Santiago de Cuba je druhým největším městem na Kubě. Metropole se rozkládá na jihovýchodě ostrova a má plochu přes tisíc kilometrů čtverečních. Nedílnou součástí města jsou přidružené komunity – Bravo, Antonio Maceo, El Cristo, Castillo Duany, El Cobre, Daiquirí, El Cristo, El Caney, Guilera, Moncada, Leyte Vidal a Siboney. Ve městě žije přes 430 tisíc obyvatel. Město Santiago de Cuba je s Karibským mořem spojeno prostřednictvím zálivu. Zároveň se v něm nachází významný přístav. Metropole je z části obklopena také pohořím Sierra Maestra.
K založení města došlo už v roce 1515. V té době se jednalo o druhou osadu po Baracoe. Zakladatelem byl Diego Velázquez de Cuéllare. Nutno podotknout, že o dva roky později došlo vlivem požáru ke zničení města, do něhož se lidé navrátili až o několik let poté. Santiago de Cuba je od hlavního města Havany vzdálené asi 870 kilometrů. Nachází se zde významné vzdělávací zařízení University of Santiago de Cuba a pochází odsud spousta slavných rodáků. Jmenovat lze třeba básníka José María Hederia, filmového herce Desiho Arnaza a boxera Yordenise Ugasa.
Ve městě je k vidění velká spousta historických objektů. Jedinečná architektura přináší ono pověstné kubánské kouzlo a chybět vám nebude ani dostatek zeleně. A jakým místům byste se v Santiagu de Cuba rozhodně neměli vyhýbat?
Startovním bodem vašeho poznávání se stane pevnost Castillo de San Pedro de la Roca, která se tyčí u pobřeží asi 10 kilometrů od centra metropole. Od roku 1997 je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Jde o jeden z nejzachovalejších prvků španělsko-americké vojenské architektury. Pevnost byla postavena v roce 1638. Nabízí nejenom jedinečný výhled po okolí, ale také pohled do vnitřních útrob. K pevnosti se vydáte tak, že budete směřovat do zálivu Bahía de Santiago de Cuba.
Úchvatnou architekturu staveb očekávejte na náměstí Parque Céspedes, kde je k vidění hodně krásných koloniálních staveb. Největší dominantou bude bezpochyby katedrála Catedral de Nuestra Señora de la Asunción, která pochází ze 16. století. Poslední rekonstrukce proběhla v roce 1922. Obdivovat budete nejenom sochy anděla nad vstupem, ale také dvě velké věže. Dále směřujte ke koloniálnímu objektu s názvem Casa de la Velázquez. Ten byl domem Diega del Velázqueze a vybudován byl už v roce 1522. Osobitou stavbou je i hotel Casa Granda z roku 1914, v němž se nyní nachází restaurace. Nevynechte ani bývalý guvernérský palác z 16. století. Dnes jde o neoklasicistní budovy radnice zvanou Ayuntamiento.
Tímto výčtem však poznávání Santiaga de Cuba teprve začíná. Dokazuje to například kasárna Moncada, která má za sebou poměrně dlouhou historii. V dnešní době slouží jako škola a najdete v ní poutavé muzeum zaměřené především na kubánskou revoluci. Jestliže prahnete po dech beroucím výhledu, zamiřte k Balcón de Valázquez, odkud uvidíte na přístav a moře. Za podívanou stojí i hřbitov Cementerio Santa Ifigenia a návštěvy vyhlášených ulic. Jednou z těch malebných je Padre Pico, kde se kromě tradičních koloniálních budov nachází Museo de la Lucha Clandestina. I zde najdete exponáty zaměřené primárně na revoluční boje a vše související s nimi.
Tohle město je protnuto řadou muzeí. Kromě těch výše zmíněných můžete zavítat třeba do muzea Museo Minicipal Emilio Bacardí Moreau, které pojednává o významném starostovi města. Pokud se chcete dozvědět něco více o historii santiagského karnevalu, zamiřte do Museo de Carneval. Ani v rodném domě generála Macea nepřijdete zkrátka. Založeno v něm bylo Museo Casa Natal de Antonio Maceo. Nakonec musí padnout zmínka také o mauzoleu Jose Martího.
S tímto kubánským městem se pochopitelně pojí i zábava, kterou vám může zprostředkovat Parque de diversiones Santiago. Popřípadě vyrazíte na některou z pláží. Oblíbené jsou Playa Siboney, Playa de Aguadores a Playa La Estrella.
Vaším cílem se pochopitelně stane i nejbližší okolí Santiago de Cuba. Vyjeďte třeba k pověstnému kostelu Basílica Santuario Nacional de Nuestra Señora de la Caridad del Cobre. Ten je zkráceně označován, jako El Cobre. Kostel je situován v pohoří Sierra Maestra na kopci zvaném Maboa. Jeho vznik je datován rokem 1927 a pro Kubánce má velký význam. Kromě treků v tomto pohoří si můžete naplánovat výlet do biosférické rezervace Baconao, která je na seznamu světového dědictví UNESCO. Celková plocha této rezervace činí 848 kilometrů čtverečních. Právě zde se nachází spousta atraktivních cílů v podání Muzea historie pozemní dopravy, farmy Granjita Siboney, Velké skály, akvária a mnohých dalších.
Gastronomie v Santiago de Cuba je pestrá. Přijdete i samozřejmě na pokrmy z různých koutů světa, hlavní roli však bude sehrávat kubánská kuchyně. Smažené banány, saláty, hovězí, vepřové a drůbeží maso, spousta rýže a fazolí. Tak nějak bude vypadat jídelníček, jemuž velice rychle podlehnete. Ochutnejte například uzenou kotletu lomo ahumado, dopřejte si rýži s černými fazolemi cangrí a nezapomínejte ani na tenké řízečky v podání chuletas. Chybět vám zde nebudou krevety, humři a ústřice. Mezi přílohami jednoznačně vede tykev zvaná calabasa nebo vaječný pudink flan. Naprostou povinností se pro vás stane ochutnání kubánského rumu Havana Club, který je zakomponován do mnoha míchaných nápojů. Populární je pivo Cristal, popřípadě podlehnete osvěžující chuti ovocných džusů.
Město Santiago de Cuba je doslova protnuté hromadou kvalitních a výtečných restaurací. Na seznam takových podniků si připište El Palenqui to, Restaurante Aurora, Company Gallo, ale i podnik St. Pauli. Pokud by vám to bylo málo, zamiřte do Restaurante Primos Twice.
Podnebí v Santiagu de Cuba lze označit za tropické, respektive za tropické savanové. V průběhu celého roku si zde budete užívat slunných dnů, přičemž průměrné maximální teploty se pohybují mezi 28 °C až 31 °C. Ty minimální klesají k 21 °C až 25 °C. Celoroční úhrn dešťových srážek je 1 107 milimetrů. Nejdeštivějšími měsíci jsou květen, červen a říjen. Nejméně prší od února do dubna. Santiago de Cuba se však pyšní celkem konstantním klimatem, tedy bez větších výkyvů mokrých a suchých období, jako je tomu v jiných částech Kuby.
Santiago de Cuba je velkou kubánskou metropolí, ve které je vhodné dodržovat jisté zásady bezpečného cestování. Vhodné je například nepouštět se do nočních procházet v odlehlejších čtvrtích. Když už, pohybujte se na frekventovaných místech. Lepší je však nechat důkladné prozkoumání města na denní čas. Nepodceňujte ani drobné krádeže na místech s vyšší koncentrací lidí. Ženy by měly cestovat raději s doprovodem. Zároveň dbejte na doporučení místních, ať už se budete pohybovat po městě nebo v jeho okolí.
Kubánské město Santiago de Cuba vám zprostředkuje krásnou dovolenou za přijatelnou cenu. Hlavní platidlo je kubánské peso. Na mnoha místech lze využít i platební kartu. V některých obchodech však můžete mít problém s funkčností platebního terminálu. Je proto vhodné mít u sebe dostatečnou hotovost. Pokud jde o průměrné ceny vybraného sortimentu a služeb, přinášíme vám několik praktických tipů.
Dovolená v kubánském městě Santiago de Cuba začne plánováním cesty na Kubu. Pokud budete cestovat z České republiky, rezervujte si letenku na mezinárodní letiště v Havaně. Náklady se pohybují od 16 000 Kč a doba letu trvá přibližně 12 hodin. Odtud se pak budete muset dostat do Santiaga de Cuba vzdáleného asi 870 kilometrů. Využít lze letiště Antonie o Maceo Airport, kam létá letecká společnost Cubana, právě z Havany, ale také z Port Au Prince a Santo Domingo. Alternativou jsou vlaky nebo dálkové autobusy. A jak je to s dopravou přímo v Santiagu de Cuba?