Havana je hlavním kubánským městem, které se rozprostírá zhruba 160 kilometrů od floridského města Key West. Ve španělštině je tato metropole označována jako San Cristóbal de La Habana, zkráceně La Habana. Město leží v nadmořské výšce 59 metrů na mořem. Na ploše 728 kilometrů čtverečních žije přes 2,1 milionů obyvatel. Havana představuje jednu z patnácti kubánských provincií, s níž se pojí slavná jména, jako je třeba Ernest Hemingway. Ten ve městě během svého života strávil téměř dvacet let.
Záliv, kde se rozléhá město La Habana bylo Evropany objeveno už v roce 1509 a během několika následujících let došlo k založení města a jeho rozvoji. Zakladatelem byl Diego Velázquez de Cuéllar. Už v 18. století byla Havana vlivem rychlého rozvoje označována za Paříž Antil. Město je součástí seznamu světového dědictví UNESCO, a to především kvůli staré španělské koloniální architektuře. Město každoročně navštíví více jak jeden milion turistů.
Havana je městem, které si vás podmaní v mnoha směrech. Spojit zde můžete denní i noční aktivity. Poznávání historie a pamětihodností se mísí s bujarým nočním životem plným zábavy. Objevovat lze krásy nové i staré Havany.
Pokud patříte k vyznavačům historie, vaším cílem se v první řadě stane Habana Vieja, což je stará Havana, respektive historické centrum. Právě zde se nachází přemíra architektonicky zajímavých objektů. Pohybovat se můžete hned po čtyřech náměstích, z nichž každé nabízí něco. Jsou to náměstí Plaza de San Francisco de Asís, Plaza de la Catedral, Plaza de Armas a Plaza Vieja. Vaší pozornosti jistě neunikne socha El Caballero de Paris, a hlavně katedrála San Cristóbal pocházející z roku 1700. Její barokní podoba je okouzlující. To vše v obležení malebných kaváren a restaurací. Jednou z těch nejslavnějších je La Bodeguita del Medio.
Z novějších budov se pomyslnou ikonou Havany stal objekt Capitol Nacional budovaný od roku 1926. Dnes je tu nejenom sídlo kubánského kongresu, ale také Kubánská akademie věd a Národní knihovna vědy a techniky. S muzei na tom Havana není vůbec špatně. Pokud chcete proniknout do historie města a Kuby v maximální možné míře, navštivte třeba Muzeum revoluce nebo podlehněte krásám Národního muzea krásných umění. V Havaně se můžete procházet po bulváru Paseo de Martí, kde máte k dispozici velkou spoustu suvenýrů. Ne nadarmo jsou některé z promenád označovány jako promenády svobody. Jmenovat lze oblast Malecón anebo trasu od přístavu Habana Vieja k Vedadu.
Další z dominant Havany má název Castillo de los Tres Santos Reyes Magnos del Morro. Jde o pevnost budovanou v letech 1589 až 1630. Renesanční vojenská architektura je doplněna o maják z roku 1844. Působivé je situování pevnosti na samotném útesu. Vaše kroky mohou vést také do jednoho z největších hřbitovů v jižní Americe. Jde o místo zvané Necrópolis Cristóbal Colón, kde mimochodem odpočívají významné kubánské osobnosti. Pokud chcete vidět kopii unikání Gaudího Barcelony, zavítejte do čtvrti zvané Taller-Estudio José Fuster. Naopak tiché a poklidné uličky na vás čekají v lokalitě Fusterlandia.
S Havanou se neodmyslitelně pojí také havanský rum a doutníky. Na jejich výrobu se můžete podívat třeba do slavné továrny Real Fabrica de Tabacos Partagás. Pokud jde o rumy, větší povědomí o nich vám zprostředkuje muzeu zvané Museo del Ron. Na své si přijdou i milovníci sladkého díky Museo del Chocolate. Jestliže se řadíte k obdivovatelům Ernesta Hemingwaye, pak vaší pozornosti neunikne pokoj č. 511 v hotelu Ambos Mundos nebo dům Finca Vigía vzdálený asi hodinu cesty od Havany. V něm slavný spisovatel tvořil. A jaké byly oblíbené bary tohoto spisovatele? Jsou to El Floridita a La Bodeguita.
Když se budete toulat historickým parkem Parque Histórico Militar Morro-Cabaña, kromě výše zmíněné pevnosti můžete narazit ještě na jednu. Je to Fortaleza de San Carlos de la Cabaña, kde každý den ve 21 hodin probíhá speciální ceremoniál. A co dalšího lze v Havaně ještě vidět? Jsou to třeba velké bronzové sochy Fidela Castra a revolucionáře Che Guevary. Výjimkou není ani obrovská socha Ježíše Krista. Zavítat můžete do proslulého kabaretu Tropicana, který funguje od roku 1939. Jak vidno, každý si v tomto kubánském městě najde to své.
Jestliže patříte k milovníkům jídla, v Havaně si pochutnáte. Hlavní město je totiž označováno, jako gastronomické centrum Kuby. Ochutnat můžete spoustu tradičních jídel, která jsou tvořena primárně z vepřového, drůbežího a hovězího masa. To se velice často griluje. Připravit se můžete i na dostatek zeleniny v podání česneku, rajčat a paprik. A jaké tradiční pokrmy patří k této metropoli? Je to například Aroz morro neboli rýže s fazolemi. Pokud máte chuť na smažené maso s cibulí a fazolemi, hledejte v jídelníčku pojem Polomilla steak. Pečené vepřové maso je Congri. Co se týče nápojů, podlehněte chuti nejrůznějších koktejlů, jejichž základem jsou kubánské rumy. Dobré je také místní pivo. Z nealkoholických nápojů vedou ovocné šťávy, černá káva a nápoj z kokosového mléka.
Pokud se v Havaně chcete dobře najíst, své služby vám nabídne přemíra podniků. Mezi ty dlouhodobě prověřené a cestovateli vyhledávané patří třeba restaurace Los Naranjos. Kromě ní vás osloví La Guarida, Habana 61, Equina de Cuba, San Juan Bar & Grill a v neposlední řadě Paladar Los Mercaderes.
V Havaně si užijete typického tropického klimatu. To znamená, že celoroční průměrné teploty se pohybují mezi 25 °C až 31 °C. Ty maximální ovšem překračují hranici 40 °C. V Havaně je teplo po celý rok. Odlišnosti však očekávejte z pohledu dešťových srážek. Celoroční úhrn je kolem 1 200 milimetrů, přičemž nejvíce jich spadne v červnu a říjnu. Naopak nejméně prší od prosince do dubna. Pokud jde o hurikány, ty se týkají spíše jižní části ostrova, takže škody v Havaně jsou povětšinou minimální. Užívat si budete i příjemně teplého moře. Největší teplotu kolem 31 °C má v červenci a srpnu. Nejnižší teplotu má v zimě cca 25 °C.
Z pohledu bezpečnosti byste měli na Havaně dodržovat jistá pravidla, protože tato metropole se může pojit s určitými riziky. Především v centru Havany hrozí krádeže, takže s sebou raději nenoste cennosti. Osobní věci si hlídejte také na plážích. Turistickým aktivitám se věnujte především ve dne. V noci se raději vyhněte liduprázdným uličkám velkoměsta. Ženám není doporučováno cestovat bez doprovodu, využívat místních taxi služeb a podobně. Je lepší, když se ženy připojí hned na letišti k jiné skupince turistů. Dále se nedoporučuje v noci přespávat v parku a je lepší s sebou nosit ofocené cestovní doklady. Když budete dodržovat tato základní pravidla, atmosféru Havany si užijete plnými doušky.
V Havaně budete používat oficiální platidlo země, kterým je kubánské peso. Vhodné je přivést si do města eura. Ta následně směníte ve směnárnách nacházejících se v bankách a hotelích. V hlavní metropoli lze na mnoha místech platit kartou, setkat se však můžete s nefunkčními platebními terminály. Proto je lepší mít u sebe vždy hotovost. V restauraci je zvykem nechávat spropitné. A jak je to s cenovými náklady za jednotlivé služby a produkty?
Do hlavního kubánského města se z České republiky dostanete letecky. Cena letenky z Prahy stojí od 16 000 Kč výše. V rámci přímého letu počítejte s 12 hodinami strávenými v letadle. Vaším cílem se stane letiště Havana Jose Marti, které je od centra kubánské metropole vzdáleno asi dvacet kilometrů. Z letiště do starého města vás dovezou pouze místní taxi služby, popřípadě se necháte odvézt na hlavní nádraží. Náklady se pohybují mezi 25 až 30 pesos. Nyní se pojďme zaměřit na možnosti cestování přímo v Havaně.