Nezalekněte se odolnosti tamní měny, kterou je rumunské leu. Výrobním materiálem papírových bankovek jsou totiž polymery, jež jsou daleko pevnější a hmatatelně odlišné od české koruny.
Platit můžete nejenom v hotovosti, ale také bezhotovostně kartou. Tato varianta je mnohými cestovateli více doporučována, protože se vám dostane lepšího směnného kurzu. Naopak v odlehlých oblastech se bez hotovosti v podstatě neobejdete.
Při výměně dbejte na to, kde ke směně dochází, protože Rumunsko je v tomto směru plné nejrůznějších veksláků, kteří vás mohou zbytečně okrást.
Bankomaty jsou dostupné nejenom v přímořských letoviscích, ale téměř ve všech větších městech. Při výběru peněz z bankomatu je třeba pohlídat si pouze poplatky u vlastní tuzemské banky v České republice. Ty totiž často účtují vícenáklady za výběry z bankomatů v zahraničí.
Peníze směňujte až po návštěvě Rumunska. Jejich měna leu totiž není v Česku tak dostupná. Proto si sebou do země musíte vzít dostatek EUR a směnit je až v tam. V hotelových a letištních směnárnách to bude pravděpodobně dražší. Lepší jsou městské směnárny a ty nacházející se v bankách, kde na vás čeká výhodnější kurz.
Rumunské leu je místní měnou, na kterou v kurzovním lístku narazíte pod označením RON. Aktuální kurz je přibližně 1 RON = 5,50 Kč. Pokud jde o náklady na život v Rumunsku, určitě se neobávejte ničeho rozdílného oproti České republice. Dražší budou samozřejmě přímořské oblasti oproti vnitrozemí. Zde je několik příkladů cen za zboží a služby.