Tchaj-pej nebo také Taipei je název města ležícího na severu ostrova Tchaj-wan. Jde o hlavní město o velikosti 271,8 kilometrů čtverečních skládající se z dvanácti okresů. Na jeho území žije přibližně 2,6 milionů obyvatel. Tchaj-pej je situován v Tchajpejské pánvi v obležení řek Tan-šuej a Sin-tien.
Rozvoj této oblasti v masivnější podobě začal v 18. století, a to za vlády dynastie Čching. Dnes patří toto město k významným z pohledu různých průmyslových odvětví. Řadí se mezi ně například výroba motocyklů, stavba lodí, ale také hutnictví a textilní průmysl.
Město Tchaj-pej se pyšní řadou vzdělávacích zařízení, nabízí spoustu jazykových programů pro cizince a hostilo i významné sportovní události. Název Taipei znamená v překladu „sever Taiwanu“, což je s přihlédnutím k situování města poměrně výstižné.
Hlavní město Taiwanu nabízí řadu turistických atrakcí. Jsou to nejenom pozoruhodné budovy z minulosti a současnosti, ale také hodně muzeí a zelených ploch v podobě městských parků, včetně toho národního. Poznání zde nabývá zcela nových podob.
Na seznam postarších architektonických skvostů patří určitě Chrám Dalongdong Baoan, jehož stavba začala v roce 1804 a byla v podstatě náhradou za dřevěný oltář z roku 1742. Poutavým objektem je také Lin An Tai Historical House and Musem. Ještě větším skvostem je čínský lidový náboženský chrám zvaný Lungshan. Jeho vybudování proběhlo v roce 1738 a původně sloužil jako místo pro setkávání čínských osadníků.
Jasně rudou a viditelnou se pro vás stane Zeď Taipei, která byla součástí městských hradeb. Poměrně starý je objekt prezidentské kanceláře, jenž začal vznikat v roce 1895. Z náboženských staveb stojí za vidění Chrám Thaj-pej Konfucius a Chrám boha města Tchaj-pej zvaný Xia-Hai. Ten byl postaven v roce 1859, v roce 1985 byl označen za významnou historickou památku země. Originální architektura a historie, to je Červené divadlo neboli Red House z roku 1908, Chrám Zhina se svou pověstnou kaplí Lingxiao, Chrám Xingtian a třeba Národní tchajwanská univerzita.
Od historie města Tchaj-pej se pochopitelně můžete přesunout do současnosti, kterou tvoří řada dalších ukázkových staveb. Jednou z nich je například Národní pamětní síň Chiang Kai-shek, která byla budována mezi lety 1976 až 1980. Zajímavou historii má bývalý americký konzulát nebo Národní revoluční mučednická svatyně. Trochu nadčasové architektury přináší Divadlo Guling Street Avant-garde a stavba Shin Kong Life Tower. Jde o mrakodrap dosahující výšky až 245 metrů.
Rozlehlou budovou ve městě Tchaj-pej je mimo jiné Pamětní síň Sun Yat-sen, která leží na ploše 29 464 metrů čtverečních. Pokud jde o výškové a dominantní stavby tohoto tchajwanského města, vede jednoznačně Světové finanční centrum Taipei neboli mrakodrap prezentovaný jako Tchaj-pej 101. Unikátní architektonické dílo přesahující svou výškou hranici 500 metrů.
Pokud toužíte po poznání nejrůznějších částí města a vybraných tematických oblastí, dostane se vám možností více než dost. Ve městě Tchaj-pej se totiž nachází přemíra různých muzeí. Začít můžete třeba u Muzea umění Aurora a pak se přesunete k těm dalším. Jsou to Muzeum horkých pramenů, Muzeum svobody Cheng Nan-jung, Dětské muzeum dopravy, Muzeum nadace Chang, Galerie umění Guang Guang Yuan, Muzeum Hong-gah, Historický dům a muzeum Lin An Tai, Tchajwanské muzeu miniatur, Muzeum současného umění Tchaj-pej, Národní tchajwanské muzeum a Muzeum robotů. To je jen malá ochutnávka, jíž můžete zakončit třeba ve Vodním parku Tchaj-pej.
K významným veřejným místům ve městě Tchaj-pej patří určitě Náměstí svobody, Kulturní síň Taipei Hakka, Discovery Center of Tchaj-pej nebo samotné Kulturní centrum Tchaj-pej. Pokud si při svém putování po tchajwanském městě budete chtít odpočinout, zavítejte do některého z parků – Park Dahu, 228 Peace Memorial Park, Rezidenční park Shilin nebo Lesní park Daan. Spoustu krásného je k vidění i v místní botanické nebo zoologické zahradě. Tím největším přírodním unikátem v blízkosti Tchaj-pej je pochopitelně Národní park Yangmingshan, kde je přemíra turistických stezek, nejvyšší vrchol Seven Star s výškou 1 120 metrů nad mořem a horké prameny.
Tchaj-pej je také o zábavě, nočním životu a nakupování, což dokazuje třeba noční trh Jingmei, ulice Dihua, trh Tonghua a Shida nebo Liaoning Street Night Market.
Kuchyně v Tchaj-pej, to je prolínání místní gastronomie s tou čínskou a japonskou. Založena je především na čerstvých ingrediencích, které jsou velice často tvořeny mořskými plody, rýží a zeleninou. Dopřávat si budete snadno stravitelná jídla, a to nejenom v restauracích, ale i na ulicích. Je to třeba čerstvé tofu, kuřecí kotlet, nudle, ústřicová omeleta a jiné. Počítejte s tím, že v Tchaj-pej budete místo příboru používat hůlky.
V Tchaj-pej se nachází spousta restaurací zaměřených na nejrůznější typy kuchyní. K těm luxusnějším podnikům se řadí Yen Bar, Matsusaka Tei, The Kitchen Table a Gustoso Italian Restaurant. Jestliže toužíte po místní a tradiční kuchyni, zaměřte se na restaurace jako DinTai Fung, Umeko Restaurant, Fu-Ba-Wang Pig´s Knuckles Restaurant a Liang Ji Jia Yi Jirou Rice.
Ať už se do tchajwanského města Tchaj-pej vydáte v jakémkoliv období roku, setkáte se s vlhkým subtropickým klimatem. Dlouhá léta se pojí s průměrnými teplotami kolem 30 °C a maximy až na hranici 35 °C. V této době přichází nejvíce dešťových srážek a stoupá celková vlhkost. Velice často hrozí nejrůznější tajfuny a bouřky. Průměrná denní teplota v zimě klesá k 16 °C až 20 °C a odeznívají i častější a vydatnější deště. Celkový roční úhrn srážek je asi 2 400 milimetrů. Tajfuny přicházející od Tichého oceánu mezi červnem a říjnem.
Pobyt v tchajwanském městě Tchaj-pej se pro vás stane bezpečným. Rozhodně v porovnání s evropskými zeměmi. Kriminalita je zde dokonce o něco nižší nežli v Praze. To by však nemělo nic měnit na tom, že na frekventovanějších místech musíte být obezřetní z pohledu kapesních krádeží. Je dobré hlídat si peníze, cennosti a elektroniku, o níž můžete přijít i v přeplněném prostředku hromadné dopravy. Pokud byste se vydávali do Tchaj-pej v období monzunů a tajfunů, berte klimatické změny a výkyvy počasí v potaz při prozkoumávání okolí města. Třeba při plánování turistických výšlapů a podobně, kdy může docházet k rozvodnění vodních toků nebo k sesuvům půdy.
Ceny za zboží a služby jsou v Tchaj-pej velice příznivé. Některé z nich jsou dokonce nižší nežli v České republice. Dovolená v hlavním tchajwanském městě vás určitě nevyjde draho. Zde je několik příkladů průměrný cen za vybraný sortiment.
Do tchajwanského města Tchaj-pej se dopravíte letecky. Vaším cílem se stane letiště Tchaj-pej Tchao-jüan, které leží asi 42 kilometrů od hlavní metropole. Vzhledem k tomu, že z letiště Václava Havla doposud nefungují žádné přímé lety, musíte počítat s délkou cesty 18 až 25 hodin. Ceny letenky je kolem 15 000 Kč. Přímý let nabízí letiště ve Vídni, čímž si délku letu zkrátíte asi na 15 hodin. Z letiště Tchaj-pej Tchao-jüan se do centra dopravíte několika způsoby.
Ve městě Tchaj-pej se lze pohybovat prostřednictvím těchto dopravních prostředků.