Turecké město Antalya může být mnohým cestovatelům známo jako Adalia. Tento turecký klenot vznikl někdy kolem druhého století před naším letopočtem. Jeho zakladatelem byl pergamonský král Attal II. Jím založená Attaleia se postupem času stala velice významnou metropolí. Dnes představuje Antalya důležitou součást Turecké riviéry a se svými 1,1 miliony obyvatel je dominantou Středozemního moře. Přístavní městečko patří v rámci Turecka mezi přední nejvíce navštěvovaná místa.
Právě v prostředí Antalye můžete poznávat malebnost zdejšího kraje. Překrásné uličky mezi historickými objekty, řadu vykopávek, ale také optické rozdíly mezi centrem a přístavní oblastí. Atmosféra starobylého města vtáhne každého nadšeného cestovatele. Město hor a vody dokáže každému nabídnout něco.
Oblast Antalye je velice rozmanitá. To znamená, že na jednom velkém místě lze spojit poznávání historie s líbeznou a nekonečnou rekreací. Ta pochopitelně probíhá na tamních vyhlášených plážích, které k tomuto turistickému cíli jednoznačně patří.
Jestliže jsou vaší doménou památky, měli byste cíl své dovolené situovat hlavně do staré části města označované jako Kaleici. Právě zde můžete nalézt řadu archeologických unikátů. Jedním z nich je kupříkladu Hadriánova brána. Ta byla nedílnou součástí tehdejšího opevnění města. Ujít byste si neměli nechat ani atmosféru tamního přístavu. Z historie vás zaujme i Věž Hidirlik, městský park Karaalioglu, park kultury, hodinová věž Saat Kulesi a Atatürkův park. Poznat musíte i krásy Národního archeologického muzea nebo tamních mešit. Mešita Iskele, Minaret Yivli a Murat Pasha Mosque.
Omezovat se pochopitelně nebudete jen na samotné město Antalya. I jeho blízké okolí vám nabízí řadu památek v podstatě na dosah. Je to třeba osada Phaselis s ohromujícím akvaduktem, ruiny starobylého města Perge nebo monumentální město Termessos. Právě jeho dominantou je úchvatný amfiteátr ve velice zachovalé podobě.
V Antalyi a jejím blízkém okolí nechybí spousta přírodních skvostů, jež ohromí každého. Je to vodopád Düden, Národní park Olympos, jeskyně Kocain, vyhlídka Türektepe, jezero Nilüfer a přírodní rezervace Dibek.
Svůj volný čas v Antalyi nemusíte trávit jenom vyhledáváním historických klenotů. Zaměřit se můžete také relaxaci a odpočinek. Toho se vám nejčastěji dostane u moře, kde se lze mimochodem věnovat vodním hrátkám. Hodně oblíbené jsou výlety na lodích, potápění a šnorchlování. Mezi nejpopulárnější pláže se řadí Konyaalti a Lara. Odtud můžete na člunech vyrážet do zátok a za přírodními skvosty. I v okolí Antalye najdete hodně krásných pláží. Jsou to například pláže Adrasan, Kaputas, Phaselis, Side, Finike a Topcam. Kromě moře si budete užívat ve dvou antických lázních.
Místní gastronomie z velké míry vychází z turecké národní kuchyně. Proto zde narazíte na hromadu tradičních, ale také specifických pokrmů oblíbených právě v této oblasti Turecka. Je naprosto zřejmé, že i v Antalyi bude hlavním a nejznámějším jídlem kebab. Ten si mimochodem dopřejete i v odlišných variantách. Je to kebab s lilkem, otáčený kebab, kebab s rajčaty, kamenný kebab a mnohé další. Takto připravované maso je v Antalyi asi nejčastější. Výjimkou není ani proces dušení. Maso je obvykle kombinováno s nejrůznější zeleninou.
Místní kuchaři mají v oblibě připravovat syté polévky, jež mnohdy nahrazují hlavní jídlo. Kromě toho pak jednoznačně vedou sladkovodní a mořské ryby, včetně ostatních darů moře. Nejčastější přílohou je bílý chléb Ekmek a rýže Pilav. Narazit můžete i na specifické turecké saláty, jež se pyšní svou orientální chutí.
Jestliže chcete v Antalyi prožít skutečně vynikající gastronomický zážitek, měli byste navštívit některou z těchto věhlasných restaurací. Arma Restaurant, 7 Mehmet, Lara Balik, Vahap Usta Et Restaurant, Panorama Restaurant, Ayar Meyhanesi, Can Can a Tiritcizade Restoran Konya Mutfagi.
Spojení nedalekých vysokých hor a moře dává vzniknout subtropickému klimatu. Připravit byste se měli na horké letní podnebí. Teploty od června až do září drží dlouhodobý průměr kolem 34 °C. Hřejivé pro vás budou i noci, protože ručička teploměru neklesá pod 21 °C. Jarní a podzimní měsíce přináší teplotní průměr kolem 20 °C až 27 °C. Maxima mohou být pochopitelně vyšší. Ani v zimě si však neužijete žádné zimy, protože teploty neklesají pod 12 °C až 15 °C. Teprve až v zimě máte možnost setkat se s dešťovými srážkami, jinak je to opravdu jenom výjimečně. Jestliže se Antalya stane vaším cílem kvůli času trávenému na pláži, budete mile překvapeni. Dokazují to teploty moře, které se v létě pohybují mezi 25 °C až 27 °C.
Antalya se z pohledu bezpečnosti řadí k těm lepším místům Turecka. I když tato země obecně zažila několik teroristických útoků, právě v Antalyi je v tomto směru kladem poměrně velký důraz na bezpečnost turistů. Setkáte se zde jen s běžnými nešvary cestovatele. Pozor si musíte dávat na osobní věci při větší koncentraci lidí. Takovým trochu větším problémem v tomto městě mohou být podvodníci, jež vás budou snažit okrást. Ať už je to v rámci taxi či jiných poskytovaných služeb. Nebojte se smlouvat a vše si dohodněte předem.
Město Antalya naštěstí nepatří do tektonické oblasti Turecka, kde se čas od času ozve drobnější zemětřesení. V tomto směru se není čeho obávat.
Ceny v turecké Antalyi jsou o hodně nižší nežli v České republice. I v samotném centru města a při využívání nejrůznějších služeb budete spokojeni s malými pořizovacími náklady. To se týká jak běžných obchodů, tak ubytování, restaurací a podobně. Pro představu uvádíme několik orientačních cen za vybraný sortiment.
Vzhledem k tomu, že Antalya je od České republiky vzdálena více jak 2 500 kilometrů, je nejvhodnějším dopravním prostředkem pro cestu do tohoto města letadlo. Letiště Antalya se nachází jen 8 kilometrů od centra. Pokud zvolíte přímý let bez přestupu, počítejte s cenou letenky kolem 8 500 Kč a dobou letu 3 hodiny. S přestupem v Istanbulu se prodlužuje doba cestování na dvojnásobek a snižuje se cena letenky na 5 500 Kč. Z letiště se do Antalye dostanete některým z těchto způsobů.
V okamžiku, kdy se octnete v Antalyi, můžete využívat několika variant přepravy.