Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Čína

Šanghaj: průvodce

15°C
Aktuálně
16°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Šanghaj

Šanghaj nebo také Shanghai. To je jedno z nejlidnatějších měst Čínské lidové republiky, ve kterém žije přes 24 milionů obyvatel, a to na celkové ploše 6 340 kilometrů čtverečních, kam spadají i přilehlé městské části. Město Šanghaj se nachází u ústí řeky Jang-c’-ťiang vlévající se do Východočínského moře.

První historické zmínky o tomto městě sahají do roku 960, konkrétně do dynastie Sung. O několik let později se tu rozvinul velký přístav a město bylo v roce 1553 doplněno o hradby. V současné době se z Šanghaje stalo hlavní středisko v rámci nejrůznějších obchodů se Západem.

Vlastní město Šanghaj se skládá z deseti obvodů, k nimž náleží ještě osm okrajových částí. Název města v čínském jazyce znamená „nad mořem“ nebo také „směřující k moři“, což je v případě situování této metropole celkem výstižné. Metropole Šanghaj je mnohdy brána jako příklad prosperující čínské ekonomiky.

Co navštívit v Šanghaji

Čínské město Šanghaj si vás podmaní nejenom svou velikostí, ale především tím, co na této velké ploše můžete vidět. Je to přemíra oblíbených působišť od starých památek, přes moderní objekty, až po úchvatné vyhlídky. Šanghaj poznáte od A až do Z i díky místním galeriím a muzeím.

Většina turistů dává v první řadě přednost historickým pamětihodnostem, jež na vás dýchnou jedinečnou atmosférou této země. Důkazem toho je například Chrám Jade Buddha, který byl postaven v roce 1928 a nahradil původní chrám z roku 1882. Objekt se pyšní dvěma nádvořími a třemi sály. K vidění je Síň Velkého hrdiny, ale také Síň králů nebes. Stavbou podobného ražení je Chrám Longhua Temple and Pagoda. Jedno z nestarších náboženských míst Číny začalo být stavěno v roce 242. I v dnešní době v tomto chrámu probíhají budhistické obřady a jsou k vidění krásné prostory jako Velký sál mudrce Daxiong Baodian nebo Maitreya Hall.

V Šanghaji můžete vidět i náboženské stavby jiného formátu, jako například Katedrálu Xujiahui z roku 1911. Ta se vyznačuje primárně neorománským stylem. Její součástí je 50 metrů vysoká zvonice. Obdobnou stavbou je Bazilika Šešan celým názvem Národní svatyně a minoritní bazilika Panny Marie Šešan. Tato stavba byla během čínské kulturní revoluce částečně poškozena. Za stylovou čínskou architekturou vyrazte do Yu Garden, kde jsou k vidění překrásné zahrady v kombinaci s orientálními objekty. Nejznámějším z nich je Síň jara, což je sídlo postavené v letech 1853 až 1855. V čínských zahradách jsou miniaturní pohoří, ozdobné kameny a ostatní dekorativní předměty.

Působivou stavbou Šanghaje je Orientální perlová věž dosahující výšky 458 metrů. Jde o rozhlasovou a televizní věž. Její výstavba proběhla v roce 1991 a ve výšce 350 metrů je pro návštěvníky připravena pozorovací plocha, z níž se vám dostane nezaměnitelných výhledů. Nezapomínejte ani na Náměstí lidu neboli lidové náměstí Rénmín Guangchang. Kdysi v těchto prostorách stávalo závodiště. Dnes je tu k vidění Šanghajské muzeum, moderní Velké divadlo a místní radnice. Nechybí ani galerie. Impozantní věží města je Jin Mao Tower s výškou 420,5 metrů a atrakce zvaná Skywalk. I odsud se vám dostane dokonalého výhledu ze speciálních plošin.

Poznávání čínského města Šanghaj nabývá bohatého množství podob. Jednu z nich vám zprostředkuje Muzeum přírodní historie založené v roce 1956, kde na ploše 40 tisíc metrů čtverečních budete obdivovat více jak 240 tisíc artefaktů. A je pravou, že některé z nich dosahují stáří i 140 milionů let. Třeba kostra vzácného dinosaura. Ujít si nenechte návštěvu Čínského muzea umění zvaného Zhonghuá Yìshù Gong. Jde o největší uměleckou galerii v Asii. Toto orientální umělecké centrum v sobě ukrývá přemíru moderního, ale i starého umění čínských autorů, včetně těch světových. Za objevováním vyrazte také do Šanghajského muzea vědy a techniky. Vědeckotechnické centrum bylo otevřeno v roce 2001. Nakonec vše završte v hlavním Šanghajském muzeu. To je umístěno v modernější budově a otevřeno bylo v roce 1952. Ve čtyřech patrech najdete spoustu unikátních maleb, soch a jiných artefaktů souvisejících s Čínou.

Šanghaj nabývá nejrůznějších forem, o čemž se přesvědčíte prostřednictvím šanghajské promenády Bund, kde si dopřejete moderních budov, spousty restaurací, obchodů, butiků a třeba i parku Huangpu. Je zde situováno 52 budov jedinečné architektury. Za nákupy lze vyrazit také do Nanjig Road, což je pomyslná hlavní nákupní třída města. Pokud si chcete při návštěvě Šanghaje připomenout francouzskou atmosféru, zavítejte do oblasti Tianzifang. Jde o uměleckou a řemeslnou lokalitu připomínající staré evropské čtvrtě. Poblíž tohoto místa je vyhledávaný Fuxing Park.

V této čínské metropoli vám pochopitelně nebude chybět ani zábava, což dokazuje Shanghai Disney Resort, kam lze vyjet s rodinou. Výzvou se vám stane místní zoologická zahrada nebo akvárium, kde nahlédnete do podvodního tunelu a budete nedílnou součástí podmořského světa. Šanghaj, to je také zábavní park Jinjiang, krásná atmosféra při projížďce na loďce nebo návštěva některé z tamních čajoven.

Specifika místní kuchyně

Každá oblast Číny má kromě mnoha společných pokrmů také své jedinečné a regionální speciality. Pokud si začnete dopřávat šanghajské kuchyně, jistě se setkáte s jemně nasládlými delikatesami. Jemná chuť je doplňována řadou nejrůznějších ingrediencí. Originální je například polévka z vlaštovčích hnízd, v jejímž případě je zapotřebí počítat s rosolovitou konzistencí. Nebo si dáte něco podstatně normálnějšího, jako jsou například taštičky z rýžového těsta a populární knedlíčky. Rýže a nudle jsou zde na denním pořádku, a to v kombinaci s masem a zeleninou. Místní kreativitě se meze rozhodně nekladou, takže ochutnat můžete spoustu kombinací a příprav lahodných pokrmů.

Abyste si zamilovali šanghajskou gastronomii, je zapotřebí navštívit ty správné podniky. V tomto směru lze zmínit například tradiční kulinářství v podání Shanghai Haidilao Hot Pot, Grand Brasserie at Waldorf Astoria, Din Tai Fung a Shanghai Grandmother. Na večeři si zajděte do Efes Restaurant Turkish & Mediterranean Cuisine a Yi Cafe at Pudong Shang-La. Pokud zatoužíte po skutečném gastronomickém luxusu se vším všudy, zvítězí restaurace typu ROOF a Flair Rooftop.

Počasí

Vlhké subtropické klima s výraznějšími teplotními rozdíly mezi létem a zimou. Takové je počasí v Šanghaji. Pokud sem vyrazíte od června do srpna, počítejte s průměrnými teplotami mezi 25 °C až 32 °C, přičemž maximální teploty mohou ukazovat hranici 40 °C. Nejdeštivějšími měsíci jsou červenec a srpen. Je však pravdou, že dešťové srážky jsou spjaty i s ostatními ročními obdobími, jen v trochu menší míře. Zima nabídne teploty od 5 °C do 8 °C a ty nejnižší na hranici bodu mrazu. Jaro a podzim jsou teplotně ideální mezi 15 °C až 20 °C a zároveň nejsou spjaty s tak silnými přeháňkami, jako v létě. Celoroční úhrn dešťových srážek je 1 150 milimetrů za rok.

Bezpečnost

Město Šanghaj lze z obecného hlediska považovat za bezpečné místo. I když v poslední době se objevují zprávy o pokusech podvodného jednání na turistech nebo s drobnějšími kapesními krádežemi. Stačí, když budete dostatečně obezřetní a Šanghaj se pro vás stane bezpečným místem nejenom ve dne, ale také v noci. Jediné co, tak se raději vyhýbejte taxíkům, které nejsou viditelně a řádně označeny. Mohli byste zbytečně přijít o své peníze. V každém případě respektujte tradice, zvyklosti a náboženství tamních lidí a na daných místech se nechovejte v rozporu s takovými věcmi. Na veřejnosti se vyhněte jakémkoliv náznakům homosexuality, což není mezi místními příliš akceptováno.

Měna

Šanghaj je čínským městem, které vás při návštěvě rozhodně finančně nezruinuje. Ceny jsou velice obdobné jako v České republice a rozhodně jsou nižší než ve velkých evropských metropolích. Zde uvádíme pro lepší představu několik příkladů průměrných cen vybraného sortimentu a služeb.

  • Voda 1,5 litru = 15 Kč
  • Chleba = 47 Kč
  • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 320 Kč
  • Coca-Cola 0,33 litru = 13 Kč
  • Voda 0,33 litru v restauraci = 9 Kč
  • Espresso = 68 Kč
  • Cappuccino = 98 Kč
  • Domácí točené pivo 0,5 litru = 33 Kč
  • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 82 Kč
  • Jídlo v levnější restauraci = od 115 Kč
  • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 1 400 Kč za noc
  • Benzín cena za 1 litr = 23 Kč

Doprava

Plánujete dovolenou v Šanghaji? Potom si zavčasu rezervujte letenku z pražského letiště Václava Havla na letiště Šanghaj Pudong, jejíž cena se pohybuje mezi 12 000 Kč až 16 000 Kč. Doba přímého letu není moc dlouhá a je v délce trvání asi 10 hodin. V okamžiku, kdy dorazíte na letiště vzdálené asi 45 kilometrů od města, máte možnost zvolit tyto dopravní prostředky pro přesun.

  • Nejrychlejší je magnetická železnice Maglev. Doba jízdy je 10 minut a cena 50 CNY.
  • Využít můžete autobusové linky směřující do centra. Doba jízdy bývá však kvůli omezenějšímu provozu na silnici delší. Klidně 60 až 90 minut.
  • Relativně rychlá je linka metra č. 2. Doba jízdy asi 40 minut a cena 7 CNY.

Přímo ve městě Šanghaj budete využívat těchto dopravních prostředků.

  • Systém veřejné dopravy je tu primárně zajišťován metrem. Funguje zde asi 16 linek a 414 stanic.
  • Od roku 2004 tu jezdí také magnetický vlak rychlostí až 430 km/hod.
  • Pomalejším dopravním prostředkem jsou autobusové linky a trolejbusy.
  • Cena jednosměrné jízdenky začíná na 4 CNY.
  • Šanghaj protíná spousta železničních tras, včetně vysokorychlostní železnice.
  • Po silnici se můžete nechat přepravovat s pomocí místních taxi služeb. Nástupní taxa činí 14 CNY a za kilometr zaplatíte od 2,6 CNY.
  • K dispozici je trajektová lodní doprava.
  • Spoustu míst si projedete pěšky nebo využijete půjčení jízdního kola, popřípadě elektrokola.
  • Delší vzdálenosti do ostatních velkých měst můžete řešit buď prostřednictvím železniční dopravy nebo vnitrostátních letů.

Letiště v Šanghaji

Plánujete-li leteckou dopravu v Shanghai, pak počítejte s časovým posunem sedmi hodin oproti Česku. Město má dvě letiště.

  • Shanghai Pudong International Airport má kód PVG
  • Shanghai Hongqiao International Airport má kód SHA

Letiště Shanghai Pudong International Airport má celkem tři terminály. Dva z nich jsou mezi sebou propojeny chodbou, takže můžete přecházet pěšky, i když je třeba počítat s další pasovou kontrolou. Služby na letišti jsou bohaté, takže vám zde nebude nic chybět. Z pohledu autopůjčoven se vám dostane omezenějšího výběru – Shanghai Bashi a Avis. Přednost dostává veřejná doprava, kterou využijete také k přesunu do 30 kilometrů vzdálené metropole. Kromě metra linky č. 2 můžete využít magnetický vlak Maglev. Výjimkou nejsou ani autobusové spoje. Letiště se pyšní stovkami parkovacích míst.

Pokud na svých cestách budete řešit ubytování poblíž Shanghai Pudong International Airport, nabízí se několik možností.

  • Ramada Plaza Shanghai Pudong Airport
  • Vienna International Hotel Shanghai Pudong Airport
  • New Knight Royal Hotel Airport and International Resort
  • Xin Jue Jiayi Hotel Airport and International Resort

​​​​​​​

 


Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Čína

  • Shanghai Hyatt On The Bund Hotel
    Čína - Šanghaj
  • Sofitel Shanghai Hyland
    Čína - Šanghaj
  • Shanghai Golden Tulip Bund New Asia Hotel
    Čína - Šanghaj
  • Sunrise On The Bund
    Čína - Šanghaj

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré