Sýrie neboli Syrská arabská republika je jihozápadním státem Asie. Tuto zemi od roku 2011 bohužel sužují válečná povstání, občanské války a podobné konflikty. Díky tomu je Sýrie aktuálně nebezpečnou zemí a toto riziko podstupují jen hodně otrlí a dobrodružně založení cestovatelé. Válka v Sýrii se bohužel podepsala nejenom na nebezpečnosti tohoto státu, ale také na spoustě pamětihodnostech a přírodních skvostů, jež byly kompletně zničeny nebo částečně poškozeny. Dovolená v Sýrii rozhodně není dobrým nápadem a je otázkou, kdy se tato situace změní a dojde k nápravě.
Mapa Sýrie prozrazuje, že tento stát sousedí s Tureckem, Libanonem, Jordánskem a Izraelem. Z geografického hlediska lze Sýrii považovat za suchou a vyprahlou krajinu, která je protnuta pouštním terénem. Jen několik desítek kilometrů sousedí s mořem. V zemi se nachází pár významných oblastí, jakými je řeka Eufrat, Galilejské jezero, Golanská výšina, ale také nejvyšší bod Džabal aš-Šajch s výškou 2 814 metrů nad mořem.
V Sýrii z pohledu cestovatelského zážitku nebudete mít moc na výběr. Vzhledem k aktuální nebezpečné situaci v zemi se vám nedostane moc příležitostí k provozování libovolných aktivit. Obvykle se budete muset zdržovat na bezpečných místech a není možné kamkoliv vyrážet bez doprovodu. Takže poznávání místních pamětihodností a přírodních skvostů bude asi vaší jedinou činností, a to ještě v omezené míře. Pak je tu ještě kultura ve velkých městech, kde však musíte být hodně ostražití.
Sýrie je protnuta řadou překrásných oblastí. Některé z nich se bohužel dočkaly poničení, a proto je už nemusíte spatřit v takové kráse, jako před rokem 2011. Je to například město Aleppo, kde je Velká Umajjovská mešita nebo starobylá Citadela. Spousta historie se ukrývala a do jisté míry ještě ukrývá v městě Palmýra. Důkazem toho jsou Velká kolonáda, Belův chrám, Agora, Diokleciánovy lázně a spousta dalších starobylých staveb. Jmenovat lze i město Bosra nebo Apamea, kde se nachází antické památky zvěčněné v grafitu. Pokud se rozhodnete vyrazit do hlavního města Damašku, zajímejte se o Citadel of Damascus, Umayyad Mosque a jednu z pověstných a vlastně i nejdelších nákupních ulic s názvem Al-hamidiyah Souq. Pokud jde o typické historické stavby zanesené na seznamu kulturního dědictví UNESCO, jednoznačně vede pevnost rytířů neboli kamenná křižácká pevnost označovaná jako Krak des Chevaliers.
Syrská gastronomie je velice pestrá a zakládá si na tradicích. To znamená, že máte možnost okusit spoustu lahodných jídel. Začít můžete pěkně zlehka, a to prostými snídaněmi, k nimž jsou obvykle podávány chlebové placky, kefír, olivy a sýr. Popíjí se káva nebo čaj. To hlavní pokrmy už budou daleko bohatší. Je to například maso s rýží a cuketou nazývané Mahší, cizrna s olivovým olejem zvaná Humus, naložené a grilované kuřecí maso Šištawuk nebo si dáte rajčata s mátou a cibulí v kombinaci s chlebem. Takové jídlo se nazývá Fattúš. V případě syrské kuchyně si na své přijde doopravdy každý. Podávají se i speciální sendviče podobné gyrosu označované jako Šawurna nebo dáte přednost hovězímu masu Baqar. A kdybyste byli spíše na zeleninou a lehčí stravu, vyzkoušejte Waraq Inab v podobě plněných vinných listů a fazole Fúl. Doporučováno je stravovat se spíše v lepších restauracích, kde máte záruku vyšší čerstvosti a důkladnější připravenosti jednotlivých ingrediencí.