Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Libanon

Tripolis: průvodce

17°C
Aktuálně
20°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Tripolis

Tripolis představuje druhé největší město v Libanonu. Nachází se v severní části země a leží přibližně 85 kilometrů od hlavního města Bejrút. Je součástí okresu Tripolis a prezentuje nejsevernější libanonský přístav, jelikož je na pobřeží Středozemního moře.

Nejstarší doklady vypovídají o tom, že toto místo bylo okupováno již v roce 1 400 před naším letopočtem. V 9. století tu byla založena obchodní stanice Féničany. V roce 1289 byla zničena velká část staré přístavní lokality. Největší obchodní prosperita města přišla v letech 1516 až 1918.

Tripolis úzce hraničí s dalším městem zvaným El Mina. Název města se úzce pojí s názvem al-fayḥā, což v arabském světě znamená slovo faha neboli šíření vůně. S tím do jisté míry souvisí zdejší sady a pomerančové květy, z nichž jsou tvořeny nejrůznější parfémy.

Co navštívit v Tripolisu

Tripolis nabízí spoustu překrásných míst, která stojí za podívanou. Oceňovat zde budete především historické jádro města a několik unikátních atrakcí, mezi nimiž jsou primárně architektonické skvosty. Na své si přijdete i z pohledu přírodních dominant.

Staré město vás osloví svou atmosférou. O tu se do značné míry postarají historické budovy v kombinaci s úzkými uličkami, tureckými lázněmi, trhy, citadelami a prodejci parfémů a mýdel. A kde byste se měli bezpodmínečně zastavit?

Jednou z unikátních staveb je mešita Al Muallaq. Ta byla vytvořena v 16. století a k vidění jsou její krásné a rozlehlé zahrady. Vcházet byste do ní neměli během modliteb a o vstup je třeba požádat místní. Nezapomínejte na to, že před vstupem je nutné se zout. Ohromující je také Velká mešita, jejíž originální název je Al Mansouri. Její výstavba byla delší, a to v letech 1294 až 1315. Před mešitou na tom samém místě stával křižácký kostel Panny Marie. Mešita je vytvořena v tradičním duchu a byla v podstatě první památkou vznikající v novém Tripolisu v době Mamluk.

K návštěvě vybízí Taynalova mešita, která je asi druhou nejstarší v Tripolisu. Její budování započalo v roce 1336. Oceňovat na ni můžete speciální architektonické prvky a ryzí podobu islámského náboženství. Také v tomto objektu platí pro nemuslimy poměrně striktní pravidla, jenž je třeba dodržovat. Cílem návštěvníků města Tripolis se stává mešita Al Attar, která je pojmenována po obchodníkovi s parfémy. Její výstavba začala ve 14. století a během následujících let se stala jednou z nejdůležitějších mešit ve městě. Dominantní je především její pískovcový minaret.

V poznávání krásných mešit Tripolisu můžete samozřejmě pokračovat. Čeká na vás například mešita Al Burtasiyat Madrassa, která je z pohledu architektury asi tou nejkrásnější široko daleko. Postavena byla ve 14. století, a to podle slavného architekta. Ve své době působila jako důležitá muslimská škola. Najít jí můžete v oblasti Bab El Hadid. Jednou z menších mešit je Sayedi Abel El Wahid. Ta je situována kousek od tržiště Al Aatarien Souk. Její výstavba je spjata s rokem 1305. Jen kousek od této mešity směrem vpravo dorazíte ke krásné svatyni Abed El Salam El Meshishi. Do seznamu okouzlujících mešit Tripolisu lze zařadit Abou Bakr Al Siddeeq, Tawjih Mosque, Omar Ibn El-Khattab Mosque, Al Salam Mosque, Sisi Abdel Wahed, Al Bachir Mosque a jiné. Výjimkou není ani přemíra kostelů.

Mešity však nejsou tím jediným, co v libanonském městě Tripolis uvidíte. Doslova nepřehlédnutelnou dominantou je Citadela Raymonda de Saint Gille. Jde o masivní pevnost, která je 140 metrů dlouhá a 70 metrů široká. V roce 1101 ji používali křižáci při dobývání Tripolisu. V roce 1289 došlo k poničení pevnosti, jíž se v pozdějších letech dostalo obnovy a byly provedeny rozsáhlé restaurátorské práce. Na navrácení původního vzhledu bylo zapracováno hlavně v 19. století.

Zavítat můžete také do Tailor's Khan. Objekt postavený v roce 1341 je dnes semeništěm nejrůznějších obchodníků s textilem, kde si přijde na své opravdu každý. Jde o dlouhý průchod s vysokými oblouky. Něčím podobným je Soap Khan, což byly původně vojenské kasárny zhotovené ve středu města. Obdélníková stavba, v jejímž středu se nachází nádvoří s fontánou.

Jednou z dalších ikon libanonského města Tripolis je hodinová věž The Al-Tell Clock Tower nacházející se na náměstí Al-Tell. Věž byla postavena v roce 1906 a stala se dědictvím města. Výrazné rekonstrukce se jí dostalo v roce 2016. Její postavení bylo darem k oslavě 30. roku Abdulhamida II. V Tripolisu stojí i přemíra hammamů. Mezi ty známé patří Jadid, Izz El-Din a An-Nouri z roku 1333.

Ochuzovat se tu pochopitelně nemusíte ani o přírodní krásy. Stačí vyrazit jenom 30 minut lodí od pobřeží Tripolisu a octnete se u tří malých ostrůvků. Ty tvoří přírodní rezervaci zvanou Palm Islands. Ta byla zřízena v roce 1992 jako významná ptačí oblast. Mořské želvy zde například kladou svá vajíčka. Lokalita se mimo jiné nachází na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Za zmínku stojí i ostrov Fanar dlouhý asi 1,6 kilometrů, ostrov Bellan a Bakarské ostrovy.

A pokud chcete v Tripolisu zažít silný kulturní zážitek, vyrazte sem mezi březnem a dubnem. Koná se tu totiž karneval zvaný Zambo, kde budete moci spatřit spoustu krásných masek, poslechnete si hudební přehlídky a okusíte místní tradice.

Specifika místní kuchyně

Kuchyně v libanonském městě Tripolis se pojí s chutěmi středovýchodní gastronomie. Spousta vůní a barev. To jsou typické vlastnosti pro místní kulinářství. Vychutnávat si budete dokonale připravené jehněčí maso, granátová jablka, lilky, bulgur, různé druhy koření a chléb pita. Ochutnat můžete několik vynikajících pokrmů, které stojí za to. Naprostou klasikou je jídlo zvané Hummus. Pokud zatoužíte po kuřecím masu na špízu, sáhněte po pokrmu Shishtaouk. Šišky z mletého jehněčího masa jsou Kefta a tradiční libanonský salát je Tabbouleh. Popřípadě vás osloví salát zvaný Baba Ghanoush. V Tripolisu budete také mlsat, což dokazuje dezert Knafeh. K pití určitě vyzkoušejte mátový čaj a arabskou kávu.

V Tripolisu si každý vybere vhodnou restauraci dle svých vlastních chutí. S velice příznivými cenami se setkáte v podnicích, jakými jsou Akra, Newtown Coffee – Specialty Roaster, Al Dannoun a Nakhle Al Sayad. Hodně tradičních receptur objevíte v restauračních zařízeních El Hajj Ali, Baytna a Punto Alto.

Počasí

Počasí v Tripolisu je z větší míry ovlivňováno středomořským proudem ze západní Evropy. Dochází zde ke střídání dvou období. Tím prvním jsou suchá a horká léta. Od června do září můžete počítat s teplotami kolem 24 °C až 30 °C přes den. Ty nejnižší tepoty sotva klesnou pod 20 °C. V této době nejsou v podstatě žádné dešťové přeháňky. Opakem léta jsou vlhčí zimy, kdy se průměrné teploty přes den pohybují mezi 13 °C až 19 °C. A ty noční mohou spadnout k 10 °C. Od prosince do března je třeba počítat s intenzivnějšími dešťovými přeháňkami. Jejich celoroční úhrn je asi 850 milimetrů. Takže s přihlédnutím k těmto informacím plánujte dovolenou v Tripolisu.

Bezpečnost

Dovolená v libanonském městě Tripolis bude spojena s jistým rizikem. I v tomto městě totiž hrozí možnost teroristického útoku a návštěvníci by měli určitě dodržovat základní bezpečnostní pravidla. To znamená, pohybujte se pouze v turistických lokalitách. Vyhněte se uprchlickým táborům kolem Tripolisu a jiným okrajovým částem. Ty vás mimochodem neoslní ani svou atmosférou. V noci není bezpečné pohybovat se po městě. Na rušnějších místech si dávejte pozor na kapesní krádeže, které jsou bohužel všudypřítomné. Nenoste při sobě vysokou hotovost a cennosti. Raději si udělejte kopii svých osobních dokladů. Kriminalitu jako takovou lze označit za průměrnou. Jisté nebezpečí přestavují také místní dopravní prostředky, respektive někteří řidiči.

Měna

Ceny v libanonském městě Tripolis jsou víceméně průměrné a srovnatelné třeba s hlavním městem Bejrút. Náklady na služby a zboží povětšinou korespondují s cenami v České republice, popřípadě jsou o něco vyšší. Lepší představu o jejich výši si můžete udělat díky níže uvedeným příkladům.

  • Voda 1,5 litru = 18 Kč
  • Chleba = 21 Kč
  • Coca-Cola 0,33 litru = 20 Kč
  • Cappuccino = 82 Kč
  • Espresso = 57 Kč
  • Voda 0,33 litru v restauraci = 11 Kč
  • Točené pivo 0,5 litru = 78 Kč
  • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 95 Kč
  • Jídlo v levnější restauraci = od 230 Kč
  • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 1 850 Kč za noc
  • Benzín cena za 1 litr = 22 Kč

Doprava

Když vyrazíte za krásami libanonského města Tripolis, poletíte letadlem. Vaším cílem se stane letiště v hlavním městě Libanonu, kterým je Bejrút Rafic Hariri. Využít lze přímých letů z pražského letiště Václava Havla, kam doletíte asi za čtyři hodiny. Ceny za letenky se různí podle toho, s jakým předstihem si je rezervujete nebo zda využijete cenovou akci. Ty nejnižší začínají na 4 000 Kč, ty standardní jsou kolem 8 000 Kč a výše. Z letiště Bejrút Rafic Hariri je to do Tripolisu asi 90 kilometrů, které můžete urazit některým z dálkových autobusů. Vyrážet budete z hlavního autobusového nádraží Charles Helou v Bejrútu. Popřípadě vsadíte na minibusy či pronájem vozu.

  • Dopravu v samotném Tripolisu lze řešit prostřednictvím autobusů nebo minibusů.
  • Ceny jízdného se pohybují od 1,3 USD.
  • Alternativou jsou místní taxi služby. Nástupní taxa bývá v průměru 6 USD a cena za kilometr cca 2 USD.
  • Kolem hlavních památek se budete pohybovat pěšky.
  • Pokud si troufnete, můžete zvolit pronájem vozu po přistání na letišti Bejrút Rafic Hariri, kde se cena za pronájem pohybuje od 1 150 Kč za den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Libanon

  • Libanon – křižovatka civilizací
    Libanon - Bejrút
  • Libanonská pohlednice
    Libanon - Bejrút

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré