Kluž je čtvrtým největším městem Rumunska. Jeho rozloha je 179,5 kilometrů čtverečních a žije v něm přibližně 320 tisíc obyvatel. Město je situováno v župě zvané Cluj, konkrétně v rumunském Sedmihradsku.
Už ve 2. století zde bylo římské správní středisko. V roce 1270 získalo tamní město městská práva a přišel jeho pozvolný rozmach. Například v roce 1581 zde vznikla jezuitská kolej. Po roce 1790 bylo na několik let hlavním městem Sedmihradska, a to hned dvakrát. Během druhé světové války spadalo pod Maďarsko, od roku 1947 je součástí Rumunska.
Město Kluž je označováno, jako kulturní centrum země, což dokazují nejrůznější vzdělávací instituce. Ve městě je stále poměrně dost Maďarů. Město vzkvétá i díky úspěšnému průmyslu hned v několika oblastech.
Město Kluž je situováno pod masivem Muntii Apuseni, takže kromě poznávání historických objektů ve městě můžete návštěvu této oblasti spojit také s přírodními krásami, túrami a vysokohorskou turistikou hned za městem.
Město je protnuto řadou významných pamětihodností. Tou pravděpodobně vyhledávanější je bezpochyby kostel sv. Michala, který byl dokončován mezi roky 1444 a 1447. Jeho nepřehlédnutelnou dominantou je věž s výškou 80 metrů a také velice propracované interiéry. Z náboženských staveb zaujme kostel Nejsvětější Trojice, jež pochází z let 1718 až 1724. Jeho vnitřní útroby ukrývají jak cenné obrazy, tak 140 hrobů.
Ve městě Kluž je lákavým cílem Hazsongardský hřbitov, který je dle dochovaných informací tím nejstarším hřbitovem v Rumunsku. Dále je to pomník Matyáše Korvína. Tohoto dřívějšího krále zná bezpochyby každý. Odtud se můžete vydat například k centrálnímu náměstí města Kluž, kterým je náměstí Unirii. Tam stojí nejenom zmiňovaný kostel sv. Michala, ale i řada dalších historických staveb. Celé prostředí na vás dýchne velice znamenitou atmosférou. Významnou částí tohoto působiště je ulice Iuliiu Maniu pojmenovaná po tehdejším politikovi. Minimálně jde o centrum zajímavého dění.
V Kluži budete zkrátka poznávat, o čemž vás přesvědčí některé z tamních muzeí. Za zmínku stojí například Farmaceutické muzeum, na jehož místě byla dříve lékárna. Lákavé je i Muzeum zoologie a Muzeum umění. Jestliže dáváte přednost venkovským expozicím a životu tamních lidí, navštivte Etnografické muzeum Transylvánie.
Opomíjeno pochopitelně není ani na dostatek zeleně, kterou vám nabídne třeba Central Park. Ten se nachází poblíž řeky Somesul Mic, konkrétně na jejím jižním břehu. V parku lze nejenom relaxovat, ale také se účastnit nejrůznějších kulturních a společenských akcí zaměřených jak na děti, tak dospělé. Spoustu zábavy v tomto směru prezentuje i Fun Park Cluj asi dvanáct kilometrů od centra Kluže. A pokud byste si chtěli dopřávat překrásného výhledu na město samotné, je třeba dojít na místo zvané Cetatuia Hill.
Vzhledem k tomu, že město Kluž se nachází v hornatém regionu vhodném k turistice, můžete si při jeho návštěvě udělat i výlet za město. Třeba k vodopádům Valul Miresei nebo si naplánujete výstup na Piatra Secuiului. Krásná je také soutěska Ceile Turzii a Scăriţa Belioara. Úpatí pohoří Muntii Apuseni budete mít, jako na dlani. V rámci vzdálenější výletů od města Kluž neopomínejte ani na překrásné jeskyně Scarisoara a Bohgi.
V Kluži si užijete vynikající tamní kuchyni, která nekončí pouze u tradičních jídel, jak by si mohl, kdo myslet. Velice často zde dochází k prolínání ostatních gastronomií, jakými jsou ta italská a maďarská. Na své si tak přijdete při ochutnávání pokrmů Mămăligă, Ciorbă, Pateuri a Rasol. Pochutnat si můžete jak na rumunských vínech, tak na něčem tvrdším, čímž jsou místní pálenky.
Tradiční pokrmy a místní specialisty jsou nabízeny v restaurací 1568 Bistro, Roata a Zama. Pokud byste vyhledávali luxusnější pokrmy, vyplatí se vyrazit do podniků jako Baracca, Tokyo Japanese Restaurant, VIA Restaurant a Cabinet de Vin & Cocotte.
Město Kluž svým situováním spadá do středoevropského klimatu. Nedaleké pohoří Apuseni však způsobuje to, že se v některých částech roku můžete setkat s výraznějšími dešťovými přeháňkami. Ty přichází především od března do května. Přes léto jsou srážky mírnější a teploty vyšší. Průměrné hodnoty jsou mezi 24 °C až 27 °C, přičemž nejteplejším měsícem v roce je pochopitelně srpen. Zimy jsou v Kluži celkem chladné a ručička teploměru se pohybuje pod -10 °C. V zimě je třeba počítat s odpovídající vrstvou sněhu.
Kriminalita v Kluži je na běžné úrovni a nevymyká se standardu ostatních evropských měst tohoto formátu. Vyplatí se hlídat si své osobní věci v namačkaných dopravních prostředcích nebo na jiných přelidněných místech. Město Kluž, respektive jeho vyhledávané části jsou bezpečné i v noci. Okrajové oblasti, včetně těch odlehlejších bez života raději v noci nenavštěvujte sami. To ale platí i pro ostatní města takové velikosti. Pokud se pustíte do prozkoumávání blízkého okolí města a vydáte se třeba do hor, dbejte bezpečnostních rad místních obyvatel a pohybujte se pouze po vyznačených stezkách.
Rumunsko není tak drahou destinací a u tohoto menšího města to platí dvojnásob. Ceny jsou zde obdobné jako v České republice, ať už se to týká ubytování, restauračních zařízení nebo supermarketů. U některých produktů a služeb se můžete dokonce setkat s cenami nižšími. Zde je několik příkladů.
Rumunské město Kluž je od Prahy vzdáleno asi 1 000 kilometrů. Nabízí se tedy několik způsobů dopravy. Kromě vlastního automobilu můžete tuto porci kilometrů překonat například autobusem. Doba jízdy bude kolem 10 hodin a náklady na jízdenku se pohybují mezi 500 Kč až 1 500 Kč podle toho, s jakým předstihem si ji zakoupíte. Alternativou může být vlak, v jehož případě však budete alespoň dvakrát předstupovat, takže doba jízdy může být klidně až 21 hodin. Nejrychlejší je pochopitelně letecká přeprava. Když poletíte z Česka, bude to s přestupem a cenou letenky kolem 5 000 Kč. Pokud vám však nebude vadit odlet z Vídně, využijete přímého letu a cena letenky se může dostat k 500 Kč. Z letiště Cluj-Napoca se do centra města dopravíte těmito způsoby.
Po městě Kluž a kolem něj můžete volit tyto dopravní prostředky.