Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Myanmar

Rangún: průvodce

29°C
Aktuálně
27°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Rangún

Rangún je největším městem státu Myanmar. Jeho současný název je Yankoun neboli Yangon. K přejmenování došlo v roce 1989. V letech 1886 až 2005 představoval Yankoun hlavní město země. Jeho rozloha je 598,75 kilometrů čtverečních a žije v něm přes pět milionů lidí.

Na počátku všeho byla rybářská vesnice s názvem Dagon, která vznikla v 6. století. Teprve až v roce 1753 zde byla založena větší osada a přístav, jemuž se říkalo Rangún. V roce 2005 bylo asi 320 kilometrů od Yankounu založeno nové hlavní město Neipyijto.

Jenom 40 kilometrů od Rangúnu se nachází Andamanské moře. Město zároveň leží kousek od delty řeky Iravádí. Yankoun jako takový se dělí na čtyři hlavní okresy. Jsou to Western District neboli Downtown, Eastern District, Southern District a Northern District. Město je členem Asian Network of Major Cities 21.
 

Co navštívit v Rangúnu

V Rangúnu si na své přijde každý cestovatel. Čekají vás stavby z koloniální doby se sáhodlouhou minulostí, pozlacené pagody, posvátná místa, ale i zelené plochy určené k relaxaci a odpočinku. Yankoun je zároveň kulturním centrem, kde na vás dýchne atmosféra této země.

Jako první byste se měli vydat k tomu nejposvátnějšímu místu Buddhismu, jímž je Shwedagon Paya. Objekt zdobený spoustou zlatých lístků a diamanty, který je vhodné navštívit při svítání, kdy je tu větší klid a můžete si vychutnat kouzlo tohoto působiště. K posvátnému místu vedou čtyři vstupní schodiště. Další zastávkou se vám stane ležící Buddha v nadměrné velikosti zvaný Chaukhtatgyi Paya, jehož zdobí skleněné oči.

Pokud chcete vidět jeden z nekrásnějších pohledů na sedícího Buddhu, zavítejte do Ngathatgyi Paya. Významným duchovním místem je Botataung Paya. Chrám, v jehož severní části je umístěn pozlacený bronzový Buddha a v jihozápadní oblasti je pavilon zvaný Nat. Ten tvoří duchovní působiště a obsahuje řadu obrazů.

Vyrazit můžete třeba do People´s Park, kde se naskýtá výhled na západní stranu Shwedagon Paya V Paku jsou fontány, rybníky a řada okrasných prvků, mezi nimiž se vám bude příjemně relaxovat. Překrásné je jezero Kandawgyi, jež nabízí atraktivní podívanou hlavně při západu slunce. Populární je také jezero Inya Lake vytvořené Brity v roce 1883. Za zelení se pusťte i do zahrady Mahabandoola.

Ze zajímavostí města Rangún lze určitě jmenovat Sula Paya tyčící se u hlavního dopravního okruhu. Pozlacený chrám lze následně vyměnit za pohled na Úřad ministrů, který je přístupný veřejnosti. Tento sekretariát byl vybudován v letech 1889 až 1905 a celý komplex je vytvořen z červených cihel. Vaší pozornosti by neměl ujít Thantův dům, rybí trh San Pya nebo velkoobchodní trh s kokosy a banány. To všechna jsou úchvatná místa s jedinečnou atmosférou.

V rámci komplexnosti těch nejzajímavějších míst a staveb Yankounu ještě zmíníme Sofaerovu budovu, Taukkyandský válečný hřbitov, kde jsou uložena těla 6 374 vojáků, Synagogu Musmeah Yeshua z roku 1896 nebo. Tato novogotická stavba z červených cihel a spoustou maleb vznikla v roce 1895.

Rangún nabízí cestovatelům pohled do minulosti města prostřednictvím místních muzeí. Tím hlavním je Národní muzeum, kde jsou uschovány opravdu cenné poklady. Dále je to Muzeum eliminace drog, Muzeum Bogyoke Aung San nebo malá galerie Yangon Heritage Trust. Nechybí ani mauzolea, jako třeba Mauzoleum mučedníků, Mauzoleum posledního indického císaře Dargah z Bahaduru Shah Zafar, Mauzoleum Thakin Kodaw Hmaig, Mauzoleum Suphayalat a Mauzoleum Daw Khin Kyi.

Zavítat je možné do zoologické zahrady Rangúnu nebo se vydáte k molu Botataung Jetty, kde se vám dostane překrásného výhledu přes řeku Yangon směrem na Dalah. Nakonec si nechte ještě Katedrálu Panny Marie, Chrám Sri Varada Raja Perumal a vše zakončete u Památníku nezávislosti. Ten se nachází uvnitř Mahabandoolovy zahrady. Kulturní zážitek vás bude čekat v Národním divadle Yangon nebo v Myanmarském koncertním centru.

Specifika místní kuchyně

V Rangúnu si určitě všimnete, že zde dochází k prolínání gastronomie myanmarské a čínské. S přihlédnutím k tamnímu náboženství počítejte s tím, že vepřové a hovězí maso rozhodne není na pořadu dne. Hodně konzumována je zelenina a ovoce, a to i v podobě mnohých vegetariánských jídel. Místí kulinářství odpovídá aktuálním náboženským svátkům. Ať už si dáte cokoliv dobrého, obvykle je vše zakončováno naloženými lisovanými čajovými lístky obohacenými o fazolky, sezamová semínka, arašídy a kokos. Taková lahodná tečka na závěr. Kromě balené vody na pití si můžete vychutnat i místní čaj.

Jestliže chcete potěšit své chuťové pohárky, zavítejte do luxusních restaurací ve městě, kam spadají Le Cellier, Wine Bar & Restsaurant, Seeds Restaurant & Lounge, Kipling´s Restaurant a E´cucina Italian Restaurant. Na tradiční gastronomii se ve velkém zaměřují podniky jako 999 Shan Noodle House, Shan Kitchen, Wai Wai´s Noodle Place a Taing Yin Thar.

Počasí

Město Rangún se nachází v tropickém monzunovém pásu, takže si zde užijete opravdu dlouhou mokrou sezónu od května do října. V této době spadne asi nejvíce dešťových srážek a průměrné teploty se pohybují nad 30 °C. Ty nejnižší denní teploty klesají v lednu k 25 °C a noční k 12 °C. Za rok proprší v Yankounu asi 130 dnů, které se sebou přináší až 2 800 milimetrů srážek. Dovolenou v tomto myanmarském městě proto plánujte s přihlédnutím k počasí.

Bezpečnost

Území Myanmaru patří obecně k těm bezpečnějším v jihovýchodní Asii. I přesto byste měli být na pozoru. A to třeba na turisticky vyhledávaných místech, kde je spousta lidí. Tam by mohly hrozit drobné kapesní krádeže, takže si hlídejte své osobní věci, peníze a cennosti. Noční procházky Rangúnem směřujte spíše do frekventovanějších oblastí nežli do odlehlejších a okrajových částí. Tam hrozí riziko přepadení a krádeže.

Pozor si dávejte také v době monzunových dešťů. Pokud se vydáváte mimo město Yankoun, můžete narazit na záplavy nebo sesuvy půdy. K pití používejte raději balenou vodu.

Měna

Ceny v Yangonu jsou nižší nežli v České republice. A to se týká nejenom běžných obchodů, ale také restauračních zařízení. Dovolená v Rangúnu vás proto nevyjde draho. Zde je několik příkladů orientačních cen.

  • Voda 1,5 litru = 16 Kč
  • Chleba = 30 Kč
  • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 35 Kč
  • Domácí točené pivo 0,5 litru = 25 Kč
  • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 180 Kč
  • Cappuccino = 50 Kč
  • Espresso = 35 Kč
  • Coca-Cola 0,33 litru = 12 Kč
  • Jídlo v levnější restauraci = od 70 Kč
  • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 950 Kč za noc
  • Benzín cena za 1 litr = 17 Kč

Doprava

Cestu do myanmarského Rangúnu si naplánujte určitě letadlem. Asi 19 kilometrů od města se nachází letiště Yargon International Airport. Při odletech z Prahy počítejte s dvěma mezipřistáními a délkou letu mezi 16,5 až 21 hodinami. Ceny letenek se pohybují od 15 000 Kč do 20 000 Kč podle toho, s jakým předstihem ji zakoupíte. Z letiště do města se budete muset dopravit s pomocí taxi služeb. Cesta obvykle vychází na 8 USD.

  • Veřejnou dopravu zde zajišťují soukromé autobusové linky.
  • Od roku 2017 zde funguje systém městské autobusové dopravy zvaný Yangon Bus Service.
  • Kvalita silnic zde není nejlepší.
  • Ve městě se nachází železniční nádraží Yangon. Kromě příměstských vlaků v podobě okružní železnice lze vyrážet i do vzdálenějších měst.
  • Cena za jízdenku veřejnou dopravu začíná na 0,15 USD.
  • Místní taxikáři obvykle nepoužívají taxametry, takže ceny jsou v mnoha případech smluvní.
  • Využívat lze trajektovou dopravu po řece. K dispozici jsou čtyři mola pro cestující.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Myanmar

  • To nejlepší z Barmy
    Myanmar - Myanmar

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré