Omán je pýchou jihozápadní Asie. Tento arabský stát láká turisty především na svoji autentičnost, náboženského ducha a velkolepost. Bohaté historické dědictví je jen kapkou v moři. Pláže a přímořská letoviska jsou vyhledávanými oblastmi, kde si užijete přemíru podmořského života a budete moci poznávat i odvrácenou stranu země. Tou jsou totiž písečné duny, beduíni a ostatní přírodní krásy v podobě věhlasných pohoří. V Ománu budete mít příležitost okusit starou duši země téměř na každém kroku. Zároveň se nepřipravíte o moderní způsob trávení dovolené.
Velkolepost a rozmanitost země je až fascinující. Dokazují to charakterově odlišné části této destinace. Na jedné straně je to pohoří Al-Hadžar, na té druhé zase údolí Musansan a Rudé moře. Geologicky výjimečné prostředí je mimo jiné vyhledávané i řadou uznávaných mezinárodních geologů. Navštivte zemi, jež z jedné strany sousedí s Jemenem, Spojenými arabskými emiráty a z té druhé se Saudskou Arábií. Odhalte mystické kouzlo Ománu, který se před vámi otevře ve vší přirozenosti.
Pokud nahlédnete do průvodce Ománu zjistíte, že v zemi se lze věnovat nejrůznějším aktivitám. Hodně oblíbené je potápění a šnorchlování, které vám umožní poznávat jedinečný a kouzelný podmořský svět. Vydat se můžete na trekking a do ománského safari. Mezi adrenalinové aktivity patří lezení po horách, sjíždění kaňonu v kánoi či výlety na horských kolech. Nezapomenutelné jsou také velbloudí závody, jízda na koních nebo sledování želv.
Při cestě do Ománu vás jistě nadchne centrum všeho dění, kterým je město Maskat. Zde se nachází Velká mešita sultána Kábúse, kde je k vidění jeden z největších koberců světa. Dále je to Královská opera, sultánský palác Al Alam a centrální obchodní čtvrť zvaná Matrá. Svoji jedinečnou atmosféru mají rybí trhy a pevnost z 16. století, kterou postavili Portugalci. Vedle nekonečných písečných pláží neopomínejte ani na nové předměstí Maskatu, jemuž vévodí především luxusní čtvrť Qurum Height.
I když je Maskat středobodem historie, zábavy a relaxace, v Ománu jsou i jiná významná města, která rozhodně stojí za návštěvu. Když se vypravíte trochu dál do vnitrozemí, narazíte na Nizwu, kam vedou zavlažovací kanály. Tajemné město s historickou pevností, kde se pravidelně konají zvířecí trhy. Jestliže chcete vidět nejstarší mešitu v Ománu, musíte se vypravit do Džalal Bání bu Álí. Tato stavby má až 46 kopulí a velice zvláštní architekturu.
K Ománu neodmyslitelně patří staré pevnosti, což dokazuje například Rustaq. Objekt pocházející ze 16. století si vás podmaní svým vzhledem, ale i přístupovou cestou, pokud se vydáte údolím Vádí benu Auf. Ostatně, krásné je také údolí Vádí beni Charúz a malebná vesnička Wakan. Jednu z nejrozlehlejších ománských pevností naleznete ve městě Bahla. Ta je dokonce zapsána na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Pakliže vám tohle všechno bude málo, zacilte na místo Džabrín, kde takových ománských hradů a pevností uvidíte daleko více. Stejnojmenný hrad disponuje dvěma věžemi a byl postaven v 17. století. Pokud vás láká ještě starší minulost, na své si přijdete v lokalitě Al Ajn. Podobným opuštěným místem je také vesnice As Suwejf.
A kam jinam v Ománu ještě zavítat? Co byste řekli na druhé největší město v zemi Salalá? Kromě paláce je k vidění trh Al Hosn, Hodinová věž nebo hrobka světce Nabi Umrama. Historií protnutý je přístav Samhuram, s nímž se mimochodem pojí legenda o královně ze Sáby. To Mirbat je trochu novodobějším přístavem, i když si stále zachovává historickou tvář. Dokazuje to hlavně původní přístav a stará pevnost. Zde jsou také šlechtěny arabské koně. Ve výčtu ománských cestovatelských legend lze určitě pokračovat. Je to město Wubar a významný přístav Sur. Tady můžete nahlédnout na výrobu tradičních arabských lodí dhau. Kapitolou samou o sobě je největší ománský ostrov Masirá.
V Ománu si užijete i přemíru přírodních zajímavostí. Nabízí se kupříkladu Wahibská poušť, kde jsou k vidění duny dosahující výšky sta metrů. Cestou po poušti budou k vidění beduínské kempy a velkou turistickou zábavou je sandboarding. Nezapomeňte ani na překrásné místo Wadi Shab, kde se nachází jezírka obklopená skalisky. Zahlédnout můžete i nějaký ten vodopád. Mezi přírodní unikáty patří jeskyně Al-Hoota a systém jezírek Vadí Bání Chalíd. S pohořím Al-Hadžar poznejte také poloostrov Musandam. Nezapomenutelných výhledů si pak budete užívat na Zelené hoře ve výšce 2 980 metrů nad mořem.
Omán, to je přemíra pláží vybízejících k relaxaci a k vodním hrátkám. Mnohé z nich jsou opředeny dech beroucími scenériemi, skalisky, průzračným mořem a zlatavým pískem. Pokud hledáte ty nejlepší pláže v Ománu, zaměřte se na místa, jakými jsou Al Bustan, Al Jissah, Al Sawadi, Al Qurum, Tiwi a Al Mughsayl.
Ománská kuchyně si zakládá na celkové jednoduchosti a zároveň jisté rozmanitosti. Mezi hlavní suroviny patří skopové a kuřecí maso. Vyhledávané jsou také nejrůznější rybí specialisty. Hodně používané je koření a takové doplňky, jakými jsou například pistáciové oříšky nebo kardamom. Dovolená v Ománu se pro vás může stát i dokonalým gastronomickým zážitkem. O tom vás může přesvědčit například pokrm zvaný Maqbous, v rámci něhož je podáváno kořeněné maso s rýží a šafránem. Populární je i Mashuai, což je pečená treska. Jak už v arabských zemích bývá zvykem, nechybí ani placka podávaná ke spoustě pokrmů, jež nese název Rukhal.
Když proniknete do tajů ománské kuchyně zjistíte, že je stále co ochutnávat. Je to kupříkladu pšeničná kaše Harís, kusy marinovaného masa Šuva nebo kaše z pšenice Sekhana. Vynikající jsou také fritované kuličky ochucené kardamomem označované jako Lokhemat. Z mořských ryb můžete okusit grilovanou makrelu s citronovou rýží. Pomyslnou sladkou tečkou na konec se stává Chalva. Z nápojů vede čaj a káva. I ta je povětšinou podávána s kardamomem. Často narazíte na mléčné nápoje a nejrůznější druhy limonád.