Kazachstán je největší vnitrozemský stát na světě, ale zároveň také stát s nejmenší hustotou zalidnění. Jeho hranice se rozkládají vedle Ruska, Číny, Kyrgystánu, Uzbekistánu a Turmekistánu. Ačkoliv je oficiální hlavní město v současnosti Astana, ani bývalá metropole Almata nezůstává pozadu. Astana tvoří svými komunistickými mrakodrapy a urbanistickým rázem velkoměsta zajímavý kontrast s okolní krajinou. Rozmanitost Kazachstánu láká čím dál více turistů, kteří oceňují nádherné přírodní scenérie této pestré krajiny. Na západě země ústí hranice Kazachstánu do Kaspického moře, největšího vnitrozemského jezera světa. Severní nížiny a východní poušť Kyzylkum se pak pozvolna mění v polopouště a stepní plošiny ve vnitrozemí. Z východu se postupně zvedá z východu také pohoří Alta a Nebeské hory Tian-Šan. Na své si přijdou i příznivci vodních ploch. Svoji hladinu nabízí přes několik desítek tisíc jezer, z nichž je však většina menší než kilometr čtvereční.
Kazachstán díky svým různorodým terénům nabízí úžasné scenérie a pestré možnosti turistiky. Návštěvníky láká nejvíce horská a pěší turistika, která však podléhá přísným pravidlům. K některým trekům potřebujete dopředu zařízené povolení nebo můžete vstoupit pouze s místním průvodcem. V Národním parku Altyn-Emel vás uchvátí barevné skály, zpívající písečná duna i archeologické naleziště Besshatyr. Minout byste neměli ani kaňony v údolí Čaryn nazývané Kazašský „Grand Canyon“. Z jezer zaujme kromě Kaspického moře i jezero Balchaš, které je z části slané a z části sladké. Pro muslimskou část obyvatel je důležité město Turkestán, které se stalo muslimským náboženským centrem. Pouť do Turkestánu má pro místní stejnou váhu jako pouť do Mekky.
V místních stepích se ukrývá proslulý kosmodrom Bajkonur, z kterého startoval Jurij Gagarin na úplně první let do vesmíru. Své kouzlo má tato krásná země i v zimě. Například ve známém lyžařském středisku Čimbulak naleznete několik sjezdovek i pěkné ubytování. Kazachstán nabízí neskutečné množství míst k zastavení, která jsou rozeseta po celé republice. Vzhledem k rozloze, jakou Kazachstán na mapě zaujímá, by vám k poznání všech těchto oslnivých míst nestačil ani měsíc.
Pokud jste vegetarián, v Kazachstánu si na místních specialitách příliš nepochutnáte. Pokrmy se vaří především z jehněčího, skopového, kuřecího, kachního a hovězího masa. Především hovězí maso je zde velice kvalitní. Vepřové maso je k dostání jen výjimečně. Občas se objevuje konina či ryba. Jako příloha se podává rýže, brambory, těstoviny, kroupy nebo zeleninový salát. Národním jídlem je bešbarmak. Jde o vařené skopové, hovězí nebo koňské maso s nudlemi a zeleninou. Ochutnat můžete také v páře vařené kuličky plněné masem či zeleninou zvané manty. Z Uzbekistánu převzali Kazaši plov, obdobu našeho rizota (rýže se skopovým masem a zeleninou). Místní také velice rádi jedí šašliky, grilované maso na jehle, ačkoliv se nejedná přímo o místní specialitu, najdete je téměř na každém jídelním lístku. Většinou se podávají s lepjoškou, což je nekvašený chléb. K jídlu pijí místní obyvatelé především čaj. Z alkoholu převládá pití vodky a piva různých značek. Na kazašském venkově je specialitou zkvašené kobylí mléko kumys.
Zobrazit volné termíny