Svatý Vincent a Grenadiny je název malého ostrovního státu, který se nachází v Karibiku. Je součástí souostroví Malé Antily, a konkrétně jeho části zvané Návětrné ostrovy, a proto leží velmi blízko k břehům Jižní Ameriky.
Samotný Svatý Vincent je ostrovem velmi malým, jeho plocha je pouhých 344 km2 a počet obyvatel téměř nepřesahuje sto tisíc. Grenadiny jsou pak tvořeny několika velmi malými ostrůvky. Je velmi pravděpodobné, že jste o Svatém Vincentovi nikdy neslyšeli. A právě v tom tkví jeho krása.
Nachází se zde tropická příroda, zajímavé památky a moře jako stvořené ke koupání, ale to vše se zatím vyhnulo zájmu většiny turistů, kteří míří do Karibiku.
Svatý Vincent samotný má za sebou také velmi zajímavou historii. Dlouholetá britská kolonie se v roce 1979 osamostatnila, ale stále zůstala členem Commonwealthu, takže hlavou státu je stále britská královna.
Hlavním městem ostrovů je Kingstown, což je i místo, které pravděpodobně navštívíte jako první. Přestože je to metropole ostrova, velikostí je to spíše ospalé maloměsto. I tak se zde ale najdou místa, která je dobré spatřit.
Koloniální minulost ostrova připomíná zejména pevnost Charlotte, která se tyčí právě nad Kingstownem. Spolu s pevností Duvernette představovala centrum a pevnou oporu britské moci na ostrově, zejména v 17. a 18. století. Ve druhé zmíněné pevnosti můžeme dodnes najít původní děla.
V Kingstownu se nachází také slavná botanická zahrada, která je nejstarší svého druhu v tropických oblastech. Otevřena byla již v roce 1765. Jelikož je Kingstown přístavním městem, existuje v něm rybí trh s dlouhou tradicí. Zástavba je v Kingstownu rozeseta na několika zalesněných kopcích, a proto zejména za teplých večerů určitě neváhejte, a projděte si město pěšky.
Nejvyšším vrcholem ostrovů je sopka La Soufriére, která se tyčí do výšky 1234 metrů na severním cípu ostrova. Vulkán je stále aktivní, k poslední erupci došlo ale v roce 1979.
Přírodu na ostrovech můžete obdivovat zejména ve dvou parcích. Jeden z nich má za úkol chránit mořskou faunu i flóru, a nachází se proto kolem pěti menších ostrovů, zvaných Tobago Cays. Zdejší průzračné laguny se mimojiné využily pro natáčení některých scén Pirátů z Karibiku.
Suchozemskou obdobou je pak přírodní stezka Vermont, která leží zhruba 15 kilometrů od Kingstownu a vede skrz tropický prales. Jako na jediném místě na planetě zde můžete spatřit papouška amazoňana ohnivého.
Koupání a potápění je nejlepší u ostrova Bequia, který se nachází v Grenadinách. Jeho pláže jsou krásně písčité, a průzračné laguny přímo lákají ke šnorchlování nebo potápění.
Podobně jako v celém Karibiku, i zde se místní kuchyně točí zejména kolem mořských plodů. Ať už máte tedy chuť na smažené lobstry, či rybí speciality, jste na správném místě. Mezi mořské lahůdky se dají započítat i mušle, ústřice či kalamáry. Jako příloha se k nim často volí batáty, ale na Svatém Vincentu, kde třetinu příjmů do státního rozpočtu tvoří zisk z vypěstovaných banánů, existuje speciální příloha. Tou je banán platanos obalený v těstíčku a osmažený s kapkou rumu.
Cukrová třtina se na ostrovech také pěstuje ve velkém, a proto není divu, že zde můžete ochutnat skvělé rumy. Nejlepší je ho ochutnat v místním oblíbeném nápoji, zvaném rum-punch. Ten se skládá z velké porce rumu smísené s džusem a muškátovým oříškem.