Brašov je rumunským městem obklopeným Karpaty. Jde o hlavní město stejnojmenné župy, která je situována v Sedmihradsku. Celková rozloha města je 267,2 kilometrů čtverečních a počet obyvatel je kolem 290 tisíc.
Založení tohoto města proběhlo v roce 1211, tehdy ještě po názvem Kronstadt. Ve 13. století Brašov ovládali němečtí osadníci. Od roku 1918 už je neodmyslitelnou součástí Rumunska. Největší zastoupení z pohledu populace zde mají Rumuni, následují Maďaři.
Město jako takové je známé nejenom pro své historické jádro, které je vyhledávané turisty. Bují zde také různá odvětví průmyslu, včetně automobilových závodů. V Brašově byla roku 1971 založena univerzita. Právě v tomto městě se zrodila rumunská hymna.
Ne nadarmo je Brašov označován, jako perla Transylvánie. K vidění a poznávání je tu spousta překrásných míst. K tomu si připočtěte malebné kavárny a vynikající restaurace. O cestovatelský zážitek bude ihned postaráno.
Vaše první kroky by měly směřovat do historického centra Brašova. Ideálně na náměstí Piaţa Sfatului, které je obehnáno hradbami pocházejícími z 15. století. V některých místech jsou až dvanáct metrů vysoké a dohromady se zachovaly asi tři kilometry hradeb. Dochované jsou různé dřevěné galerie, tkalcovská bašta, ale také dvě věže. Je to Černá věž a Bílá věž.
Nepřehlédnutelnou dominantou historického centra Brašova je radnice z roku 1420. Dnes v jejích útrobách můžete nalézt historické muzeum. Viditelnou ikonou tohoto místa je Černý kostel zvaný Biserica Neagrã. Ten je vybudován v gotickém stylu a pochází ze 14. až 15. století. Zajímavostí této lokality je i jedna z nejužších ulic v celé Evropě. Je to ulice Strada Sforii, jejíž šířka se pohybuje mezi 111 až 135 centimetry. Délka ulice je 80 metrů. Průchod jí samotnou je tedy silným zážitkem. Na náměstí se nachází ještě renesanční dům Hirscherových a spousta kupeckých domů.
V rumunském městě Brašov neopomínejte ani na čtvrť Schei nacházející se jihovýchodně od centra této metropole. I zde je zpozorovatelná tamní architektura v celé své kráse. Obdivovat můžete například první rumunskou školu, která byla vybudována v roce 1761. V současnosti je v ní umístěno školské muzeum. Nedaleko stojí Katedrála sv. Mikuláše, jejíž vznik je spojen s 15. stoletím. Tato gotická pravoslavná stavba nabízí spoustu vzácných maleb a pyšní se byzantskou přístavbou.
Ve výčtu zajímavostí Brašova by šlo pochopitelně pokračovat. Je to Panoramatic Tampa, Brašov Citadela, Kostel Nejsvětější Trojice zvaný Biserica Sf. Treime nebo kostel sv. Bartoloměje, včetně přemíry dalších historických památek. Výlet si můžete udělat do krásné brašovské zoologické zahrady nebo vyrazíte na výšlap na horu Tâmpa. Ta se nachází přímo nad městem a je tedy příslibem dokonalého výhledu. Vybrat si můžete buď procházku bujnou přírodou nebo dáte přednost lanovce.
Chcete-li vidět to nejdůležitější z Brašova během co nejkratší doby, nabízí se místní okružní jízdy patrovým autobusem. Přitom ale nenačerpáte tu správnou atmosféru města jako při pěších túrách.
Po shlédnutí všeho zajímavého v Brašově si můžete naplánovat i výlet po okolí. Výzvou se vám stane Hrad Bran nacházející se asi 30 kilometrů od města. Jeho vznik proběhl ve 13. století a velice často je nazýván jako Drákulův hrad. Najít v něm můžete muzeum.
V Brašově si pochutnáte na spoustě tradičních jídel, jejichž hlavní doménou bude maso a ryby. Ať už jsou to tradiční válečky z mletého masa, plněné papriky s mletým masem Ardei umpluţi, zeleninová polévka Ciorbă de legume, kynuté sladké pečivo Cozonac a mnohé další pokrmy. K pití jednoznačně vybízí oblíbená rumunská vína a když přijde na přetřes něco tvrdšího, bude to pálenka Tzuica.
Za dobrým jídlem si zajděte do luxusních restaurací, jakými jsou Poarta Schei 4, Restsaurant Belvedere, Couchette Traveller´s Bistro a Casa Hircher. Podniky zaměřené spíše na tradiční rumunskou kuchyni jsou Sub Tampa, La Ceaun – Piata Sfatului a Restaurant Sergiana.
Počasí v Brašově je hodně obdobné tomu našemu. Teploty na jaře se pohybují mezi 14 °C až 20 °C. Nejteplejší je červen až srpen. Průměrné teploty jsou v této době na hranici 24 °C až 26 °C. Během celého roku se připravte na to, že spadnou i dešťové přeháňky. V Brašově je deštivější spíše jaro nežli podzim, takže i podle toho můžete plánovat svoji dovolenou v tomto rumunském městě.
Brašov je z pohledu bezpečnosti normálním městem. Nemusíte se obávat nočních procházek centrem města a podobných věcí. Jen v případě frekventovanějších míst je třeba hlídat si své osobní věci, ale to platí v podstatě všude na světě. Nikdy nevíte, kdy narazíte na kapsáře. Z pohledu očkování není nutné řešit nic. Pokud byste se vydali do přírody v okolí Brašova, dávejte si pozor na některé druhy divokých zvířat, Rumunsko je přece jenom zdivočelou zemí oproti Česku.
Náklady na dovolenou v Brašově nebudou nikterak zásadní. Rozhodně ne oproti České republice, s níž víceméně korespondují. Platit zde budete měnou zvanou rumunské leu. Na spoustě míst lze použít i platební kartu. Pro představu uvádíme několik orientačních cen za zboží a služby.
Město Brašov se nachází asi 1 150 kilometrů od Prahy. Pokud budete absolvovat cestu automobilem, musíte se vydat přes Slovensko, Maďarsko až do střední části Rumunska. Jestliže chcete jízdu bez starostí, vsaďte na autobusovou přepravu. Cesta autobusem může vyjít kolem 1 400 Kč a doba jízdy se bude pohybovat do 20 hodin. Alternativou je vlak s několika přestupy. Již několik let je zde budováno letiště Brašov, takže v budoucnu snad bude k dispozici rychlejší způsob dopravy. A jak je to s cestováním po městě?