Rumunsko patří mezi destinace vyhledávané především kvůli ryzí a velkolepé přírodě. Skalnaté hory, kopce, divoká zvířata, osamocené osady s přívětivými lidmi a spousta oslnivých památek. Tohle všechno vás čeká při návštěvě Rumunska, jež se pyšní i řadou dalších unikátů. Civilizací neposkvrněná atmosféra, lidová kulturu a možnost realizovat se prostřednictvím nejrůznějších venkovních aktivit. Rumunsko si okamžitě zamilujete nejenom díky plážovým resortům na východě, ale také kvůli jeho vnitrozemí, kam budete vyrážet na výlety do přírody, hustých lesů a za nepřekonatelnými panoramaty.
Geografie Rumunska je příslibem jedinečného poznávání. Mnohé zaujme nejenom energetická atmosféra v Bukurešti, ale také jedna z největších rumunských řek Dunaj. Té dominují hornaté Karpaty, Panovská pánev nebo nejvyšší hora Moldoveanu. Díky překrásné a bohaté přírodě se Rumunsko honosí až třinácti národními parky, z nichž některé části jsou zapsány na Seznamu přírodního dědictví UNESCO. Rumunsko je zkrátka pýchou jihovýchodní Evropy.
Tato destinace nabízí pestrého vyžití více než dost. Jednou z možností je dovolená v Rumunsku u moře, kde si užijete písečných pláží, teplé vody a nejrůznějších pohybových aktivit. V zimě jsou populární hlavně zimní střediska a lyžování. V ostatní roční období jednoznačně vedou treky tím nejkrásnějším pohořím Evropy. Z velkých kopců se vám pak budou dostávat dech beroucí výhledy. Zapomínat nesmíte ani na poznávání pamětihodností a zajímavých míst, jakým je například Svatá Helena v Rumunsku, což je jedna z šesti českých vesnic.
Je pravdou, že Rumunsko máte možnost poznat do nejmenšího detailu. A kde jinde začít dovolenou v této destinaci, než v hlavní metropoli? Ta je protnuta řadou zajímavých míst a památek. Dokazuje to třeba koncertní síň Athenaeum, Královský palác a náměstí Revolution Square. Obdivovat zde můžete také Palác parlamentu a Městské akvárium. Bukurešť vám do jisté míry připomene i slavnou Paříž, o což se postará Vítězný oblouk jinak zvaný Arcul de Triumf.
Rumunsko je jednou z nejrozmanitějších zemí Evropy, což mimochodem dokazují různorodá města a vesnice. Zavítat můžete třeba do historického centra města Sighişoara, které se mimochodem nachází na seznamu světového dědictví UNESCO. K vidění je Hodinová věž s výškou 64 metrů. Dále nevynechte ani města Brašov a Sibiň. Jestliže cílíte spíše na antiku, směřujte do města Konstancu, kde se nachází spousta dochovaných zajímavostí.
Pokud patříte k milovníkům hradů a zámků, určitě si přijdete na své. Rumunsko je doslova poseto takovými stavbami. Navštívit můžete například zámek Peleš z 19. století, pevnost Fagaraš s vodním příkopem a pěti věžemi nebo dáte přednost opevněnému kostelu Harman. Tím největším gotickým zámkem v Rumunsku je Corvin. Nádherný je však i zámek Bran tyčící se na skále ve výšce šedesát metrů. Opevněných kostelů se v zemi nachází více. Jeden stojí ve vesnici Biertan a pochází z 15. století. Dále je to opevněný kostel Calnic vybudovaný už v 13. století. Jestliže se řadíte k milovníkům sakrálních staveb, máme pro vás také několik tipů – Moldovita, Sucevita, Patrauti a Voronet.
S Rumunskem se pojí i krásné národní parky. Jeden dokonce představuje vápencový hřeben o délce dvacet pět kilometrů. Je to Národní park Piatra Craiului. Vyhledávaným přírodním skvostem je Národní park Retezat, v němž se můžete zastavit u spousty jezer, vodopádů a vrcholků hor. Pokud chcete prozkoumat nejzachovalejší deltu na evropském kontinentu, směřujte k deltě Dunaje. Tam objevíte spoustu ostrůvků, bažin, kanálů a pláží.
Rumunsko je vyhledávané také cykloturisty, protože nabízí spoustu stezek na silnici a v přírodě. Na své si přijdou i milovníci treků. Dokazuje to pohoří Bucegi, vodopád Urlatoarea, ale i více jak dvanáct tisíc jeskyní na území Rumunska. Jednou z nejznámějších je Ledová jeskyně. Nezapomínejte ani na pohoří Fagaraš, kde se budete moci vypravit k ledovcovému jezeru Balea. A také zima stojí v Rumunsku za to. Pro lyžaře a snowboardisty jsou ideální střediska Sinaia a Poiana Brasov.
Doplnit bychom ještě měli, že kromě výše uvedené české vesnice Svatá Helena můžete navštívit dalších pět – Šumice, Gerník, Eibentál a Rovensko. Výzvou se vám stane i Transfagarašská magistrála. Přesně tak se jmenuje nejkrásnější a nejzajímavější z rumunských silnic. Vedle rumunských lázní si užívejte také kulturních akcí, ať už jsou to vánoční trhy nebo festival tradičních řemesel.
Vzhledem k charakteru země, jež je velice přírodní, se Rumunsko spoléhá na své vlastní zemědělské zásoby. V jídelníčku se tak často setkáte s řadou nejrůznějších plodin, jakými jsou papriky, rajčata, okurky, ale také lilky a mnohé další. Na většině území Rumunska jednoznačně převládá venkovská strava. Pokud si chcete dát ryze tamní pokrm, pak okuste například Musaku. Mleté maso se zapečenými lilky je lahodné. Oblíbené jsou paprikové lusky Ardei copti, dršťková polévka Ciorba de Burta, sušená skopová šunka Pastrama, nebo vepřové maso usmažené na pepřové omáčce Tochitura moldoveneasca. V Rumunsku se nezapomíná ani na patřičný dezert, který může tvořit kynutý koláč Cozonac, palačinky s marmeládou Clatite či koblihy s tvarohem a šlehačkou zvané Papanasi. V mnohých ohledech naleznete velkou podobnost s českou kuchyní.
S Rumunskem se mimo jiné pojí také vynikající uzeniny a sýry. Pochutnat si můžete třeba na vánočním jelítku Sângerete nebo na uzeném masu Pastramă. Lahodný je také salám podobný českému uheráku. Jeho název je Salam de Sibiu. V případě sýrů vsaďte na jistotu, kterou představuje ovčí sýr Urdă. Pokud dostanete chuť na mămăligu zapečenou se sýrem, hledejte v jídelníčku pojem Bulzul. Nakonec je zapotřebí zmínit se o nápojích, které ke stolování neodmyslitelně patří. Z nealkoholických nápojů můžete vyzkoušet třeba sladkou ledovou vodu Mazgram. Pokud jde o alkohol, zkuste rumunské odrůdy vína nebo tamní pivo – Ursus a Silva. Co se týče tvrdšího alkoholu, setkat se můžete s borůvkovým likérem Afinată, brandy Rachiu nebo rumunskou pálenkou z kvašeného ovoce zvanou oȚuică.
Zobrazit volné termíny