objektů. Možná i proto je Dauhá označováno jako druhá Dubaj. Při návštěvě metropole byste určitě neměli vynechat prohlídku Muzea islámské kultury, budovu sokolnictví Falcon Souq, tradiční tržnici Souq Waqif a vyhlášenou promenádu A-Corniche. Součástí města je mimo jiné uměle vytvořený ostrov The Pearl Qatar.
S Katarem se pojí řada významných pevností. V Doha je to třeba pevnost Al Koot zasazená v samotném centru města. Nyní slouží jako muzeum a vybudována byla v roce 1927. Druhou ve městě je pevnost Al Wajba přestavěná v roce 1882. Mezi další pevnosti v Kataru se řadí pevnost Al Thagab z 18. století, která se pyšní svým obdélníkovým tvarem a rozhlednami v rozích. Tu najdete v Madinat ash Shamal. Pokračovat budete k systému opevnění Barzan Towers v Umm Salal, který měl chránit vodní zdroje země nebo k pevnosti Zubarah z roku 1938. Nakonec si nechte neobvyklé opevnění zvané Fort Zekreet.
Při návštěvě Kataru máte možnost poznat přemíru starověkých a opuštěných osad, z nichž na vás dýchne atmosféra tamního prostředí. Za zmínku stojí zřícenina menšího sídliště zvaná Al Rubaiqa, kde byly dříve skladovány datlové palmy. Dále je to velká pevnost a hřbitovy Al Ruwaida nebo zřícenina pravěké osady Al Wsel. Zde se nachází nejenom věže a obytné budovy, ale také hřbitov. Pak zkuste Freihu neboli staré zničené město, jehož dominantou je zřícenina Qal´at Freiha.
Mezi důležité památky Kataru patří bezpochyby petroglyfy. Jejich velkou skupinu zahrnuje například Al Jassasiya petroglyphs a Jebel Freiha petroglyphs.
Zapomínat byste neměli ani na moderní architekturu Kataru. Typickým příkladem je mrakodrap s názvem Aspire Tower dosahující výšky 300 metrů. Ten se pyšní nejenom 37 patry, ale také svým atypickým tvarem. Unikátní jsou i ocelové monolity nacházející se uprostřed pouště. Ty se nazývají East-West a West-East v Al Rayyan. Toto umělecké dílo dosahuje výšky až patnácti metrů.
Kromě moderní metropole a historických oblastí můžete navštívit i přírodní zajímavosti Kataru. V tomto směru lze uvést Khawr al Udayd u hranic se Saudskou Arábií. Jde o vnitrozemní moře neboli speciální ekosystém, který je zanesen na seznamu světového dědictví UNESCO. Další poznávání vám nabídne samotná poušť, která tvoří většinu území Kataru. Do ní se vydáte na čtyřkolkách nebo terénních vozech s průvodci a cestou navštívíte třeba některou z beduínských osad.
Katarskou kuchyni tvoří z velké míry ryby a mořské plody. Ochutnat můžete kraby, krevety, lososa, humra, pražmu, ale také žraločí maso. Většina jídel je obohacena o pestré a výrazné koření a nechybí ani příloha v podání chlebové placky nebo rýže. Právě chléb vychází z arabských tradic. Setkat se můžete s výrazy jako pita nebo humus. V jídelníčku se objevuje i kuřecí a jehněčí maso. Mezi tradiční katarská jídla se řadí delikatesa zvaná Ghuzi, což je jehně s rýží. Dále je to Kousa Mahshi. V případě dezertů jasně vede Baklava. Ochuzeni nebudete ani o lahodný šálek arabské kávy.
Při návštěvě katarského hlavního města Dauhá byste měli vyzkoušet některou z místních tradičních restaurací. Patří mezi ně například Aramede, Azraq at Banana Island Resort Doha by Anantara, Seasonal Tastes Doha a Sridan. Užít si můžete i luxusní gastronomie, která je zajišťována restauracemi typu Prime Steakhouse, Al Hubara Restaurant, Teatro a La Spiga by Paper Moon.
Z Prahy do Kataru se nejjednodušeji dostanete s pomocí přímého leteckého spoje. A to mezi letištěm Václava Havla a katarským letištěm Doha Hamad. To je mimochodem i základnou aerolinek Qatar Airways. Přímé lety trvají asi 5,5 hodiny a strojí kolem 10 000 Kč. Hned po přistání lze využít některého z těchto dopravních prostředků pro přesun do hlavního města Katar.