Město Čchung-čching jinak zvané Chongqing se nachází v jihozápadní části Číny, konkrétně u horního toku řeky Jang-c’-ťiang. Jde o jedno z nejlidnatějších čínských měst, které se rozprostírá na ploše 82 300 kilometrů čtverečních a žije v něm přes 30 milionů obyvatel.
V letech 1937 až 1945 během čínsko-japonské války měl Čchung-čching statut hlavního města Číny. Na město lze narazit také pod oficiální zkratkou Yú, která byla schválena v roce 1997. Metropole s bohatou kulturou a historií má dohromady 19 městských obvodů, 15 okresů a 4 autonomní okresy.
Na rozdíl od ostatních známých měst Čínské lidové republiky, Čchung-čching je dále od pobřeží hluboko ve vnitrozemí. Město z pohledu situování balancuje mezi nížinou a tibetskou náhorní plošinou. V okolí je spousta hor jako Wuling Mountains, Daba Moutains a Wu Mountains.
Město Čchung-čching je plné nejrůznějších zajímavostí, turistických atrakcí, historických pamětihodností a jedinečných objektů, z nichž některé jsou dokonce na seznamu světového dědictví UNESCO. V této bohaté spleti cílů se vyznáte tak, že se začtete do následujících řádků.
Vaše putování po Čchung-čchingu může započít třeba u Starého sídla Zhou Enlai, které se nachází u řeky Jialing hned vedle Mao Zadong. V současné době je tento objekt přístupný jako muzeum. Unikátní je staré vojenské velitelství Jiang Jieshi, jenž plnilo svoji funkci během druhé světové války. Nyní je tu k vidění spousta autentických věcí a funguje zde muzeum. Když půjdete kolem, zastavte se také u Hong Ya Dong.
Po malé kulturní rozcvičce v Čchung-čchingu přejděte na něco dominantnějšího. Třeba na Velkou síň lidu, která je takovým pomyslným symbolem města. Stavba tohoto objektu započala v roce 1951 a svým vzhledem je hodně podobná Nebeskému chrámu v Pekingu. Obdivovat budete hudební magickou fontánu, mramorové dlaždice, ale i některé z tamních představení pod širým nebem. Zavítat můžete do krásně zrestaurovaných budov v rámci muzeálního komplexu Huguangská spolková hala.
Navštívit byste měli budhistický chrám Luohan, který stojí mezi velkými mrakodrapy. Jeho historie sahá tisíc let nazpět. V jeho prostorách budete obdivovat složité skalní rytiny a nahlédnete do jeho hlavního sálu, jímž je Arhat Hall. Obrovskou sochu Buddhy spatříte v chrámu Erfo Temple rozděleném na dvě části. Právě tamní socha pochází z dynastie Tang a Song. Cílem turistů se stávají také Rezidence Song Qing Ling a Rezidence Joseph Stilwell.
Když se budete procházet ulicí Dongshuimen, určitě nepřehlédněte starou městskou bránou, která prošla značnou rekonstrukcí. Obdivovat můžete i zbytky staré brány zvané Tongyuan Men. Jestliže toho z pohledu architektury nebudete mít v Čchung-čchingu stále dost, potom si dopřávejte pohledu na další krásné stavby. Jednou z variant je poslední z pěti chrámů Ciqiky, kterým je Baolún Sí. Ten dnes funguje jako základní škola. Samotná hlavní budova vznikla před tisíci lety. V oblasti Songji je velkou podívanou chrám Dongyu, v němž je umístěna socha Buddhy vysoká 9,5 metru. Sáhodlouhou historii skrývá i dům Chen Family Compound, v němž se svého času nacházelo kolem sta místností.
Vyhledávaná jsou nejrůznější archeologická naleziště. Tím nejznámějším je Národní geologický park Wulong County vzdálený asi 20 kilometrů od města Wulong. Ten se dělí na tři části, kterými jsou Furong Cave, Three Natural Bridges a Qingkou Tiankeng Scenic Area. V této souvislosti navštivte i původně vojenský tábor North Hill, kde je k vidění hromada soch a řezbářské práce. Toto místo je vzdáleno od města asi 30 minut pěšky. Dalším archeologickým nalezištěm je Stone Gate Hill & Stone Seal Hill, kde jsou k vidění staré budhistické rytiny. Opakem North Hillu je South Hill.
V okolí Čchung-čchingu se nachází i několik zajímavých jeskyní. Je to například jeskyně Furong. Krasová jeskyně nabízející dvoukilometrovou stezku s průvodci, na níž uvidíte spoustu surrealistických tvarů. Dále je to jeskyně Buddha Vairocana u malého městečka Shiyang, kde jsou k vidění rytiny z dynastie Song. Pozoruhodná je také soutěska Longshui. Do hluboké rokle se tu svezete s pomocí proskleného výtahu.
Čchung-čching je městem s velice pestrou nabídkou turistických cílů, jenž leží i v okolí. Jestliže toho po výše uvedeném seznamu nebudete mít stále dost, pak přinášíme stručný seznam ostatních zajímavostí – naleziště Summit Hill, tři přírodní mosty Three Natural Bridges, rybářská městská pevnost stará 700 let, starobylé město Ciqikou, památník osvobození, park Liziba, veřejné náměstí Chaotianmen a lesní park Shengdengshan.
Mezi oblíbené aktivity se řadí lanová dráha Changjiang, jednodenní plavby na řekách Yangtse a Jialing, návštěva horkých pramenů Hot Springs nebo jízda na nejdelším eskalátoru Asie, jímž je eskalátor Caiyuanba.
V čínském městě Čchung-čching si pochutnáte na tradiční gastronomii, jejíž součástí je maso, zelenina, rýže, nudle, tofu, ryby, knedlíky a často připravované polévky. Mezi ingrediencemi se objevují sójové omáčky, rýžové víno, černé houby, zázvor, šalotka a bambusové výhonky. Ve výčtu nejrůznějších pokrmů si na své přijde doopravdy každý. Ať už okusíte čínské knedlíky, jarní závitky, Mu-sü-žou, Šuang-si, Chop suej nebo Šuej-ču-žou. Mezi polévkami vedou ty připravované z kuřecích pařátů nebo ostro-kyselé polévky. Ani z pohledu lahodných sladkostí se nemusíte omezovat. Vyzkoušet lze smažené ovoce nebo Nian-gao. To vše zapijete tradičním čínským čajem, rýžovým vínem nebo jiným populárním nápojem.
Ve městě Čchung-čching existuje přemíra kvalitních restaurací, kde si pochutnáte na místních specialitách a užijete si nezapomenutelný gastronomický zážitek. Vaším cílem se mohou stát například Quing´an Restaurant, Delicious Restaurant, Huiwei Restaurant, Zhangshi Restaurant, Xiangju Restaurant a Dazhong Restaurant.
Při návštěvě čínského města Čchung-čching počítejte se zvýšenou vlhkostí kolem 75 % a s vlhkým subtropickým klimatem. Když do metropole vyrazíte během léta, to znamená od června do srpna, denní průměrné teploty se budou pohybovat kolem 25 °C až 33 °C. Koncem jara se začínají objevovat zvýšené povětrnostní přeháňky hraničící s monzunovým klimatem. Toto období povětšinou trvá až do konce září. Nejdeštivějšími měsíci jsou červen a červenec, kdy spadne cca 190 milimetrů srážek. Jejich celoroční průměr je asi 1 100 milimetrů. V zimě jsou v Čchung-čchingu srážky minimální. Zároveň dochází k poklesu teplot na hodnoty 6 °C až 10 °C, přičemž noční teploty spadnou pod bod mrazu. V průběhu celého roku v Čchung-čchingu svítí asi 955 hodin.
Návštěva čínského města Čchung-čching bude bezpečná. Minimálně ve srovnání s většími evropskými městy. Při dodržení základních bezpečnostních pravidel turisty se tu nemusíte v podstatě ničeho obávat. Jediné, co si pohlídejte, jsou osobní věci, cennosti, fotoaparáty a jiné předměty. Na frekventovanějších místech dochází k občasným krádežím. Typicky jsou to prostředky hromadné dopravy, trhy, památky, obchodní domy a podobně. Kriminalita obecně je tu na nižší úrovni a v některých lokalitách se budete cítit možná bezpečněji nežli v Praze. A to se týká nejenom denních procházek, ale také těch nočních. Je však pravdou, že ty je lepší směřovat do turisticky vyhledávaných míst. Při využívání místních taxi služeb volte pouze řádně označená vozidla.
Ceny za zboží a služby jsou v čínském městě Čchung-čching velice přijatelné a v mnoha případech klesají pod průměr této země. Ve srovnání s Českou republikou budete spíše nadšeni, o čemž vás přesvědčí níže uvedené příklady.
Do čínského města Čchung-čching se vydejte tou nejkratší možnou cestou, kterou představuje letecká doprava. Vaším cílem se stane letiště Čchung-čching Jianhbei, které je od centra metropole vzdáleno asi 25 kilometrů. Počítejte s tím, že cena letenky z pražského letiště Václava Havla může začínat na 20 000 Kč a doba letu bude v průměru 20 hodin. Pro přesun z letiště do města můžete využít metro linky č. 3, které jede asi 70 minut a vyjde vás na 8 CNY. O dvacet minut delší jízdu vám zprostředkují letištní autobusy Airport Express za cenu jízdenky cca 15 CNY.