Prilep je jedním z měst, které v posledních letech padly do hledáčku mnohých cestovatelů. Město se nachází v oblasti mezi střední a jižní částí Makedonie. Rozloha samotného města činí 25 km2. S přidruženými oblastmi je to však 1 194 km2. Ve městě žije přes 70 tisíc obyvatel. Jde tedy o jedno z nejlidnatějších měst vůbec. Prilep je situován v Pelagonské nížině. Do hlavního města země je to odsud přibližně 128 kilometrů. Taková Bitola je vzdálena přibližně 44 kilometrů.
Město ležící v nadmořské výšce 655 metrů na mořem bylo osídlováno už v prehistorickém období. Od roku 1941 bylo město Prilep součástí Bulharska. V roce 2001 se pak stalo nedílnou částí nezávislé Makedonie. Malé množství obyvatelstva kromě Makedonců tvoří i Romové. Makedonské město je známé také svým tabákem, který se v širokém okolí pěstuje.
Město Prilep je do jisté míry historickým centrem země. Na své relativně malé ploše nabízí řadu zajímavých cílů. Ty budou skvělým zpestřením návštěvy Makedonie. Při tvorbě svého cestovatelského itineráře můžete využít několika níže uvedených tipů.
Když si uděláte procházku nad samotné město, nabídne se vám pohled na zbytky hradu krále Marka. Místo označované jako Markovi kuli leží na skalách. Tuto oblast si můžete projít díky poutnické stezce, v rámci níž odhalíte řadu zajímavostí. Mezi ně patří mimochodem klášter Treskavec situovaný pod vrcholem Zlatovrv. Ten byl vybudován ve 12. století. Jmenovat bychom mohli ještě kostel sv. Upenie v Bogorodici a kostel sv. Mikuláše ze 13. století.
Procházet se můžete po hlavním náměstí známém jako Alexandria. Tento název prozrazuje, že bylo vybudováno na počest Alexandra Velikého. Ve strmých svazích kolem města jsou k vidění pozůstatky kláštera Varosh. Jednou z nejvýznamnějších památek Prilepu je staré město Styberra nacházející se na kopci Bedem. Ten leží v centrální oblasti Pelagonie. Na tu z historického hlediska navazují i mnohé další. Je to třeba oblast Bela Crkva vzdálená šest kilometrů nebo lokalita, kde kdysi bývalo historické město Alkomenai. V rámci vykopávek byly nalezeny mnohé cennosti, které jsou uloženy v muzeu v Prilepu.
Ve městě pochopitelně můžete obdivovat i jiné cíle. Za zmínku stojí pomník Burial mounds of undefeated, pomník Alexander The Great Statue a stará vysoká věž Old Clocktower. Výlety lze absolvovat také na horu Babuna nebo si užijete krásné odpoledne u Prilepského jezera. Pokud máte rádi vodu, nabízí se ještě návštěva aquaparku zvaného Aqua Park Salida. V případě poznávání historie tohoto místa byste neměli minout ani Muzeum tabáku.
Kromě historických krás Prilepu se zaměřte na tamní kulturní život. Jednou z významných institucí ve městě je Ústav staroslovanské kultury. Navštívit můžete i Centrum současného výtvarného umění. Každoročně jsou zde pořádány nejrůznější festivaly a akce. Je to třeba Pivofest, Festival profesionálního divadla Makedonie, Mezinárodní dětský hudební festival Hvězdičky a také náboženský svátek Pročka neboli Přílepský karneval. Ve městě toho zkrátka prožijete více než dost.
Prilep si zamilujete také kvůli kulinářskému umění místních kuchařů. Abyste v maximální míře podpořili atmosféru tohoto místa, zacilte na tradiční gastronomii, která má pochopitelně balkánský charakter. To znamená, že vám nebudou cizí jídla jako burek, turli tava, kebab a ajvar. Z Prilepu byste neměli odjet dříve, než ochutnáte národní pokrm v podobě tavče gravče. Součástí mnohých pokrmů bude zelenina, ovoce, koření, kysané zelí a ovčí sýr. Nejoblíbenějším nápojem v Prilepu je káva, ostatně jako v celé Makedonii. Místní obyvatelé se jí oddávají několikrát denně. Z alkoholických nápojů jednoznačně vede víno a pálenka z hroznového vína.
Také Prilep se pyšní několika vyhlášenými restauracemi, kde se dobře najíte. Vyzkoušet můžete třeba populární podniky Makedonska Kuba, Del Posto Prilep a restauraci Atlas City Center Restaurant. Na své si přijde opravdu kdokoliv, což dokazuje kupříkladu Pizzeria Leone, Cafe Stara Charshija a oblíbený Restaurant Kermes.
Makedonské město Prilep se pojí s mírným kontinentálním podnebím. Nejlepší počastí bez dešťových srážek je v létě. Ideální období je od července do září, kdy se průměrné denní teploty pohybují kolem 21 °C a ty maximální stoupají k 29 °C. Dobré klima je ovšem i na jaře od dubna do června, kdy ovšem musíte počítat s trochu častějšími dešťovými srážkami. Nejvíce je to kolem 100 milimetrů za měsíc. Průměrné teploty jsou od 17 °C. Zimy v Prilepu jsou relativně mírné. Teploty se od prosince do března pohybují v rozmezí -2 °C až 7 °C. Každý si tak najde to správné roční období pro návštěvu tohoto makedonského města.
Prilep je menším makedonským městem, takže z hlediska bezpečnosti odpadají některá rizika větších měst. Rozhodně se tu budete cítit bezpečně, a to nejenom ve dne, ale také při procházkách historickým centem v noci. Dovolenou v Prilepu si tak užijete bez jakýchkoliv starostí a obav.
Cenové náklady na potraviny, služby a jiný sortiment odpovídají průměru země. Jsou možná o něco nižší nežli ve větších metropolích Makedonie. Platit zde budete makedonským denárem, na některých místech využijete i platební kartu. Například v hotelích, restauracích a obchodech. Vyplatí se však mít nějakou hotovost neustále při sobě. Pokud vás zajímají průměrné ceny za zboží a služby v Prilepu, začtěte se do níže uvedených řádků.
Makedonské město Prilep je od Prahy vzdáleno cca 1 400 kilometrů. To znamená, cesta autem bude dlouhá více, jak 14 hodin. Obdobné to bude v rámci autobusové dopravy. Rychlejší je samozřejmě letecká přeprava. Prilep ovšem nedisponuje žádným letištěm. Nabízí se tak let do hlavní metropole Makedonie, do města Skopje. Letenku lze pořídit už od 4 000 Kč. Zde si můžete pronajmout vůz za cenu cca 650 Kč za den a vyrazit do Prilepu. Popřípadě zvolíte autobusovou dopravu.