Artemisa je název kubánského města, které leží ve stejnojmenné provincii. Její celková rozloha je 690 kilometrů čtverečních a ve městě žije přes 80 tisíc obyvatel. Tato oblast je mnohdy označována, jako Jardín de Cuba neboli kubánská zahrada, k čemuž přispívá především okolní krajina a kávové plodiny. Díky červené půdě všude kolem nese také přezdívku Villa Roja alias červená vesnice.
Kubánské město Artemisa se pojí s relativně krátkou historií. Založeno bylo v roce 1818. V průběhu let se stalo součástí provincie Pinar del Río, a to do roku 1970. Město Artemisa bylo součástí také provincie La Habana. V roce 2010 se stalo samostatným hlavním městem nově vytvořené stejnojmenné provincie. Samotná obec je obklopována dalšími známými obcemi. Na západě je to Candelaria, na jihu Ensenada de Majana, na severu Caimito a Alquízar a na severu obcemi Guanajay a Mariel. Město se v minulosti pyšnilo až 47 kávovými plantážemi. V současnosti těží především z chovu prasat, zemědělství, výroby tabáku a stavebního průmyslu.
Kubánské město Artemisa patří k těm méně známým a relativně novým, takže v něm asi nenajdete přemíru historických památek. Přesto na vás atmosféra města příjemně zapůsobí. Poznáte místní zvyklosti a zastavíte se u několika unikátních cílů.
Začít můžete třeba u kostela Artemisa, který se nachází v tamním parku. Jeho nová podoba je úsilím nejenom Antonia Rodrigueze Diase, ale i mnohých dalších sponzorů. Ti se postarali o financování obnovy této krásné stavby. Z pohledu historie má celkem velký význam Cafetal Angerona, což byla jedna z prvních kávových farem, jejímž majitelem byl německý podnikatel Cornell Souchay. Tento objekt je dnes bohužel v horším technickém stavu. Kdysi zde pracovalo přes 450 lidí a starali se o více jak 750 tisíc kávovníků.
Město Artemisa se pojí i se slavným hotelem Campoamor, který byl dokončen už v roce 1911. Jeho útroby navštívilo mnoho slavných osobností, mezi něž patří třeba Ernest Hemingway, Gabriela Mistral a Ritta Longy. Ujít byste si neměli ani návštěvu místního Městského muzea Artemisa. To bylo otevřeno v roce 1982 a dnes jsou v něm uchovány nejrůznější zbraně a sbírky pojednávající o historii tohoto místa. Čas si udělejte také na návštěvu Mauzolea mučedníků. Do itineráře si poznamenejte Mariel Majana Trocha a vzdělávací zařízení University of Artemisa, kde funguje kromě zemědělských věd i fakulta lékařských věd.
Vzhledem k tomu, že je město Artemisa vzdáleno asi 65 kilometrů od Havany, můžete za některými zajímavosti vyrazit tam. Nabízí se Monumento a Maceo, Iglesia de Arroyo Arenas a pláže jako Playa del Salado a Playa Habana. Vycestovat můžete i opačným směrem, kde se nabízí třeba Baños de San Juan, The Soroa waterfall "El Salto de Soroa", Orquideario de Soroa a Playa Boca Ciega směrem na sever od města.
Poklidnou atmosféru města Artemisa můžete podpořit ještě dobrým pokrmem. Čeká na vás totiž ryzí kubánská kuchyně a několik místních specialit, které doslova pohladí vaše chuťové pohárky. Vyzkoušejte například sladké brambory Boniatos. Jedním z nejčastějších jídel bude bezpochyby směs rýže a fazolí. Nebojte se však ochutnat ani takové speciality, jakými jsou Potaje de frijoles, Ropa vieja a Picadillo a la Habanera. Je pravdou, že olivy, fazole, vepřové a kuřecí maso hrají v kubánské gastronomii doslova zásadní roli. Ve městě Artemisa můžete okusit i specialistu v podání sladké marmelády a slaného sýry. Tomuto pokrmu se říká Mermelada de guayaba con queso. V případě nápojů je to jasné. Vedou limonády Ciego Montero, voda, džusy z čerstvého ovoce, ale také pivo a koktejly.
Pokud se chystáte vyrazit do kubánského města Artemisa, měli byste vhodný termín volit také s přihlédnutím k tamnímu podnebí. Vyplatí se to. V této oblasti Kuby převládá tropické klima, takže počítejte s vyššími teplotami, a to především v červenci a srpnu, kdy ty průměrné stoupají přes 32 °C. Nevýhodou tohoto období je větší množství dešťových srážek. Právě kvůli nim je vhodnější podzim a zima. Teploty ve městě a okolí jsou cca 25 °C až 27 °C a srážky jsou od prosince do dubna minimální.
Při návštěvě kubánského města Artemisa byste měli dbát jisté obezřetnosti, abyste si dovolenou na tomto místě užili plnými doušky. Držte se běžných zásad cestování. To znamená, hlídejte si své osobní věci na přelidněných místech. Večer si neplánujte procházky do temných zákoutí města. Toto upozornění platí obzvlášť pro ženy, které by měly cestovat s doprovodem raději i ve dne. Při výletech po městě a okolí je vhodné mít u sebe kopii cestovních dokladů.
Hlavním platidlem ve městě se vám stane kubánské peso. Některá místa mohou nabízet i platbu kartou, setkat se však můžete s nefunkčností terminálů. Přesně z těchto důvodů je vhodné mít u sebe dostatek hotovosti. Cenové náklady na služby a zboží jsou o něco menší než v hlavní metropoli, vesměs jde však o určitý průměr v zemi. Níže přinášíme několik příkladů vybraného sortimentu.
Cestu do města Artemisa začněte plánovat nejprve tak, že si zarezervujete letenku na mezinárodní letiště v Havaně. Tam doletíte za 12 hodin s cenou letenky od 16 000 Kč. Město Artemisa je od Havany vzdálenost cca 65 kilometrů. Tuto vzdálenost lze urazit dvěma způsoby.
Ve městě samozřejmě fungují příměstské autobusové spoje. Spousta míst je díky velikosti města dostupná pěšky, popřípadě zvolíte místní taxi služby. Ty nabývají odlišných podob a jsou dražší nežli autobusy.