Ohrid mnohdy označovaný jako Ochrid je osmým největším městem Makedonie. Město se nachází jihozápadním směrem od Skopje. Leží na břehu stejnojmenného jezera poblíž hranice s Albánií. Konkrétně v nadmořské výšce 695 metrů nad mořem. Ve městě žije přes 42 tisíc obyvatel. Jeho součástí je ještě dalších 29 sídel v okolí. Město se vyznačuje poměrně vysokou hustotou zalidnění na kilometr čtvereční. Tento údaj téměř dvojnásobně překračuje celostátní průměr.
Historie Ohridu se pojí se 4. stoletím před naším letopočtem. Právě z této doby pochází první zmínky o osadě označované jako Lychnidos. Samotné pojmenování města dle staroslovanského sousloví znamená „na kopci“. Město v posledních letech prošlo válečným konfliktem s albánskými povstalci, dokud nebyla v roce 2001 podepsána Ohridská rámcová dohoda. Město Ohrid se primárně věnuje turismu, rybolovu a zemědělství. V žádné jiné průmyslové oblasti se více nerozvinulo.
Makedonské město Ohrid je známé tím, že se v něm svého času nacházelo celkem 365 kostelů, to znamená každý na jeden den v roce. Možná i díky tomu bylo v minulosti město označováno jako Jeruzalém Balkánu. Zároveň je součástí světového dědictví UNESCO. A co v tomto městě můžete vidět dnes?
Je pochopitelné, že kostelů ve městě je podstatně méně než kdysi. Za návštěvu stojí kupříkladu kostel Boží moudrosti, který je mnohdy označován jako kostel sv. Sofie. V něm můžete obdivovat fresky pocházející z 11. století. Podobné fresky světců jsou také v kostele sv. Bohorodičky. Jestliže chcete spojit krásný výhled na jezero s byzantskou a arménskou architekturou, zavítejte ke kostelu sv. Jovana Kaneo. Ten vznikl ve 13. století. Podstatně majestátnější je katedrální kostel sv. Klimenta a sv. Pantelejmona. Právě v něm jsou uloženy ostatky tohoto svatého muže. V relativně nedávné době se kostelu dostalo patřičné rekonstrukce.
Pokud by vám byly výše uvedené kostely málo, máte samozřejmě možnost poznat i ostatní v odlišném technickém stavu. Je to kupříkladu kostel sv. Jiří, kostel sv. Zauma, kostel sv. Petka, kostel sv. Štěpána a v neposlední řadě i kostel sv. Vrači.
V Ohridu se můžete vydat také k pozůstatkům bazilik pocházejících z raně křesťanské doby, mezi které spadá například bazilika sv. Erzazma ze 4. století. Další zajímavostí je amfiteátr z římské doby, kde se dokonce ještě dnes podíváte na některá divadelní představení. Vše tak nabývá velice osobité a historické atmosféry. Do výčtu jedinečných míst bychom měli zahrnout také Hajdarpašovu mešitu nebo Prezidentskou vilu. Ta leží na útesu nad jezerem. Kapitolou samou o sobě je Samuelova pevnost rozléhající se nad městem. Tři kilometry hradeb, osmnáct zachovalých věcí a čtyři vstupní brány. To je podívaná, která ve vás zanechá překrásné vzpomínky i v rámci nočního osvětlení.
Na území Ohridu je evidováno přibližně sto kulturních památek, takže možností budete mít více než dost. Při procházkách klikatými uličkami můžete obdivovat architekturu mnohých staveb. Nezapomeňte se zastavit ani u slavných domů. Mezi ně patří Dům Kadri Šecha, Dům Christo Uzunova, Dům Robevských nebo Dům Grigora Prličeva. Poznávat samozřejmě můžete i nejbližší okolí Ohridu. V tomto směru se nabízí klášter Saint Naum vzdálený asi 28 kilometrů od města. Krásná stavba tyčící se na vrcholku, odkud budete mít překrásný výhled po okolí.
Při návštěvě města Ohrid podlehněte tradiční makedonské kuchyni. Na jednom jediném místě si budete z gastronomického hlediska užívat provázanost kuchyně turecké, řecké, ale také té z Blízkého východu. Rozhodně nevynechte národní pokrm zvaný tavče gravče a zároveň oblíbený likér mastika. Kromě toho si můžete v Ohridu pochutnávat na řada dalších skvělých pokrmů. V jídelníčku naleznete pokrmy jako burek, turli tava, tarator, popara a polneti piperki. Ke kávě si dejte kadif nebo tulumbu. Pokud máte rádi pivo, vyzkoušejte tamní značky Skopsko, Zlaten DAB a Gorsko pivo.
V Ohridu můžete spojit gastronomii s krásným výhledem. Například, když navštívíte podniky jako Kaj Kanevche a Kaneo. K dalším vyhlášeným restauracím v makedonském městě patří třeba Dr. Falafel, Gladiator a Cuba Libre Beach & Bar.
Středomořské klima zde hraničí s oceánským podnebím. Díky vyšší nadmořské výšce zde nejsou letní teploty tak vysoké, jako v jiných městech země. V létě, tedy od června do srpna si budete užívat teploty mezi 24 °C až 27 °C. Dešťové srážky vás obtěžovat rozhodně nebudou. Příjemné je také jaro a podzim, kdy se teploty pohybují v rozmezí 15 °C až 17 °C. Nejchladnější je samozřejmě leden. Nejnižší teploty mohou klesnou pod 0 °C. Obvykle jsou však kolem 5 °C. Nejdeštivějším měsícem je listopad, kdy spadne kolem 90 milimetrů srážek.
Ohrid je bezpečným městem Makedonie. Cestování ve dne si budete užívat plnými doušky a nemusíte se omezovat. V noci se raději nevypravujte do širého okolí a užívejte si noční atmosféry samotného města. Obecně platí dodržování bezpečnostních zásad pro cestování do cizí země. Hlídejte si osobní věci, nevyvolávejte konflikty s místními a užívejte si oné jedinečné atmosféry Ohridu.
Hlavním platidlem v Ohridu je makedonský denár, který si můžete směnit za eura přímo ve městě. Peníze získáte také prostřednictvím bankomatů. Řada prodejců umožňuje platbu za služby a produkty s pomocí platebních karet. Město Ohrid je oproti jiným evropským metropolím podstatně levnější. Z níže uvedených příkladů si můžete udělat obrázek o tom, jak dostupné jsou ve městě služby a produkty.
I když se asi 10 kilometrů od Ohridu nachází letiště Svatého apoštola Pavla, směřují sem spíše vybrané lety ze západní Evropy. Nežli absolvovat více přestupů, je lepší letět z Prahy do Skopje a pak cestovat autobusem do Ohridu. Pokud se přece jenom dopravíte na letiště Ohrid, do centra města se můžete dostat prostřednictvím speciálních autobusových linek vypravených právě pro konkrétní lety. Náklady na jízdenku jsou cca 200 MKD. Pokud byste využili místních taxi služeb, cena za jízdné bude zhruba trojnásobná. A jaké možnosti dopravy se vám nabízí ve městě a jeho okolí?