Tádžikistán je osobitou zemí nacházející se v Asii. Destinace s převážně hornatým povrchem, který vybízí k realizaci nejrůznějších výšlapů a předkládá bezkonkurenční výhledy po okolí. Inspirativní místo ve vysoké nadmořské výšce, kde máte možnost okusit barevnost, přívětivost a vynalézavost tamního prostředí. Dovolená v Tádžikistánu je pro dobrodruhy, jež v rámci své cestovatelské vášně hledají jisté rozptýlení. To lze nalézt ve všudypřítomné přirozenosti, horských pevnostech a vesnicích rozptýlených po velkém území Tádžikistánu. Tento ojedinělý kulturní a poznávací zážitek se vám jednoznačně vryje pod kůži.
Připravte se na to, že z geografického hlediska budete obklopeni pouze samými horami. Je to až 50 % území nacházejícího se v nadmořské výšce nad 3 000 metrů nad mořem. Ty nejvyšší vrcholky hor dokonce přesahují hranici 7 000 metrů nad mořem. Dominantou Tádžikistánu je Zaálajské pohoří, Zeravšánské pohoří a horské pásmo Pamír. Jen část plochy Tádžikistánu je tvořena nížinami, kde se sbíhá spousta vodních toků.
Mapa Tádžikistánu jednoznačně hovoří o tom, jakým aktivitám se budete v zemi nejvíce věnovat. Je pochopitelné, že na prvním místě vašeho zájmu bude pěší turistika. Vyrážet můžete na nejrůznější treky odlišných obtížností. K tomu máte možnost využít nejenom vlastní nohy. Hodně oblíbené je poznávání Tádžikistánu ze hřbetu koně nebo jiného zvířete. S horami pochopitelně souvisí i horolezectví, pro nějž má určitě hodně cestovatelů velkou vášeň.
Pokud toužíte po dech beroucích panoramatech, určitě vyrazte do oblasti Jizeu a Wakhan, kde se nachází mnohými vyhledávané místo Tajik Wakhan Corridor. Mezi skvosty země patří horské jezero Iskanderkul, náboženský komplex Sheikh Massal ad-Din complex, staré naleziště Sarazm a pevnost Hulbuk. Milovníci přírody by neměli vynechat údolí Shokh Dara, kde je botanická zahrada. Zajímavá je i obec Langer, v jejíž blízkosti je Petroglyphs Tajikistan, což jsou tisíce petroglyfů na jednom místě.
Tádžikistánská gastronomie je poznamenána Asií. Využívány jsou lokální suroviny, mezi které v létě patří hlavně ovoce a zelenina. Celoročně je to převážně skopové maso. Mezi polévkami jednoznačně vede Lagman, v níž jsou nudle, zelenina a kousky masa. Vynikající je i Šorpur, což je převážně zeleninová polévka. Z běžných a tradičních jídel je to Čiburekki neboli smažené placky. Typickým pokrmem je skopové maso grilované na jehle, jež můžete najít pod názvem Šašlik. Milovníci těstovin si zase pochutnají na pochutině zvané Manty. Jde o maso v kombinaci s lahodnými dlouhými nudlemi. Když se začne hovořit o Tádžikistánské kuchyni, mezi místními padne vždy zmínka o jídle zvaném Plov, což je skopové maso s rýží a zeleninou.