Vientiane je hlavní město Laosu, které je mnohdy označováno jako Město santalového dřeva. Největší metropole této země leží na březích řeky Mekong poblíž Thajska. Jeho velikost je 130 kilometrů čtverečních a žije zde přes 820 tisíc obyvatel. Na město Vientiane můžete narazit také pod názvem Wiang chan.
Po založení království Lan Yang v roce 1354 se město Vientiane stalo důležitým správním místem. Statut hlavního města získalo až v roce 1563. V roce 1828 bylo poničeno Thajci. Od roku 1899 je opět hlavní metropolí Laosu, což prohlásila Francie. Od té doby město vzkvétá a stalo se významným hospodářským střediskem země.
Město Vientiane se dělí na několik částí, které nesou názvy Čanthabuly, Sikhottabong, Ksaysetha, Sisattanak, Naxaithong, Ksaythany, Hadksayfong, Sangthong a Mayparkngum. Samotná prefektura Vientiane se od města oddělila v roce 1989.
I když patří město Vientiane spíše k menším metropolím, je stále vyhledávanějším cílem mnohých turistů. Vliv na to má přemíra buddhistických památek a chrámů, které stojí za vidění. A okolí města toho má také hodně co nabídnout.
Pravděpodobně tou nejvýznamnější památkou města Vientiane je buddhistická stúpa zvaná Pha That Luang, která leží v samotném centru metropole. K založení došlo už v roce 1566 a během dlouhých let proběhlo mnoho rekonstrukcí. Tento chrám je národním symbolem Laosu a prezentuje nejenom laoskou architekturu, ale také celkovou kulturu. Stúpa má tři hlavní úrovně.
Mezi další turistické cíle se řadí chrám Wat Si Muang jinak přezdívaný jako Simuong. Jeho výstavba začala v roce 1563. Před objektem je k vidění socha krále Sisavang Vonga. Uvnitř menšího chrámu se nachází dvě místnosti. Zapomínat byste neměli ani na památník Patuxai z let 1957 až 1968, který sice není tak starý, ale je důležitou památkou Vientiane. Jeho vzhled je často přirovnáván k pařížskému vítěznému oblouku. Vaše putování po městě může pokračovat k bývalému chrámu Haw Phra Kaew, v němž se nyní nachází menší muzeum. Výstavba chrámu probíhala v letech 1565 až 1566.
V případě buddhistických staveb na území města Vientiane bychom se mohli rozepsat. Důkazem toho je Wat Ong Teu Mahawihan. Klášter ze 16. století, který vyniká svým tvarem ve stylu Luang Prabang a svou architekturou. Vynechat byste neměli ani chrám Wat Sri Chomphu Ong Út. Ten je velice zdárnou prezentací Buddhy a stojí zde od roku 1562. Výjimečným buddhistickým chrámem je také Wat Sok La Luang nebo buddhistický Wat Si Saket. Tato jedinečná stavba je situována na rohu ulice Setthathirat Road a pochází z roku 1818. Za klášterními zdmi je k vidění více jak 2 000 obrazů Buddhy a součástí je také muzeum.
Při návštěvě hlavního laoského města Vientiane nesmíte zapomínat ani na Laoské národní muzeum původně postavené v roce 1925. V jeho prostorách se toho dozvíte hodně o této zemi, zvyklostech a tradicích. Výlet si udělejte i k That Dam, což je další z velkých stúp, která se měla stát ochranou před siamskou armádou v roce 1827. Z pohledu vědění by vás mohlo zajímat také Kaysone Phomvihane Museum, Umění hedvábí na Manthatourath Road a Muzeum historie lidové armády Lao. Nakonec si nechte prohlídku památníku prezidenta Souphanouvonga. Na válečné vzpomínky se odkazuje Návštěvnické centrum COPE.
Krásnou podívanou asi 25 kilometrů od Vientiane vám zprostředkuje Buddha Park, jemuž se jinak říká Xieng Khuan, což je sochařský park s přemírou vyobrazení Buddhy. Založen byl v roce 1958 a v jeho prostorách najdete více jak 200 soch, a to včetně těch hindských. Tento veřejný park plný zeleně je velkou turistickou atrakcí.
Zážitků ve Vientiane však můžete zažít více než dost. Jeden z nich vám zprostředkuje noční trh, kde je možné zakoupit suvenýry nejrůznějšího typu. Velkým lákadlem je také ranní trh Talat Sao, který funguje od 7 do 16 hodin. Vedle starší a tradiční budovy se v současnosti staví i moderní zázemí pro trhovce. Za návštěvu stojí nákupní centrum Vientiane New World, kolem něhož jsou rozesety pouliční prodejci v bludišti malých uliček. Pokud si naopak chcete odpočinout od lidí, směřujte na nábřeží řeky Mekong, kde funguje nejenom nábřežní park, ale nachází se tu i cyklostezka.
K vyhledávaným aktivitám se řadí výlet na kole nebo tuk tukem k vodopádu Tad Moun, který prezentuje spíše peřeje v džungli. Na druhou stranu si uděláte výlet na místo, kde uvidíte slony a dopřejete si lahodného pikniku. Nevynechávejte ani krásnou nádrž Nam Ngum Reservoir. Na ní zažijete nezapomenutelnou plavbu. Turisté si ve Vientiane oblíbili například laoské masáže, volí ekoturistiku se známou agenturou Green Discovery Laos, trekingové výlety do přírodních parků nebo navštěvují zipline park s názvem Zip-Lining. Ten leží asi dvě hodiny jízdy od Vientiane v Nam Lik. Oblíbené jsou také meditace, jóga a cykloturistika.
Kuchyně v laoském městě Vientiane je pestrá a bohatá. Tvoří ji spousta ryb, hovězí, vepřové a drůbeží maso, zelenina a rýže. Důraz je kladen na čerstvost. Na rozdíl od ostatních asijských kuchyní není tak ostrá, takže pro turistu naprosto vynikající. Používány jsou ingredience jako zázvor, česnek, kokosové mléko a různé druhy omáček. K pokrmům je podávána voda, povětšinou balená. Ochutnat však můžete i jiné tradiční nápoje, mezi něž rozhodně patří laoský zelený čaj nebo místní káva. Ta se vyznačuje patřičnou kvalitou. Místní lidé s oblibou pijí i čerstvé šťávy nebo si dopřejí tamní pivo.
Ve městě Vientiane najdete hodně podniků zaměřených na tradiční pokrmy. Mezi ty často vyhledávané se řadí Doi Ka Noi, Kungs Cafe, Lao Kitchen a Kualao Restaurant. Když si budete chtít pochutnat na dobré večeři, směřujte do podniků, jakými jsou Tyson Kitchen, Flavours & Spices a Annabelle 2 Saphanthon Neue Restaurant Cafe. I město Vientiane se pyšní několika luxusními restauracemi, ve kterých je připravována gastronomie pro náročné. Jmenovat lze La Scala Fine Italian Bouttuque Restaurant, L´Adresse – Cuisine by Tinay nebo 3 Merchants.
Laoské město Vientiane se pojí s tropickým savanským klimatem, které lze rozdělit na suché a vlhké období. Pokud se chcete vyhnout dešťovým srážkám, zamiřte do Vientiane od listopadu do března. Když se budete na území města pohybovat mezi květnem a zářím, počítejte s podstatně větším výskytem dešťových srážek. Jejich celoroční úhrn je 1 600 milimetrů. Nejvíce prší pravděpodobně během srpna. Co se týče teplot, ty bývají v mokrém období trochu vyšší nežli v tom suchém. Na druhou stranu hodnoty na teploměru budou víceméně konstantní po celý rok. Průměrné teploty jsou od 22 °C do 31 °C. Stoupat ale mohou i trochu výše. Během roku si užijete až 2 435 hodin sluníčka.
Laoské město Vientiane je spojeno s mírnější kriminalitou nežli jiná větší asijská města. Pozor si musíte dávat pouze na drobné kapesní zloděje na frekventovanějších místech. V noci se raději držte hlavních tahů nežli odlehlých působišť. V noci je lepší nikam dál necestovat, natož mimo město. Když budete dodržovat základní bezpečnostní pravidla, pobyt v hlavním městě Laosu si jistě užijete.
Pokud budete trávit čas kolem vody, nezapomeňte si přibalit repelent, který vás ochrání před dotěrnými komáry. Pakliže budete pít vodu, dávejte raději přednost pitné vodě balené. Zároveň nepodceňujte její dostatečnou konzumaci v teplých dnech. V období dešťů mohou naopak hrozit rozvodněné vodní toky.
Město Vientiane je spojeno s nižšími cenovými náklady za zboží a služby. Oproti evropským hlavním městům rozhodně ušetříte. Lepší představu o cenách si uděláte díky několika níže uvedeným příkladům.
Do hlavního města Vientiane budete cestovat letadlem. Využít můžete největšího laoského letiště Vientiane Wattay nacházejícího se 8 kilometrů od metropole. Letenky můžete zakoupit za cenu mezi 17 000 Kč až 25 000 Kč. Doba letu se díky dvěma mezipřistáním pohybuje od 15 hodin a více. Dopravu z letiště do města Vientiane lze řešit následujícím způsobem.
A jakých dopravních prostředků se domůžete přímo v laoském městě Vientiane?