Izmir neboli Smyrna, to je název třetího nejlidnatějšího města v Turecku nacházejícího se ve stejnojmenné provincii. Metropole s přilehlými oblasti dosahuje plochy 12 000 km2, přičemž samotná městská část má zhruba 919 km2. Ve městě žije kolem třech milionů obyvatel. Z pohledu velikosti jde o druhou největší městskou aglomeraci v Egejském moři. Právě na jeho pobřeží se Izmir rozkládá. Konkrétně v západní části Turecka. Město má celkem jedenáct městských čtvrtí. Od zálivu Izmir se město rozprostírá dál do vnitrozemí směrem na sever přes řeku Gediz.
Turecký Izmir je označován jako jedno z nejstarších středomořských měst. K jeho založení došlo ve třetím tisíciletí před naším letopočtem. Město má za sebou celkem pestrou historii, kde sehrála důležitou roli i osmanská nadvláda. Svého času se Izmir stal jedním z hlavních měst Středozemního moře a zároveň klíčovou obchodní tepnou. Dnes patří k oblíbeným turistickým cílům v Turecku. Propojuje tradice se západním způsobem života.
S přihlédnutím ke stáří města Izmir je jasné, že v něm objevíte řadu zajímavých pamětihodností. Kromě toho i spoustu současných výdobytků, které vám zpříjemní pobyt v této turecké metropoli. Při sestavování cestovatelského itineráře můžete čerpat z níže uvedených tipů.
Jednou z historicky významných památek tureckého města Izmir je hrad Kadifekale, který údajně pochází z 3. století před naším letopočtem. Pozůstatky jsou zasazeny vysoko nad městem na pahorku Pagos, odkud se nabízí překrásný výhled na město. Není se tedy čemu divit, že tato oblast je na čekací listině na seznamu světového dědictví UNESCO. Když se z hory přesunete k přístavu, můžete zde obdivovat 25 metrů vysokou věž Clock Tower situovanou v oblasti Konak. I ta je považována za hlavní dominantu města. Stavbě věže s hodinami byla slavnostně zahájena v roce 1900. Součástí věže jsou čtyři fontány.
Kromě hradu Kadifekale jsou v Izmiru ještě další dvě stejně významná místa. Je to Ok Kalesi a Sancakkale. Vydat byste se měli do historické bazarové čtvrti Kemeralti. Ta je jedním z nejživějších míst ve městě. Historie tohoto bazaru sahá do 16. století a jeho atmosféra vás doslova vtáhne to tradiční kultury a místních zvyklostí. Hned v sousedství se nachází mešita Hisar, která vznikala v letech 1592 až 1598. Jejími nepřehlédnutelnými prvky jsou velká kopule a osm velkých sloupů. V Izmiru se mimochodem nachází celkem devět synagog, z nichž většinu naleznete právě v židovské čtvrti Karatas nebo lokalitě označované Havra Sokak.
Vedle pomyslného srdce města v podání náměstí Konak vás čekají i přilehlé uličky, kde se nachází další vzácné stavby. Typickým příkladem je menší mešita Yali Camii pocházející z 18. století. Vynechat byste neměli místo plné vykopávek označované jako Agora Smyrna nebo také Agora Izmir. Právě tohle působiště je objevováno od roku 1933 a mnohé historické prvky sahají až do 4. století před naším letopočtem. K vidění jsou pozůstatky korintské kolonády, muslimského hřbitova a míst jako Faustina Gate, West Stoa, Ancient Street a Dům Sabbatai Zevi.
Jestliže patříte k milovníkům ptactva, ve městě si určitě přijdete na své. Dokazuje to Ptačí ráj Izmir v Cigli nebo ptačí rezervace v Karsiyaka. To jsou desítky druhů ptactva. S přírodou se pojí oblasti jako Izmir Wildlife Park, hora Sipyos, ráj plameňáků Izmir Birds Paradise, Homeros Vadisi a Mout Yamanlar. Z místního přístavu můžete podnikat výlety na okolní ostrovy. Typickým příkladem je Yassica Ada Island a Karatnina Island. Co se týče zábavy, za zmínku stojí aquapark Aqua City, akvárium Funtastic Aquarium Izmir a vodní hrátky v Adaland Servis. Ve městě se nachází i stylový lunapark.
I když je Izmir turistickým letoviskem, kde světová gastronomie nezná začátku ani konce, zároveň je předpokladem toho, že si zde pochutnáte na vybrané turecké kuchyni. Pokud se navíc usadíte do restaurace v některé z historických částí města, dýchne na vás plnohodnotná atmosféra. Ochutnejte například tradiční polévky medžimek a pača. Hlavním pokrmům jednoznačně vévodí burek, adana kebab, kofte, sarma a guvec v podání dušeného masa se zeleninou. Vyhýbat byste se neměli ani tureckému pečivu a sladkým pochutnám, jakými jsou chalva, baklava a lokkum. Jedním z nejoblíbenějších místních nápojů je čaj. Kromě něho okuste také ayran, kahve a salep.
Vyrazte do víru velkoměsta a oddávejte se vynikající gastronomii. V Izmiru se vám taková možnost doslova nabízí. Zavítat můžete například do restaurací jakými jsou Gozlemecim, Sevinc Pastanesi, Donerci Vedat Usta, Sakiz Alsancak, Tavaci Recep Usta a do stylového podniku zvaného Vino Locale.
Středomořské klima je pro Izmir naprosto vlastní. To znamená, že se můžete připravit na prodloužené letní období. Nejteplejší jsou pochopitelně měsíce jako červenec a srpen, kdy se denní průměrné teploty pohybují mezi 28 °C až 34 °C. V této době vás nezaskočí ani deštivé srážky. To lze říci i o červnu a září, kdy je klima o něco snesitelnější. Opakem prodlouženého a hřejivého léta bez dešťů jsou chladné a deštivé zimy. Nejvíce deštivých srážek spadne od konce listopadu do konce února. Teploty v zimě klesají k 9 °C, v noci to však může být ještě méně. Celkový úhrn srážek za rok je v Izmiru 730 milimetrů.
Bezpečnostní situace v Izmiru je dobrá a lze ji označit za standardní. To platí za předpokladu, že budete dodržovat určitá pravidla. Například se vyhýbejte jakýmkoliv demonstracím a hromadným akcím. Na frekventovaných místech si hlídejte své osobní věci a cennosti před možnou krádeží. Především ženy by v noci měly chodit raději za doprovodu mužů. Rozhodit se nenechte ani nezvykle divokou situací na silnicích, protože někteří místní moc nerespektují dodržování silničních pravidel. V žádném případě také neurážejte turecké symboly, vládu a respektujte muslimské vyznání víry.
V Izmiru se platí tureckou lirou. Platit můžete nejenom v hotovosti, ale na mnoha místech i platební kartou. Co se týče výše cenových nákladů, jsou oproti českým cenám velice přijatelné. V porovnání s evropskými přímořskými letovisky to platí dvojnásob. Orientační ceny vybraného sortimentu a služeb vám přinášíme v následujících bodech.
Do tureckého Izmiru se nejlépe vydejte leteckou dopravou. Asi 18 kilometrů od města se nachází letiště Izmir Adnan Menderes. Přímé lety z Prahy sem bohužel neseženete, pouze s přestupem. Pokud chcete přímý let, musíte vyrazit z Vídně, pak se cena letenky pohybuje kolem 6 000 Kč. Z letiště do města se dopravíte třemi odlišnými způsoby. Jedním z nich je příměstská železnice IZBAN, s níž trvá cesta kolem 25 minut a za jízdenku zaplatíte 8 TRY. Další způsob přepravy zajišťují autobusy Havas, z nimiž se délka jízdy zdvojnásobí, včetně nákladů za dopravu. Nejlevnější jsou klasické autobusy s cenou od 5 TRY. A jaké možnosti přepravy se vám nabízí přímo v Izmiru?