Bukurešť je největším a zároveň hlavním městem Rumunska. Tato metropole leží asi 200 kilometrů od Černého moře, konkrétně na řece Dâmbovița. Statut hlavního města má od roku 1862. Celková rozloha Bukureště je 226 kilometrů čtverečních a žije zde více jak 1,9 milionů obyvatel.
Legendy praví, že zakladatelem Bukureště byl pastevec jménem Bucur, který zde založil první kostel. Zmínka o městě jako takovém pochází z roku 1368, a to pod názvem Castrum Dombovitza. Město bylo pod nadvládnou Osmanské říše, ale také Habsburské monarchie. Po roce 1828 patřila Bukurešť pod ruskou správu a od roku 1862 pod Rumunské knížectví.
Město je ceněné nejenom z hospodářského a politického hlediska, ale také toho kulturního. Nachází se zde dvě letiště, národní park a spousta krásných památek. Jde o šesté největší město Evropy.
Město Bukurešť je mnohými cestovali označováno, jako Paříž Východu, což o něčem vypovídá. Týká se to především některých architektonických pokladů, širokých bulvárů a podobných věcí. Je pravdou, že Bukurešť si svým zajímavým srdcem podmaní jakéhokoliv turistu.
Pokud se vydáte po unikátních stavbách Bukureště, potom rozhodně navštivte jednu z největších dominant. Tou je Palác parlamentu. Osmipatrový objekt velkých rozměrů, který dosahuje výšky úctyhodných 84 metrů. Tato megalomanská stavba svého času stála asi čtyři miliardy dolarů. Dnes v jejích útrobách nenajdete pouze samotný parlament, ale také Národní muzeum moderního umění. Dalším klenotem v Bukurešti je Královský palác. Ten byl postaven v roce 1937 a pyšní se svým neoklasicistním stylem.
Nedaleko zmiňovaného parlamentu se nachází pověstné Náměstí Revoluce, kde je toho také hodně co k vidění. Kousek odtamtud je to například Athenaeum. Jde o unikátní koncertní síň, která byla postavena v roce 1888 a patří k těm nejprestižnějším v celém Rumunsku. Nechybní zde ani Národní divadlo. Ve výčtu vzdělávacích objektů by šlo pochopitelně pokračovat. K vidění je třeba Národní historické muzeum, v němž se nachází více jak 50 tisíc nejrůznějších exponátů. Zavítat byste měli i na Univerzitní náměstí, jehož název hodně prozrazuje. Je zde například palác Sutu, Coltea nemocnice a hromada ostatních věcí.
Při návštěvě Bukureště si udělejte trochu času a navštivte třeba kostel Balaša, který vznikl v 19. století. Jde o sakrální objekt pojící novorenesanční sloh s tím byzantským. Možná i proto patří tento kostel k hodně navštěvovaným. Vynechat byste neměli ani klášter Radu Voda pocházející ze 16. století.
Velkým lákadlem Bukureště je jedna z nejpůsobivějších a ve své podstatě i nejstarších ulic města. Je to Calea Victoriei, která doslova překypuje jistou elegancí. Určitou spojitost s Paříží toto město rozhodně nezapře Vítězný oblouk v Bukurešti. Ten byl vybudován v roce 1922 a původně šlo o dřevěný oblouk. Jeho výška je úctyhodných 26 metrů. Nedaleko něho se mimochodem nachází i populární korálové akvárium, kde uvidíte kromě korálů hodně mořských živočichů. Také toto místo stojí za návštěvu.
Bukurešť skrývá etnografické muzeum věnované venkovskému životu, a to v podobě originálního skanzenu s názvem Dimitrie Gusti National Village Museum. Užívat si budete ve veřejném parku s kavárnami a velkým jezerem King Michael Park nebo na místě zvaném Cismigui Garden. Oblíbeným zeleným místem v Bukurešti je botanická zahrada Bucharest Botanical Garden a Tineretului Park. Mezi další podobná místa se řadí Alexandru loan Cuza Park a oblast zvaná Văcărești Nature Park. A pokud si budete chtít užít ještě více vodní relaxace, zavítejte do akvaparku k termálnímu prameni Therme Bucharest. Naopak milovníci nekupování by neměli vynechat bulváry jako Calea Mosilor’s, Piata Uniri, Blvd. Carol a Calea Victoriei, popřípadě tržnici Amzei.
V Bukurešti budete mít možnost okusit typickou balkánskou nebo chcete-li rumunskou kuchyni. Ochutnat můžete tradiční brynzu, ale také kukuřičnou kaši Mamaliga. Mezi oblíbené pochutiny patří jistě polévka Supă, kuřecí maso v rajčatové omáčce Ostropel, místní uzené maso Pastramă a zelenina zapečená s masem zvaná Ghiveci. Vzhledem k tomu, že se na mnohých plochách Rumunska nachází spousta vinic, neuniknete ani lahodnému moku tamních vín. V Bukurešti okusíte odrůdy Murfatlar, Cabernet Sauvignon a Kadarka.
Při hledání vhodného gastronomického zařízení se vám jistě hodí několik tipů na dobré restaurace. K těm tradičním patří La Pescaria Dorobantilor, Vatra, Caru´ cu bere a Hanu´ Berarilor Casa Elena Lupescu. Vyznavači luxusního kulinářského prostředí mohou zvolit podniky jako Fish House, Ganesha Caffe Victoriei a the ARTIST.
V Bukurešti počítejte s kontinentálním klimatem, které je velice podobné tomu v České republice. To znamená, že ideální teploty jsou od jara do podzimu. Od prosince do března zde převládá zima. Jarní teploty se pohybují od 15 °C do 20 °C. Přes léto si v Bukurešti můžete užívat klima pod hranicí 30 °C a podzim je obdobný jako jaro. Dešťové přeháňky nejsou v tomto rumunském městě ničím výjimečným a jednoduše se s nimi občas setkáte, jako v Čechách.
V Bukurešti počítejte s tím, že se setkáte s určitým druhem kriminality. Nebezpečné je vydávat se po setmění do některých oblastí města, jako je třeba hlavní nádraží a podobně. Lepší je zdržovat se na turisticky frekventovanějších místech. Na těch naopak dávejte pozor na své osobní věci a cennosti, protože se lze snadno dostat do kontaktu s místními zloději.
Určitým typem nebezpečí v Bukurešti jsou v některých lokalitách toulaví psi, jichž je zde více než dost. Od nich dejte raději ruce pryč, protože hrozí pokousání a nákaza vztekliny.
Co se týče cenových nákladů na dovolenou v Bukurešti, jsou velice obdobné jako v České republice. Výkyvy cen za některé zboží a služby vás v porovnání s Českem rozhodně nezaskočí. Pro představu uvádíme několik příkladů.
Vzhledem k tomu, že je Bukurešť vzdálena od Prahy asi 1 350 kilometrů, což je cesta delší jak 15 hodin automobilem, vyplatí se vsadit spíše na leteckou dopravu. Přispívá k tomu i fakt, že z letiště Václava Havla fungují přímé spoje na jedno z tamních letišť Bukurešť Henri Coanda. To se nachází asi 19 kilometrů od centra hlavního města. Délka letu se pohybuje kolem dvou hodin. Pokud poletíte přímo z Prahy, počítejte s náklady za letenku kolem 4 000 Kč. Kdybyste letěli s některou z nízkonákladových leteckých společností z Vídně, mohou ceny za letenky klesnout na 1 500 Kč. Z letiště do města se dostanete následujícím způsobem.
Doprava po městě Bukurešť.