Bodrum je turecké město nacházející se v jihozápadní části země. Přímořské letovisko leží v provincii Mugla v relativně krátké vzdálenosti od řeckého ostrova Kos. Právě v těchto místech začíná vstup do zálivu Gökova. Město a celá jeho oblast má rozlohu 656 km2. Na území žije přes 35 tisíc obyvatel. V současné době jde o turisty vyhledávané přístavní město, které je mimo jiné i centrem jachtingu. Známé je také jako seismická oblast Turecka.
Historie tureckého města Bodrum se začala psát ve 14. století před naším letopočtem. Ve starých dobách bylo město označováno jako Halikarnassus. Přesně tak ho pojmenovali Řekové. V novodobějších dějinách se město dostalo pod osmanskou kontrolu. V minulém století byl hlavním zdrojem příjmu rybolov a sběr přírodních hub pod vodou. V současnosti je to mimo jiné i hojný turistický ruch. Ten bují zhruba od 60. let 20. století, což vedlo k vybudování mnoha hotelových komplexů a obdobných staveb.
Jedno z nejstarších měst Turecka, odkud mimochodem pochází dva slavní antičtí historikové toho nabízí dostatek. Přímo ve městě se nachází hned několik památek stojících za návštěvu. A pokud by vám to bylo náhodou málo, můžete se zaměřit i na poznávání nejbližšího okolí.
Pomyslným odrazovým bodem se stane hrad sv. Petra. Nepřehlédnutelné historické opevnění, které bylo budováno od roku 1402. Objekt se čtyřmi věžemi se v roce 1962 proměnil na muzeum zaměřené na staré vraky lodí nalezené v Egejském moři. Je to Bodrum Museum of Underwater Archeology pyšnící se cennými sbírkami. K vidění je kupříkladu vrak lodi Bodrum-Yassiada, Finike-Gelidonya a Tektaṣ Burnu. Každá ze čtyř věží hradu ukrývá něco a nese označení konkrétního národu – Anglie, Itálie, Německo a Francie.
Dalším vyhledávaným turistickým cílem je hrobka krále Mausóla, jejíž historie sahá do roku 353 před naším letopočtem. Postavil si ji sám král, který se však jejího dokončení nedočkal. V dřívějších dobách byla dokonce označována za jeden ze sedmi divů starověkého světa. Dnes můžete obdivovat její krásu a historickou hodnotu.
Výše uvedeným muzeem zaměřeným na lodě to ale s muzei v Bodrumu rozhodně nekončí. Typickým příkladem je Muzeum umění Zeki Müren, což byl turecký klasický hudebník. Muzeum se nachází v jeho rodném domě, který byl veřejnosti zpřístupněn v roce 2000. Dále je to menší Městské muzeum Bodrum cílící primárně na obecnou historii tohoto poloostrova. S loděmi do značné míry souvisí ještě jedno muzeum. Je to Námořní muzeum Bodrum, v němž jsou uschována děla, námořní předměty, dokumenty a podobné věci.
Ve městě Bodrum byste se neměli vyhýbat ani římskému amfiteátru, respektive jeho pozůstatkům pocházejícím ze 4. století před naším letopočtem. I tato památka se pyšní svou zachovalostí. Tehdejší kapacita amfiteátru byla 13 tisíc lidí. Pokud chcete propadnout jedinečné turecké atmosféře, zavítejte na Bodrum Bazzar. Typické tradiční trhy, kde poznáte kulturu a zvyklosti tohoto národa do nejmenšího detailu.
Bodrum, to je ale také spousta zábavy a vodních radovánek. Silné zázemí v tomto směru přináší pláž Camel Beach. Zavítat můžete i do místního přístavu Mila Bodrum Marina. Krásná je Gümbet Beach a vzdálenější Yashi Beach.
Turecké město Bodrum je zároveň praktickým výchozím bodem pro plánování výletů po okolí. Po moři se můžete vydat kupříkladu na řecké ostrovy Rhodos a Kos. Asi 170 kilometrů od Bodrumu leží ruiny starověkého města Efes, kde je toho k vidění více než dost. Oblíbená je i lokalita Pamukkale s minerálními prameny nebo dáte přednost plavbě po řece Dalyan.
V Bodrumu na vás čeká tradiční turecká kuchyně nabývající mnoha podob. V turistickém letovisku si můžete dopřávat i jiné světové pokrmy, ale pro lepší sžití s tamním prostředím se jistě vyplatí ochutnat místní klasiku. Jako předkrm zvolte dolmu nebo kumpir. Hlavní chod musí být turecký kebab či kofte a ryby připravované na mnoho způsobů. Když dostanete chuť na něco sladkého, zaměřte se na dezerty v podání helvy a lokumu. Všechno pak spláchněte tureckou kávou. I když Turecko patří mezi muslimské země, jsou zde vařena místní piva. K těm známějším patří rozhodně Efes Pilsen. Popřípadě okusíte solený jogurtový nápoj s kořením a vodou, jemuž se říká ayran.
Při procházkách tureckým městem Bodrum narazíte na řadu charakterově odlišných podniků. Zastavit byste se měli určitě u restaurací Dinc Restaurant Cafe & Bar, Shanghai Restaurant a Sultan Bahce Restaurant. Ti, kdo cílí na tradiční pokrmy a lokální suroviny musí navštívit Demeter Bar & Restaurant a El Vino Restaurant.
Středozemní klima v tureckém Bodrumu má jasně danou charakteristiku. Připravte se na hodně slunečná a horká léta. Opakem toho jsou velice mírné a vlhké zimy. V letních měsících během července a srpna počítejte s teplotami kolem 34 °C. Maxima mohou samozřejmě šplhat ještě výš. Teplotně přijatelnější bude jaro a léto, kdy jsou teploty od 26 °C do 31 °C. V zimě se ručička teploměru zastaví obvykle na hodnotě 15 °C. Jen v noci mohou tepoty klesat lehce pod 10 °C. Léta v Bodrumu jsou bez deště. Prší spíše od prosince do února. Celkový souhrn dešťových srážek je 706 milimetrů za rok.
Bodrum je bezpečnou turistickou destinací. Stačí, když budete dodržovat obvyklá bezpečnostní pravidla pro cestování. Na frekventovanějších místech si hlídejte své osobní věci a cennosti. To platí i při relaxaci na pláži. Berte v potaz muslimské založení tamního obyvatelstva. Především ženy by měly večer chodit raději s mužským doprovodem. Z pohledu přírodního nebezpečí se v Bodrumu relativně nedávno vyskytly požáry a povodně.
Bodrum patří z pohledu cenových nákladů k průměru v rámci Turecka. V porovnání s evropskými přímořskými letovisky tu bude určitě levněji. Na spoustě míst můžete využívat bezhotovostní platby prostřednictvím platebních karet. Přesto se vyplatí mít u sebe nějakou hotovost. K platbě je využívána turecká lira. Pokud vás zajímá, kolik, co stojí v Bodrumu, začtěte se do několika níže uvedených příkladů průměrných cen za vybrané zboží a služby.
Z Prahy do Bodrumu se nejrychleji dostanete prostřednictvím letecké dopravy. Počítejte ovšem s přestupem a cenou letenky od 4 000 Kč. Výjimečně můžete využít i přímých letů například z Vídně, kdy se lze dostat na poloviční cenu za letenku. Letiště Bodrum Milas je od města vzdáleno asi 36 kilometrů. Z letiště do města se můžete dostat dvěma způsoby. Jedním je místní autobusová společnost Havas. Jízdenka stojí kolem 25 TRY a doba jízdy je asi 45 minut. Když zvolíte taxi služby, náklady budou vyšší. V závislosti na smlouvání ceny to bude mezi 80 až 170 TRY.