Když se vydáte do kubánského města Cienfuegos, vyrazíte poznat Perlu jihu. Přesně tímto výrazem (v originálu La Perla del Sur) je označována tato kubánská metropole, která je hlavním městem stejnojmenné provincie. Město má velikost 333 kilometrů čtverečních a žije v něm přes 160 tisíc obyvatel. Situováno je na jižním pobřeží Kuby, a ještě v roce 1960 patřilo k hlavním průmyslovým centrům celého ostrova. Převládala zde odvětví, jakými jsou primárně energetika a cukr.
Historie města Cienfuegos se pojí s rokem 1819, kdy bylo založeno na břehu zátoky. Ta je skrze malý průliv spojena s Karibským mořem. Zakladateli byli francouzští imigranti. To se mimochodem promítlo také do architektury města, širokých ulic a jejich pravoúhlosti. Ostatně, město Cienfuegos se jako jediné pyšní tak velkým shlukem neoklasicistní architektury na jednom místě. K vidění jsou desítky a stovky budov ze starého období. V roce 2005 bylo městské historické centrum zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.
Město Cienfuegos je mnohými cestovali považováno za jedno z nejcivilizovanějších měst Kuby. Zároveň se pyšní také označením nejčistší město. Specifický šarm ulic okouzlí naprosto každého, protože k vidění je toho určitě více než dost.
A na jaké atrakce tohoto kubánského města se zaměřit? Začněte třeba u pevnosti Castillo de Jagua, která se nachází v blízkosti zálivu, potažmo v přístavu Jagua. O její výstavbu se svého času v roce 1742 postaral král Filip V. Dnes je možné vidět stavbu z masivního vápence včetně strážní věži, příkopu i studny. Několikapatrový objekt je vybaven dokonce zachovalým padacím mostem. Další zajímavou stavbou je Catedral de Nuestra Señora de la Purísima Concepción, což je katedrála s úchvatnými vitrážemi, jejíž výstavba probíhala v letech 1833 až 1869. Mezi dominanty kubánského města Cienfuegos lze s naprostou jistotou zařadit také Palacio de Valle. Historická vila byla postavena v letech 1913 až 1917. Zvenčí vám bude připomínat maorskou architekturu.
Při procházkách městem neopomeňte navštívit jediný Arco de Triunfo na Kubě. Zajímavostí je Teatro Tomas Terry, což je unikátní divadlo v koloniálním stylu. Další zastávkou se stane Palacio Ferrer nebo Malecón de Cienfuegos. S Kubou se samozřejmě neodmyslitelně spojena výroba doutníků, k čemuž vybízí továrna Quintero. Oddávat se můžete také nekonečnému poznávání. Zavítat můžete do muzea nábytku a porcelánu zvaného Museo Provincial. Velký dojem na vás udělá muzeum náboženského afrokatolického synkretismu zvané Palmira Yorubá Pantheon.
V kubánském městě Cienfuegos se nachází i nejdelší ulice na Kubě zvaná Paseo del Prado. Ta je plná barev a krásných staveb. Míjet budete také vysokou školu této provincie, kterou je Univerzita Cienfuegos Carlos Rafael Rodríguez. Ve vašem cestovatelském itineráři by nemělo chybět ani Delfinario, kde budete pozorovat lachtany a delfíny ve slané laguně. Popřípadě si dopřejete pohledu na rybářskou loď v laguně Laguna del Cura. Ve městě Cienfuegos se tyčí i Vítězný oblouk. Zkrátka, k vidění je od každého něco, o čemž se můžete přesvědčit na vlastní oči.
Milovníkům zeleně nebude chybět třeba botanická zahrada Jardín Botánico de Cienfuegos se svojí rozlohou 97 hektarů. Zahrada byla založena v roce 1901 a nachází se přibližně 14 kilometrů od centra města. V současné době můžete v zahradě vidět více, jek dva tisíce druhů tropických rostlin, včetně stovek orchidejí, palem, bambusů a fíkusů. Dalším přírodním cílem se stane chráněné území označované jako Laguna Guanaroca.
Ve městě Cienfuegos se samozřejmě budete oddávat i zábavě, třeba té noční. Kulturní a společenský zážitek je tu zaručen. A když si budete chtít odpočinout od zdlouhavého poznávání pamětihodností a krásných míst, vyrazte na některou z vyhlášených pláží. Nabízí se kupříkladu pláž Alerge a Playa Rancho Luna.
Při návštěvě města Cienfuegos si pochutnáte na mnohých kubánských specialitách, které budou z hlavní části tvořeny fazolemi, rýží, kukuřicí a samozřejmě masem. To je nejčastěji podáváno smažené nebo pečené. Oblíbené jsou zeleninové polévky, ať už jde o vývary nebo krémy. Součástí většiny pokrmů v tamních restauracích je také sezónní ovoce. A na jaká jídla se zaměřit? Začněte třeba kubánskou polévku ajiaco. Pak přejděte na arroz frito picadillo a la habanera a skončete u trhaného hovězího masa ropa vieja. V Cienfuegos budete i náležité mlsat. Okusit můžete dezerty, jakými jsou dulce de coco, arroz noc leche a spojení slaného sýru se sladkou marmeládou mermelada de guayaba con gueso. V rámci pití jednoznačně vítězí džusy z čerstvého ovoce, koktejly jejichž součástí je kubánský rum a pivo.
Při toulkách městem Cienfuegos vyrazte do některých vyhlášených restaurací. Patří mezi ně Casa Prado, Pelicano, Restaurant Villa Lagarto a Restaurant Dona Nora. Pokud chcete spojit tradiční jídlo s nízkými pořizovacími náklady, vyhledejte podniky typu Las Mamparas a Big Bang Cafe.
Při návštěvě kubánského města Cienfuegos si budete užívat tropického savanového klimatu. Teploty v této části Kuby dosahují maximálních výší až 35 °C. Nejtepleji je pochopitelně v letních měsících, kdy se denní průměr pohybuje kolem 27 °C. Nejvíce dešťových srážek spadne od května do října. Celoroční úhrn se pohybuje kolem 1 072 milimetrů. Pokud si chcete návštěvu města Cienfuegos užít bez výraznějších dešťů, zamiřte sem od prosince do dubna. Průměrné denní teploty jsou mezi 22 °C až 24 °C a ty maximální se pohybují na hranici 31 °C.
V kubánském městě Cienfuegos dodržujte stejná bezpečnostní opatření jako kdekoliv jinde na Kubě. Na výlety se vydávejte jen do doporučených a přístupných oblastí. V noci se vyhněte procházkám v odlehlých částech města. Pro ženy je lepší, když mají při cestování doprovod. Drobnější kapesní krádeže mohou hrozit na frekventovaných místech. Své osobní věci si raději hlídejte také na plážích. Zároveň se vyplatí mít u sebe kopii cestovních dokladů. Když se budete řídit těmito radami, město Cienfuegos a jeho okolí poznáte klidně a bezpečně.
Kubánské město Cienfuegos patří k těm levnějším na Kubě. Hlavním platidlem je jako všude kubánské peso, které se vyplatí mít v dostatečné míře u sebe. Bezhotovostní platby nemusí být na všech místech spolehlivě realizovány. S orientačními cenovými náklady za vybraný sortiment a služby vás podrobněji seznámíme v níže uvedených příkladech.
I když se město Cienfuegos pyšní svým vlastním letištěm Jaime González, z České republiky budete muset přesto cestovat nejprve do hlavní metropole Havany. Letenky lze rezervovat za cenu od 16 000 Kč. Doba letu pak trvá přibližně 12 hodin. Z Havany do Cienfuegos je to asi 240 kilometrů. Tuto vzdálenost můžete překonat buď dálkovým autobusem nebo vlakem. Ty jezdí jednou denně. A jak je to s dopravou v samotném městě?