Trója je historickým městem, se kterým se mimo jiné pojí i spousta legend. Toto bájné město leží v západní části Turecka, konkrétně na pahorku Hisarlik v kraji Troas. Jde o neobyvatelné město, jehož součástí je jen několik trosek. Celková rozloha činí 1,6 km2. Vznik tohoto zaniklého města je odhadován na rok 3 000 před naším letopočtem.
S přihlédnutím k jejímu založení je označována jako Homérská Trója. Jejím prvním a také hlavním objevitelem byl Heindrich Schliemann, který jí doslova zasvětil celý život. S prvními výkopy začal v roce 1870. Dnes je toto místo oblíbeným turistickým cílem při návštěvě Turecka. Vždyť Tróju zná bezpochyby každý, minimálně díky trójské válce a trójskému koni.
Dnešní Trója nabízí omezené množství památek a vykopávek, které zbyly po nejslavnějším starověkém městě. I to málo však poukazuje na jeho historickou slávu a věhlas, proto je velkým lákadlem mnohých fanoušků.
Mnozí nazývají Tróju jako rozkopaný pahorek, což je ve skutečnosti tak trochu pravda. Nepřehlédnutelnou součástí vstupu je například velká podobizna slavného trójského koně. Ten navozuje patřičnou atmosféru a zároveň umožňuje vylézt do jeho vyšších pater. U parkoviště se nachází muzeum s řadou informací odkazujících na historii.
Směrem k východní části můžete vidět pozůstatky hradeb vybudovaných po čtvrtém zničení trójského města. Když se vypravíte k jedné ze čtyřhranných věží, dostanete se na vyvýšenou terasu. Zde je také kus oltáře. Jedná se o obětní oltář pro významnou bohyni Athénu. Mezi vykopávkami se nachází hluboké příkopy a poměrně zachovalá struktura římského divadla. K vidění jsou dokonce zbytky kamenných sedadel.
Krásný výhled se nabízí zhruba ze středu areálu, kde jsou mimochodem zbytky královského objektu, který byl budován při druhé obnově města. Zachoval se jen obrys většího sálu o přibližných rozměrech 20x10 metrů.
Mezi jednotlivými vykopávkami vedou dřevěné chodníčky doplněné o informační cedule. Některé zdi jsou schovány pod zastřešením, aby nedocházelo vlivem povětrnostních podmínek k jejich degradaci. Projít se můžete například po chodníku z antické doby. Zachovalá je i západní část areálu. Nutno podotknout, že spousta míst je po vykopávkách opět zarostlých.
Trója jako taková určitě neoslní kompletně zachovalými památkami jako jiná místa v Turecku. Přesto nabízí jedinečnou atmosféru s odkazem na dávnou minulost. A ta se ještě více umocňuje, pokud jste třeba četli Homérovu Iliadu. Mimochodem Trója je vzdálená asi 5 km od moře.
V samotném městě se v podstatě nikde nenajíte. Jedinou výjimkou je otevřený bufet u trójského koně. Dalším bližším cílem je vesnice Tevfikiye, kde se však nachází pouze jedna restaurace s omezeným výběrem. Větší možnosti stravování nabídne až město Çanakkale, které je vzdálené asi 30 kilometrů. V tomto přístavním městečku se vám dostane podstatně větší volby. Hlavní roli zde budou sehrávat tradiční turecké pokrmy.
Počasí je zde doslova turecké. To znamená, že v létě můžete počítat s teplotami přesahujícími hodnotu 35 °C. Nejteplejší je červenec a srpen. Obecně málo srážek spadne v dubnu, červnu a srpnu. Nejdeštivější dobou je leden až březen. V tento čas klesají teploty k 10 °C. Výlet do prosluněného historického města je tak vhodné plánovat s přihlédnutím k ročnímu období.
Když vyrazíte za vykopávkami, vezměte si s sebou raději turecké liry. Je to jistota. V nejbližších městech pak budete moci zaplatit i kartou. Typickým příkladem je Çanakkale. Cenové náklady v této lokalitě nejsou příliš velké. A jak je to s ubytováním v okolí?
Trója je nejdostupnější právě z Çanakkale. Odsud vyjíždí turistické minibusy a klasické linkové autobusy. Vsadit samozřejmě můžete na individuální dopravu, kterou představuje kupříkladu pronájem automobilu nebo jízdního kola. Výjimkou nejsou ani taxislužby. Popřípadě využijete organizované zájezdy přes místní cestovní kanceláře.