Mergui Archipelago neboli souostroví Mergui, je skupina ostrovů v odlehlé jižní části Myanmaru (dříve Barma), v Andamanském moři. Souostroví se skládá z více než 8 stovek jednotlivých ostrovů nejrůznějších velikostí, od malých ostrůvků až po místa s rozlohou měst jako Singapur.
Až do dvacátého století tyto ostrovy zůstaly z větší části neobydlené, a i dnes je těžké narazit na lidskou stopu na mnoha z nich. Díky tomu se na jednotlivých ostrovech mohla bez velkého narušování člověkem rozvíjet příroda a Mergui Archipelago je proto domovem obrovského množství zvířecích i rostlinných druhů. Přírodní bohatství zde však neexistuje pouze na pevnině.
Celé souostroví je vyhlášeným rájem potápěčů, kteří se sem sjíždějí z celého světa poznávat neposkvrněnou podmořskou krajinu. Turisté měli do oblasti zakázaný přístup až do roku 1997, kdy se došlo k dohodě mezi tehdejším vojenským režimem v Myanmaru a zástupci potápěčů z Thajska. Na naší Zemi existuje už jen málo míst, která nejsou dokonale prozkoumaná. Mergui Archipelago je právě takovým dosud ne zcela poznaným klenotem.
Mergui Archipelago je unikátním místem pro turisty, kde nelze tak dobře jako jinde vypíchnout turistická lákadla. Hlavní pohnutkou pro návštěvu totiž bývá touha vidět věci, které dosud byly před ostatními skryté. I přesto rozhodně lze některé části souostroví doporučit jako zaručené zdroje nezapomenutelných zážitků.
Ostrov Lampi se v roce 1995 stal prvním podmořským národním parkem v Myanmaru a patří k nejpopulárnějším destinacím pro návštěvníky. Najdete zde jedinečné ekosystémy, jako mangrovy či korálové útesy, které ohromují diverzitou druhů ryb a jiných mořských živočichů. Někdy můžete najít Lampi pod název Sullivan Island.
Ostrov s jednoduchým numerickým názvem 115 nabízí podobně úchvatnou přírodu jako Lampi. Na 115 se můžete projít po dlouhé bělostné písečné pláži, obklopené absolutně blankytnou vodou bohatou na korály a tropické druhy ryb. 115 je ideální příležitostí pro šnorchlování, skvěle se dá prozkoumávat i v kajaku nebo po vlastních. I pevninská část každého ostrova totiž stoj za shlédnutí. Najdete zde nefalšovanou džungli plnou nezvyklé fauny. Mezi zvířecími druhy najdete například velmi mnoho opic, od gibbonů až po makaky, které můžete často pozorovat při pojídání krabů. Zkrátka, na Mergui Archipelago se z vás stane nefalšovaný dobrodruh a objevitel.
I když na ostrovech najdeme jen velmi málo obyvatel, neznamená to, že by Mergui Archipelago bylo zcela opuštěné. Pokud budete mít tu možnost, rozhodně si promluvte nebo se seznamte blíže se životem místní etnické skupiny zvané Moken. Někdy se těmto lidem říká mořští kočovníci a je to velmi přesné. Jejich nomádský způsob života je uzpůsobené prostředí, ve kterém žijí. Zejména jsou místní obyvatelé extrémně dobří v potápění bez jakýchkoliv pomůcek a dokáží pod vodou zadržet dech i udržet otevřené oči na velmi dlouhou dobu. Nejlépe místní kulturu poznáte, pokud zavítáte na ostrov Nyaung Wee, kde se nachází několik Mokenských vesnic. K životu na souši je bohužel v minulosti donutila myanmarská vláda, která zakázala výrobu jejich typických lodí z vydlabaných stromů.
Nejvzácnější potápěčské pohledy se nacházejí v blízkosti Žraločí jeskyně, kde se pohybují jak skupiny pestrobarevných tropických rybek, tak i paryby, po kterých je tato oblast pojmenována. Žraloků zde najdete hned několik druhů a občas narazíte dokonce i na gigantického zástupce druhu, žraloka obrovského. Ten se naštěstí živí pouze planktonem. Nic to však nemění na faktu, že je dobré být na setkání s podmořskými masožravci připraven.
Nejlepším způsobem, jak strávit den v souostroví Mergui je vydat se do neznáma a nikam nespěchat. Už jenom krátká procházka po jedné z úplně opuštěných pláží vás už nikdy neopustí.
Myanmarská kuchyně se ve velké míře podobá těm z okolních zemí, ale není tak vyhlášená jako např. thajská kuchyně. To ale neznamená, že na vás zde nečekají exkluzivní kulinářské zážitky. Soustroví Mergui je známé svým rybářstvím a návštěva rybího trhu udělá velkou radost každému milovníkovi mořských plodů. Zakoupit můžete čerstvého úhoře, žraloka, ústřice nebo třeba rejnoka. Vyzkoušejte i sušené varianty rybích pochoutek, které jsou většinou dostupné v samostatné části blízko trhu. Na trzích samozřejmě nechybí tyto pochoutky připravené místními kuchaří přímo před vašima očima. Pokud se vám ryby zají, zkuste rýžové nudle opečené na woku se zeleninou. Vynikající, rychlý a levná oběd z čerstvých surovin.
Nikde v Myanmaru, včetně Mergui Archipelago, se nevyhnete čaji, ať už v podobě lahodného nápoje nebo jako hlavní ingredience zeleninového salátu s čajovými lístky – nejoblíbenějšího jídla v celé zemi. Z typických dezertů vyzkoušejte třeba Upha Moe, pečenou kokosovou placku naplněnou sladkým rýžovým pudinkem. Objevovat nové zkušenosti na ostrovech v Mergui Archipelago mohou jak vaše oči, tak chuťové buňky.
Rok se v Myanmoaru dělí na dvě hlavní období, období sucha období dešťů. Nejlépe uděláte, pokud se na průzkum soustroví Mergui vydáte ve vrcholném období sucha, tedy mezi listopadem a únorem. Ostatně, od května až od října máte tak jako tak smůlu, protože vás na ostrovy nejspíše nikdo nedoveze. Především v nejdeštivějším období, mezi květnem a červnem zde také hrozí tajfuny, které by mohly nezkušené návštěvníky ohrozit na zdraví. Teplé oblečení rozhodně potřebovat nebudete, teplota je zde po celý rok tropická a někdy dosahuje až dusivých 40 stupňů Celsia.
Přestupků či zločinů od místních se nemusíte bát, ať už jste v Myanmaru kdekoliv. Dlouhé období vojenské diktatury zanechalo v místních povědomí o tvrdých trestech pro kohokoliv, kdo nějakým způsobem překročí zákon, zejména pokud se to dotkne turistů. Naopak, lidé jsou zde velmi ochotní pomoci v jakékoliv nouzi. Největší nebezpečí tedy hrozí jednak od přírodních živlů a také od některých živočichů. Potápění vždy nese určitá rizika, dbejte tedy na bezpečnostní opatření. Dávejte také pozor na to, kam šlapete, pokud se vydáte na průzkum neznámé džungle. Souostroví Mergui naštěstí nebylo dotčeno občanskou válkou tak, jako některé oblasti na pevnině, takže se nemusíte bát min. Reálně ale hrozí, že vaše bota dopadne na hada, jehož uštknutí daleko od civilizace může být smrtelné.
V Myanmaru se platí myanmarským kyatem. Nikdo zde necinká mincemi, protože hotovost lze vybrat pouze v bankovkách. Maximální hodnota bankovky je 10 tisíc kyatů. Cenová hladina se pohybuje velmi nízko a našince může až šokovat. Například za oběd v restauraci v Myanmaru zaplatíte v přepočtu pouze okolo 40 Kč a jedna noc v hotelu vás přijde na 150 Kč. Na trzích ale neváhejte smlouvat, často tím snížíte původní cenu minimálně o 10 procent.
Odrazovým můstek pro průzkum souostroví je město Mergui, do kterého se můžete za 20 000 kyatů dostat z hlavního města Rangúnu autobusem. Tyto autobusy odjíždějí 4 – 5krát denně. Délka cesty se těžko odhaduje, protože cesty okolo Mergui nepatří k nejlepším a občas dochází k delším prodlevám. Existuje také letecké spojení z Rangúnu, tady ovšem velký pozor. Lety mohou být zrušeny bez jakéhokoliv varování předem kvůli počasí nebo nedostatku zájmu.