Krajské město | Pardubice |
Rozloha | 4 519,2 km² |
Počet obyvatel | 520 316 |
Pardubický kraj patří k těm menším v České republice. Vyznačuje se svou přírodní rozmanitostí a značnými kontrasty. Typickým důkazem je nížinné Polabí a třeba Kralický Sněžník, označovaný, jako střecha Evropy. Pardubický kraj se pyšní kulturně-historickým dědictvím a vybízí ke strávení relaxační i sportovně aktivní dovolené. Tento kraj, respektive samo krajské město neso označení jako Perníkové město, protože perník k Pardubicím neodmyslitelně patří.
V Pardubickém kraji se nachází 38 měst a 451 obcí. Tím největším okresem jsou Svitavy. Dále jsou to Pardubice, Chrudim, Česká Třebová, Ústí nad Orlicí, Vysoké Mýto, Litomyšl a Lanškroun. Tohle všechno jsou místa, která můžete navštívit a spatřit spoustu zajímavostí. V Pardubickém kraji je třetí největší podíl zemědělské půdy na celkové výměře v ČR. Většina kraje je tvořena pahorkatinami. Dominantní jsou Žďárské vrchy, Orlické hory a Železné hory. Větší částí území protéká řeka Labe a ty menší jako Chrudimka a Svitava.
Objevte kouzlo Pardubického kraje a vydejte se vstříc tomuto turistickému regionu. Čekají vás vyhlášené přírodní rezervace, spousta památek zanesených na seznamu světového dědictví UNESCO, ale také řada atraktivních kulturních programů. V Pardubickém kraji to jednoduše žije.
Začít můžete třeba na zámku v Litomyšli nebo vystoupáte ke stavbě na Kunětické hoře. Podobných architektonických skvostů je v tomto kraji více než dost. Dokazuje to hrad Svojanov, zřícenina Lichnice, pardubický zámek, hrad Litice, zámek Nové Hrady, hrad Potštejn a zámek Žleby. V Pardubickém kraji je poměrně velká koncentrace rozhleden, odkud se vám dostane jedinečného výhledu po celém okolí. Zavítat můžete k rozhledně Kozlovský kopec, Zuberský vrch, Pastýřka, Terezka, ke dřevěné rozhledně Boika nebo k Toulovcově rozhledně.
Občas se na krásné přírodní dominanty nemusíte jednom dívat, ale stanete se jejich součástí. Výlet si udělejte k vodní nádrži Pastviny, na horu Slůně, Lucký vrch a k vodní nádrži Pařížov. Výzvou je nejvyšší hora Kralický Sněžník s výškou 1 424 metrů nad mořem. Obdivovat budete zemskou bránu, CHKO Žďárské vrchy a místo zvané Krkanka. Přírodních rezervací je tu přehršel – Peliny, Anenské údolí, Baroch, Kalské údolí a mnohé jiné. V Pardubickém kraji se lze věnovat různým aktivitám od turistiky přes cykloturistiku až po lyžování bobové dráhy a stezku v oblacích.
S Pardubickým krajem se pojí velká a v úvodu již zmiňovaná tradice, kterou je perník. Sladké království perníku se tu začalo utvářet již v roce 1335 a tuto voňavou lahůdku si můžete dopřávat na mnoha místech a akcích. Pardubický kraj má ještě jednu známou tradici, a to v podání starokladrubského plemene vraníků a běloušů. Ty jsou tu chováni od 16. století. Při projíždění jednotlivými lokalitami můžete narazit také na pardubické nářečí. Jen pro příklad uvedeme několik známých slov – zpívaj, prosej, cejtit, seš, kupujou.
Pardubický perník pochopitelně není tím jediným tradičním, na čem si můžete v Pardubickém kraji pochutnat. Jsou to lahodné bramborové špalíčky. Ty jsou podávány k uzenému připravovanému na sladko, jemuž se říká švestouka. Mnohdy je součástí uzeného hrachová kaše.
Hlavní dopravní páteř Pardubického kraje představuje železnice. Krajem vede tah z Prahy do České Třebové. Využívat lze ale i dalších koridorů směřujících do Havlíčkova Brodu, Brna, Ostrovy či Olomouce. Hodně vytíženým úsekem je ten z Pardubic do Hradce Králové. Vedle železniční dopravy můžete k cestování po Pardubickém kraji upotřebit také autobusových spojů. Integrátorem regionální dopravy je společnost OREDO. Pohodlné přesuny zažijete také po místních silnicích. K dispozici je několik kilometrů dálnice D11 a velice brzy přibude úsek dálnice D35.
Z pohledu skutečného cestovatelského zážitku jsou ideálním řešením tamní cyklostezky, kterých je nepřeberné množství a zavedou vás k nejrůznějším turistickým cílům. Jmenovat můžeme například Labskou stezku, která vede podél Labe přes samotné Pardubice, nebo cyklostezku na Bukové hoře.