Hlavní město Libanonu situované na poloostrově ve Středomoří. To je Bejrút nebo také Beirut, jehož rozloha činí 19,8 kilometrů čtverečních a žije v něm přes 360 tisíc obyvatel. V rámci celé metropolitní oblasti je to však podstatně více, přes 2,2 milionů lidí. Jde o největší a zároveň hlavní přístav v zemi.
Historie tohoto města se pojí s 15. stoletím před naším letopočtem. Dříve to bylo pod názvem Berytus. Metropole si prošla obdobím římským, arabským a tureckým. V moderním období toto území vlastnili chvíli Francouzi. Do roku 1975 se městu říkalo Paříž blízkého východu. Kolem roku 1991 byl Bejrút díky nejrůznějším nepokojům téměř zničen.
Město Bejrút patří k nejstarším hlavním městům světa. Dnes je centrem libanonské ekonomiky a vyhledávaným turistickým cílem. Sídlí zde spousta významných korporací z oblasti bankovnictví, financí, reklamy, práva a podobně.
Libanonské město Bejrút je středobodem kultury a sáhodlouhé historie. K vidění je tu spousta památek, unikátní architektury a ostatních zajímavostí. Vaše putování po městě může začít na těchto místech…
Pomyslné srdce Bejrútu je náměstí Al-Nejmeh, které po občanské válce prošlo náročnější rekonstrukcí. Právě zde jsou situovány dvě katedrály, z nichž jedna je pravoslavnou katedrálou sv. Jiřího. Dále je to muzeum, ale také budova parlamentu. Jde o centrum aktivity v této metropoli. O něco klidnější je Náměstí mučedníků, kde se mimo jiné nachází památník připomínající tuto nešťastnou událost. Památník byl postaven v roce 1931. Naopak centrem intelektuálů je Hamra Street, kde stojí tři univerzity a knihovna.
S pozůstatky občanské války souvisí v Bejrútu opuštěný hotel Holiday Inn, který je symbolem a pomníkem válečných konfliktů. Vybudován byl v roce 1975 a stojí přímo v srdci metropole. Podobným objektem je také Beit Beirut neboli Žlutý dům, jenž byl postaven v roce 1932 a dnes představuje také smutnou vzpomínku na občanskou válku. Pokud se budete pohybovat v centru Bejrútu, povšimněte si i starých římských lázní, které svými tvary naznačují, jak probíhaly koupele v tehdejších dobách.
Vy se jako turisté však můžete zaměřit na ty krásné stavby, mezi něž se bude řadit vládní palác Grand Serail. Právě v tomto objektu sídlí předseda vlády a zrovna na tomto místě se dozvíte mnohé o historii Bejrútu. Vyrazit lze k překrásné mešitě Mohammad Al-Amin, jíž dominuje velká modrá střecha. Její krásnou podobu můžete obdivovat při nočním nasvícení. Ohromující podívanou vám zprostředkuje i luxusní rezidenční čtvrť zvaná Saifi Village, kde stojí řada uměleckých galerií a budov zhotovených ve francouzském koloniálním stylu.
Ostatně, galerií a muzeí je v Bejrútu více než dost. Povinností je určitě návštěva Národního muzea Beirut, které ukrývá více jak 1 300 vzácných artefaktů. A to od pravěku až po Mamlukovo období. V neposlední řadě vzpomíná i na občanskou válku. Spoustu archeologických prvků a historie uvidíte v Muzeu AUB nebo navštivte Sursock muzeum. To se soustřeďuje primárně na libanonské umění.
Ano, je to umění, které k Bejrútu neodmyslitelně patří. Dokazuje to několik míst, kde se vám dostane příjemného uměleckého zážitku. Vyrazit můžete třeba k Bejrútskému uměleckému centru. Hned poté zamiřte ke Galerii Matignon. Nezapomínejte ani na alternativní a umělecké místo zvané DIY Bejrút. Pro skutečné nadšence uvedeme také Atelier Camille Allam Beirut, Art on Spears a Galerii Emmagoss.
Při procházkách Bejrútem vás nemine přemíra krásných přírodních míst, kde se s nadšením zastavíte. Bude to třeba v Zaitunayském zálivu, což je oblíbené přístaviště luxusních jachet. Nepřehlédnutelnou dominantou při pobřeží jsou Holubí skály neboli Pigeon Rocks situované v historické oblasti Raouche. Mezi úchvatnými skalními útvary je možné plout na rybářských lodích. Hned poté můžete zavítat do některého z městských parků. Je to například Sanayeh Park nebo poměrně nový park Horsch Beirut otevřený v roce 2005. Spoustu zeleně vám nabídne Herbal Garden, Nejmeh Square, Debbas Square, ale také Khalil Gerban Park v oblasti Downtown District.
Pro úplnost zmíníme i ty nejmenší detaily Bejrútu, které by turistu mohly oslovit. Jsou to například Schody sv. Mikuláše označované jako Escalier de l'Art spojující Rue Sursock a Rue Gouraud. Zároveň nezapomeňte na sochu mučedníka východně od náměstí Al-Nejmeh. Popřípadě si udělejte výlet mimo město, k čemuž vybízí muzeum Beit Eddine Palace, které je umístěno v budově z roku 1788 a kde se pravidelně koná hudební festival. Zajímavé je i známé poutní místo Our Lady of Lebanon-Harissa.
Když budete mít štěstí, můžete návštěvu libanonského města spojit také s festivalem nebo významnou událostí. Důkazem toho Mezinárodní filmový festival v říjnu, Mezinárodní jazzový festival v červenci, známá plážová párty One Big Sunday konající se každou neděli, Festival du cinéma francophone mezi březnem a dubnem a letní festival Bacardi Night.
Libanonskou kuchyni v Bejrútu lze označit za vybranou a špičkovou. Při každodenním stolování se budete setkávat s větším množstvím misek s nejrůznějšími ingrediencemi, které se při jídle mísí. Najdete zde různé druhy masa kromě toho vepřového. To se nepoužívá z náboženských důvodů. Dále je to hromada zeleniny, luštěnin, ale také kuskus a rýže. Místní kuchyně není rozhodně pálivá, ale připravte se na pestrou kombinaci všemožného koření. Na své si přijdou milovníci masa i vegetariáni. Mezi oblíbená jídla patří Kibbey Makli, Shish Taouk, Meguez, Hummus, Fatayer, Baba Ghanouj a klobásky zvané Sojok.
V Bejrútu se vám dostane mnohých příležitostí se dobře najíst. Pokud ve městě hledáte restaurace zaměřené na tradiční gastronomii, zavítejte do podniků jako T-marbouta, Abdel Wahab, Abu Naim a Onno Bistro. Ti, kdo chtějí trochu ušetřit, mohou zkusit Ferdinand, Jai, Salata Eatery a Appetito Trattoria. Své místo zde naleznou také milovníci luxusnější gastronomie, což dokazují podniky jako Babel Bay, Em Sherif Restaurant, Em Sherif Cafe a Liza.
Horké středomořské klima se ukazuje především v létě, kdy se průměrné teploty přes den pohybují kolem 30 °C. Maxima mohou dokonce dosahovat hranice 40 °C. Je však pravdou, že toto podnebí je zmírňováno blízkostí moře. V létě nepočítejte s žádnými dešťovými srážkami. Ty se v Bejrútu objevují na podzim a v zimě, kdy se teploty přes den pohybují kolem 18 °C. Výjimkou nejsou maxima 28 °C ani nižší teploty 14 °C. Nejdeštivější jsou měsíce listopad až únor. Celoroční úhrn dešťových srážek je 730 milimetrů. V těchto měsících se může dokonce vyskytnout krupobití nebo silnější lijáky.
Kriminalitu v Bejrútu lze označit za průměrnou. Setkáte se tu s drobnějšími pouličními krádežemi, které se obvykle vyskytují na lidnatějších místech, jakými jsou trhy, okolí památek a podobně. Jiné kriminální zločiny páchané na turistech vás ohrožovat nemusí, a to za předpokladu, že se vyhnete jižní části Bejrútu, která je spojena s uprchlíky. Právě na hranici šíitské části Bejrútu může docházet ke konfliktům a nepokojům. Spíše, než přepadení, mohou být nebezpečím právě tyto nepředvídatelné ozbrojené střety, jež mohou propuknout v podstatě kdekoliv. Pozor si dávejte i na kvalitu vody z kohoutku. Ta je na mnoha místech rozdílná. Proto je mnohdy lepší spoléhat se na pitnou balenou vodu.
Při návštěvě libanonského Bejrútu si za některé věci připlatíte. Je však pravdou, že řadu produktů a služeb tu zakoupíte za obdobné ceny, jako v České republice. Díky níže uvedeným příkladům si můžete udělat lepší představu o celkových nákladech na dovolenou v Bejrútu.
Cesta do libanonského města Bejrút povede vzduchem, to znamená letecky. Z letiště Václava Havla vyrazíte na letiště Bejrút Rafic Hariri, které se nachází asi 9 kilometrů od metropole. Z Prahy lze využít přímého letu, který trvá kolem 4 hodin. Cena za letenku bude začínat na 8 000 Kč. Během roku jsou k dispozici i nejrůznější akce snižující náklady na polovinu. Z letiště do Bejrútu se dopravíte prostřednictvím taxi služeb za 20 USD nebo využijete službu Uber, která stojí polovinu. Městská hromadná doprava na letiště nezajíždí.