Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Makedonie

Bitola: průvodce

°C
Aktuálně
12.7°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Bitola

Bitola je městem situovaným v jihozápadní části Makedonie. Leží na břehu řeky Dragor pod známým pohořím Baba-planina, a to ve výšce 576 metrů na mořem. Město se nachází jenom 14 kilometrů od řeckých hranic. Na ploše asi 30 km2 žije přibližně 75 tisíc obyvatel. Je to druhé nejlidnatější město Makedonie. Administrativní centrum stejnojmenné opštiny spadá do regionu Pelagonie. Asi 70 kilometrů od tohoto města je Ohrid. Hlavní metropole Makedonie je vzdálena přibližně 169 kilometrů.

Jde o jedno z nejstarších měst Makedonie a zároveň poslední město osmanské Rumelie. V tehdejší době neslo poměrně známý název Manastir neboli Monastir. Celé přilehlé okolí města má rozlohu 1 798 km2 a jedná se o významnou křižovatku spojující střední část Evropy s Egejským mořem a Jaderským mořem. V okolí jsou oblasti se známou borovicí makedonskou, lyžařská střediska a také hora Pelister s výškou 2 601 metrů nad mořem. Město postihl v roce 2007 požár, který se z okolních lesů přenesl i do okrajové části.
 

Jaké nabízí Bitola památky a zajímavosti?

Co navštívit v Bitole

Makedonské město Bitola si každý cestovatel určitě zamiluje. K vidění je totiž hned několik turistických cílů, a to především v podobě zajímavých historických staveb. Věnovat se zde však můžete i ostatním aktivitám.

Začněte třeba u věže s hodinami. Ta byla s největší pravděpodobností postavena v roce 1830. Některé písemné zmínky sahají až do 16. století. Není ovšem jisté, zda je myšlena právě tato věž. Její výška dosahuje třiceti metrů a u vrcholu se nachází terasa s železným plotem. Za zmínku stojí i konkatedrála Nejsvětější Trojice.

Nábožensky založených míst se ve městě nachází více než dost. Je to třeba kostel sv. Demetria, který byl vybudován v roce 1830. Jeho exteriér nepůsobí příliš výrazným dojmem, o to rozmanitější je interiér. Jeho nejzajímavějším prvkem je bezpochyby oblouk nad císařskou částí, kde je vymodelován Ježíš, včetně apoštolů. Za zmínku stojí i nejrůznější mešity. Navštívit můžete mešitu Kodža Kadi nebo mešitu Gazi Hajdar Kadi. Ta je asi tou nejatraktivnější islámskou památkou ve městě. Vybudována byla v 60. letech 16. století. V podobném stylu se ve městě tyčí i mešita Ishak Celebi a mešita Jeni. V její blízkosti se pak nachází minaret vysoký čtyřicet metrů.

Na procházku byste se měli vydat také do ulice Širok Sokak, což v překladu znamená něco jako široká ulice. Ta vede z náměstí Magnolia až do městského parku. Poblíž centra se nachází Bezisten neboli Krytý bazar. Jde v podstatě o jednu z nejstarších budov ve městě, která si vás podmaní svým vzezřením. K vybudování došlo už v 15. století. Ještě v 19. století tu bylo přes osmdesát obchodů. Dnes už ji je podstatně méně. Ve městě se nachází ještě jeden podobný objekt označovaný jako Starý bazar.

Některé turisty osloví místní zoologická zahrada, jiní dají naopak přednost odpočinku a relaxaci v tureckých lázních. Jsou to lázně Deboj s několika kopulemi. Zhruba dva kilometry od centra se nachází ruiny Heraclea Lyncestis. Město jako takové vám zároveň poslouží jako skvělý výchozí bod pro cesty na Baba-planinu, kde se můžete oddávat záživným trekům. Bitola nezaostává ani z pohledu kultury. Pravidelně se tu pořádají nejrůznější akce a festivaly.

Specifika místní kuchyně

Když se vydáte na dovolenou do tohoto makedonského města, s největší pravděpodobností budete postaveni před tradiční kuchyni tohoto národa. Město Bitola je zárukou vybraných makedonských jídel, na kterých si rozhodně pochutnáte. Určitě byste měli ochutnat národní specialitu tavče gravče. Ta vzniká z fazolí, cibule, oleje, sušené červené papriky a dalších ingrediencí. Naopak, když máte rádi maso, vsaďte na jídlo zvané sarma. Tamní gastronomie vás okouzlí nejenom v rámci hlavních jídel, ale také v případě sladkých dezertů. Ke kvalitní kávě si dejte třeba sladkost označovanou jako ravanija. Mezi alkoholickými nápoji jednoznačně vede pálenka, víno a pivo z okolních oblastí.

Při procházkách městem narazíte na velké množství restauračních zařízení. Jestliže v tomto ohledu chcete vsadit na jistotu, zaměřte se na podniky Grne, Pub Bourbon Street, Lounge Bar Manaki Bitola nebo Kus-Kus. To jsou působiště, kde vám bude rozhodně chutnat.

Počasí

Při návštěvě makedonského města Bitola přihlížejte také k tamnímu klimatu. Mírné kontinentální podnebí přináší celkem teplá a suchá léta. Jejich odvrácenou tváří jsou studené a zasněžené zimy. Průměrné denní teploty v červenci a v srpnu jsou kolem 21 °C. Maxima stoupají k 28 °C. Když sem přijdete na jaře nebo na podzim, průměrné teploty se budou pohybovat kolem 15 °C až 17 °C. Naopak v zimě počítejte s teplotami bod bodem mrazu. Celkový úhrn dešťových srážek tu činí 600 milimetrů. Nejméně prší v srpnu, nejvíce naopak v listopadu.

Bezpečnost

Bitola je makedonským městem, kde se budete cítit bezpečně. Stačí dodržovat zásady bezpečného cestování. Do ulic můžete vyrážet ve dne i v noci. Při návštěvě přelidněného bazaru si dávejte větší pozor na osobní věci. Na treky se vydávejte ve dne a v noci raději nenocujte na neprobádaných místech. Obecně je ale Bitola bezpečným městem, kde vám nehrozí nic zvláštního.

Měna

Ceny ve městě nikterak nevybočují z makedonského průměru. Ba naopak, jsou o něco nižší než ve velkých městech. Za zboží a služby budete platit makedonským denárem. Na mnoha místech můžete vedle hotovosti využívat také bezhotovostní platby. O srovnání cen s Českou republikou si můžete udělat lepší představu prostřednictvím níže uvedených příkladů.

  • Tříhvězdičkový hotel = Od 750 Kč za noc
  • Menu pro dva v lepší restauraci = 350 Kč
  • Jídlo v levnější restauraci = 70 Kč
  • Voda 0,33 l v restauraci = 20 Kč
  • Točené domácí pivo 0,5 l = 38 Kč
  • Coca-Cola 0,33 l = 30 Kč
  • Chleba = 11 Kč
  • Voda 1,5 l v obchodě = 9 Kč
  • Benzín = 28 Kč za 1 l

Doprava

Vzhledem k tomu, že se město Bitola nachází v podstatě až na jihu Makedonie, vzdálenost od Prahy je přibližně 1 500 kilometrů. Cesta přes Slovensko, Maďarsko a Srbsko tak může trvat více jak patnáct hodin. Před vlastní nebo autobusovou dopravou můžete dát přednost té letecké. V okolí města není žádné letiště. Jako nejlepší se jeví let do hlavní metropole Skopje a odtud potom pronajatým autem nebo autobusem do města Bitola. Vzdálenost obou měst je přibližně 170 kilometrů, takže počítejte s tříhodinovým přesunem. Popřípadě se můžete do města dostat od řeckých hranic, jestliže na tomto území budete trávit dovolenou. Bitola je od hraničního přechodu vzdálena 14 kilometrů.

  • Některé části města si bez sebemenšího problému projdete pěšky.
  • Městská hromadná doprava je zajišťována autobusy.
  • Jednosměrná jízdenka stojí od 20 MKD.
  • Z autobusového nádraží vyjíždí také dálkové autobusy do větších měst.
  • Železniční nádraží se nachází poblíž Městského parku. Vede sem trať z Velesu.
  • Ve městě fungují i místní taxi služby. Nástupní taxa je cca 30 MKD a cena za kilometr činí 20 MKD.
  • Město není napojeno na dálnici, najet ovšem můžete na hlavní tahy vedoucí všemi směry – do Resenu, Ohridu, Prilepu, Velesu a řecké Floriny.
  • Pronájem automobilu přímo ve městě stojí od 1 800 Kč za den. Pokud byste si pronajali vůz po přistání na skopském letišti, zaplatíte tam za pronájem od 650 Kč na den.
     

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Makedonie

  • Ibis Skopje City Center
    Makedonie
  • Metropol
    Makedonie
  • Turist
    Makedonie
  • Arka
    Makedonie
  • od 7 399 Kč
    Za poznáním přírody i historie Severní Makedonie
    Makedonie - Skopje

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé