Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Čína

Tibet: průvodce

12°C
Aktuálně
16°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Tibet

Tibet je velkou provincií Čínské lidové republiky. Jde o jeden z nejvýše situovaných regionů s průměrnou výškou kolem 4 500 až 5 000 metrů nad mořem. Možná i proto je Tibet označován jako střecha světa. Na jeho území se nachází nejvyšší hora světa, kterou je Mount Everest s výškou 8 848 metrů nad mořem.

Dějiny Tibetu jsou poměrně sáhodlouhé a pojí se se 7. stoletím, kdy byl vytvořen první státní útvar na tomto území. Tibet si během dlouhých let prošel mongolskou nadvládou, obdobím nezávislosti v letech 1912 až 1951, ale také zažil čínskou anexi. Z velké míry je Tibet spojován s náboženstvím, a to především s budhismem. Právě s tímto náboženstvím se pojí nejrůznější hudební akce, festivaly a umění.

Na území Tibetu se nachází více jak osm set měst a vesnic. Pramení zde řada významných řek, mezi něž patří Brahmaputra, Žlutá řeka, Jarlung a Mekong. Tibet se skládá ze sedmi regionů – Lhasa, Xigatse, Ngari, Qamdo, Nagqu, Nyingchi a Shannane.

Co navštívit v Tibetu

Tibet náruživým cestovatelům nabízí primárně krásnou horskou krajinu, která doslova vybízí k absolvování nejrůznějších túr a treků. Vedle přírodních skvostů samozřejmě existuje spousta lidmi vytvořených dominant v podobě budhistických klášterů.

A zrovna zmiňované kláštery se stanou vaším odrazovým můstkem při objevování Tibetu. Místa jako Nyingchi, Lhasa, Shigatse a Shannan jsou toho jasným důkazem. Právě zde totiž zpozorujete ty nejdokonalejší kláštery svého druhu. Ze sedmého století pochází klášter Buchu se svou zlatou střechou. Pokud dáte přednost největšímu klášteru světa, zamiřte k Drepung, kde ještě v minulém století žilo asi 10 tisíc mnichů. Vůbec prvním klášterem řádu Geluk je Ganden. Ten byl postaven v roce 1409. Za zmínku stojí klášter zaměřený na střežení starých tradic. Je jím klášter Drigung.

Putování po těchto ohromujících stavbách Tibetu bude pokračovat třeba v budhistickém klášteře Jokhang z roku 642 nebo v Menri Monastery, s nímž se pojí nejstarší duchovní tradice. Určitě byste neměli vynechat klášter Palchor, Nechung Chok, Rongbuk a klášter se středověkou architekturou z roku 1073. Jde o Sakya Monastery. Mezi další dominantní kláštery Tibetu se řadí Samye, Tashilhunpo, Shalu a Sera ve Lhase. Tento klášter vznikl v podstatě ze tří menších, a to někdy kolem roku 1419. Dále je to starý klášter Tholing, velká stavba Tsangdain a geomantický chrám Tradruk Temple.

Ruka člověka nebyla na území Tibetu vyhrazena pouze stavbě klášterů, jak by si mohl někdo myslet. Velkou podívanou jsou i tamní paláce a pevnosti. Jeden z nejzachovalejších paláců nese název Gyantse Dzong. V druhé polovině 18. století vznikl Norbulingka, a tím nejstarším bude asi Yumbulagang. Zapomínat nesmíte ani na hlavní sídlo slavného Dalajlámy, jímž je palác Potala. Ten vznikl už v roce 637 a jeho současná podoba byla upravena kolem roku 1645.

Tibet, to jsou i nejrůznější opuštěné osady, kde na turistu dýchne pachuť historie a jedinečné atmosféry. Takovou zříceninou je například Black Rock. V této vesnici se nachází kolem deseti poničených staveb. Mezi populární zřícené pevnosti lze zařadit Kyunglung, popřípadě starobylé místo zvané Chugtso Dropo. A víte, jak se jmenují ruiny starověkého hlavního města tehdejšího království Guge? Je to Tsaparang, o němž se zmiňují pověsti v souvislosti s rokem 838.

V Tibetu je k vidění i řada ostatních objektů a lokalit, na nichž se podepsal sám člověk. Pro úplnost ještě zmíníme historickou část města Old Lhasa nebo Údolí králů. Řadu obrazců je možné spatřit ve skalní jeskyni v údolí Garuda nebo dejte přednost budhistické jeskyni Piyang. Na kresbách jsou zhmotněny především nebeské dívky.

Když budete putovat od kláštera ke klášteru, vždy se budete pohybovat v dechberoucí vysokohorské krajině, kde lze zpozorovat přemíru přírodních skvostů. K vidění jsou vodopády Hiddens Falls s výškou asi 30 metrů. Mnozí praví, že právě tato oblast kolem nich byla jednou z posledních prozkoumaných v Tibetu. Ještě vyšší je vodopád Ka Ding s výškou 200 metrů. S vodou také souvisí řada geotermálních pramenů a horkých pramenů. Jedny z nich tvoří velice zajímavé terasy s názvem Tirthapura Hot Springs. Pokud se dostanete do údolí řeky La Chu, určitě nevynechejte geotermální pole Naisum Chuja a Peting Chuja, s nimiž jsou spjaty různé záhady. Tím asi největším gejzírovým polem v Tibetu je Dagejia, kde můžete vidět vodu tryskající do výšky až 20 metrů.

Nepřehlédnutelnou přírodní dominantou Tibetu je pochopitelně nejvyšší hora světa Mount Everest. Za zhlédnutí však stojí i sodové jezero Zabuye nebo nejposvátnější jezero Lhamo La-tso. Toto jezero leží v nadmořské výšce 5 300 metrů. Těmi nejvýše položenými ostrovy na vodní hladině jsou Orba Co. Naopak tím nejhlubším kaňonem světa je Grand Canyon Yarlung Tsangpo. Jeho maximální hloubka je až 6 009 metrů. Jak můžete vidět, Tibet je spojen s řadou „nej“. Proto nevynechejte ani největší cypřiš s výškou kolem 56 metrů, jehož stáří se odhaduje na více jak 2 500 let. Jmenuje se Baji Cypress a najdete ho v oblasti Nyingchi.

V Tibetu se stanete součástí mnohých ceremoniálů a budete moci vyrazit na řadu dobrodružných treků. Jedním z těch zajímavých je poutní cesta vedoucí na horu Mount Kailash ve výšce 6 638 metrů nad mořem. Délka treku je 52 kilometrů.

Specifika místní kuchyně

V případě tibetské kuchyně si buďte jisti, že právě její složení je do značné míry ovlivněno nadmořskou výškou. To znamená, že dostupnost mnohých surovin je omezená. Jednou z významných ingrediencí je ječmen, v nížinách to bývá i zelenina. Lidé dost často konzumují maso, ať už jde o jehněčí, skopové, kozí nebo jačí. Právě díky těmto zvířatům vzniká dostatek mléčných produktů. Z obecného hlediska by se tibetská kuchyně dala přirovnat k té indické a nepálské. Jestliže si chcete pochutnat na tradičních pokrmech, pak rozhodně ochutnejte nudlovou polévku Thukpa nebo knedlíčky z mouky Momo. Vynikající je také chléb plněný masem Ša Baglep nebo místní sýry typu Serkam, Čhurpi a Sewsew. K jídlu se často popíjí tradiční máslový čaj Po-ča a ten černý. Na své si ale přijdou i milovníci alkoholu. Je to například pivo Čang a rýžové víno Pindžopo.

Když se budete pohybovat ve Lhase, navštivte místní restaurace jako LaSa ChuFang, Tibetan Family Kitchen a Snowland Restaurant. K těm luxusnějším se řadí Moonlight Lounge a Po Ba Tsang Restaurant. V Shigatse si zajděte do Songtsen Restaurant, Third Eye a Unequalled Cooffee Bar. A když se octnete v Nyingchi, zamiřte do podniků Xin Yuan Shi Fu, TuDou Fan a HuangLao WuShi Guo Fu.

Počasí

Vzhledem k vyšší nadmořské výšce musíte v Tibetu počítat spíše s chladnějším klimatem. Velké rozdíly teplot lze zaznamenat především mezi dnem a nocí. Může to být klidně o čtyřicet stupňů. Nejteplejším měsícem roku je červen, kdy lze počítat s průměrnými denními teplotami kolem 24 °C. Hřejivé klima obvykle vydrží do konce září. Na jaře a na podzim jsou průměrné teploty cca 15 °C. Nejchladnější je leden, kdy mohou noční teploty klesat pod -10 °C. Jde o průměrné hodnoty, takže maxima jsou klidně větší. A to platí jak ve dne, tak v noci. Nejvíce srážek spadne v létě. V červenci je to kolem 122 milimetrů. Celoroční úhrn je cca 408 milimetrů.

Bezpečnost

Tibet se pro vás stane relativně bezpečným místem pro trávení vysněné a dobrodružné dovolené. Samotní Tibeťané jsou velice vstřícní. Mnohem větším rizikem jsou jejich rozbroje s Číňany, jež se snaží Tibet utlačovat. Díky tomu vzniká řada nebezpečných demonstrací, jimž byste se měli rozhodně vyhýbat. I díky okupování Tibetu Čínou dochází k nežádoucích konfliktů. Od všech takových situací se vždy distancujte a pobyt v této oblasti si užijete naplno.

Pozor si dávejte na volně se toulající psy, a to hlavně mimo města. Právě tam se potulují smečky hladových psů, kteří jsou schopni zaútočit na člověka. Podceňovat byste neměli ani hygienu, jež v Tibetu není zrovna na nejvyšší úrovni. Je lepší pít balenou vodu nežli vodu z vodovodu.

Měna

Při návštěvě Tibetu počítejte s tím, že budete platit čínským jüanem. Náklady na dovolenou v Tibetu se odvíjí podle toho, čemu dáte přednost. Utrácet můžete spoustu peněz za luxusnější hotely. Nebo využijete třeba levnější cestování ve skupinkách, Tibet navštívíte mimo sezónu a spokojíte se s obyčejnějším ubytováním. Lepší představu si můžete udělat z níže uvedených příkladů.

  • Organizovaná pětidenní prohlídka Tibetu = 650 až 1 500 USD
  • Noc ve špičkovém hotelu = 90 až 150 USD
  • Noc v ubytovně nebo v chatě = 8 až 12 USD
  • Mísa tibetských nudlí s polévkou = 4 RMB
  • Menu včetně nápoje = 25 RMB
  • Auto s řidičem = 25 až 30 RMB na osobu
  • Průvodce = 35 až 50 RMB na osobu

Doprava

Do Tibetu se z České republiky dostanete nejlépe za pomoci letecké dopravy. Z Prahy lze letět do Lhasy. Čeká vás však několik přestupů. Díky tomu se délka letu pohybuje kolem 35 až 40 hodin. Obvykle se létá přes Minsk a Peking nebo přes Dauhá a Kanton. Ty levnější letenky se dají pořídit kolem 25 000 Kč. Je vhodné je však rezervovat s dostatečným předstihem. Narazit v tomto směru můžete i na různé akce. A jak je to s dopravou po Tibetu?

  • Cizinci mohou v Tibetu využívat městskou hromadnou dopravu pouze v Lhase, jinak nikoliv.
  • Cestování mimo Lhasu musí být vždy spojeno se službami tamní cestovní kanceláře. Pokud vás chytne policie, pošle vás zpět do města vyřídit si dopravu přes cestovku.
  • Mimo Tibetskou autonomní oblast si lze dopravu domlouvat.
  • Ideálním řešením jsou projížďky v terénních vozech vzhledem k hornaté krajině.
  • Spousta turistů využívá pro cestování jízdní kolo.
  • Do některých lokalit se lze dostat pouze pěšky.
  • Stopování je možné jen ve vybraných oblastech.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Čína

  • od 10 360 Kč
    Quantum Of The Seas
    Čína
  • od 11 840 Kč
    Voyager Of The Seas
    Čína
  • od 27 220 Kč
    Celebrity Millennium
    Čína
  • od 9 830 Kč
    Spectrum Of The Seas
    Čína
  • Beijing Penta Hotel
    Čína - Peking
  • Beijing Howard Johnson Paragon Hotel
    Čína - Peking
  • Beijing Dongfang Hotel
    Čína - Peking
  • Shanghai Hyatt On The Bund Hotel
    Čína - Šanghaj
  • Sofitel Shanghai Hyland
    Čína - Šanghaj
  • Shanghai Golden Tulip Bund New Asia Hotel
    Čína - Šanghaj
  • Sunrise On The Bund
    Čína - Šanghaj
  • od 14 690 Kč
    Wonder Of The Seas
    Čína

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré