Camiguin je malou filipínskou provincií. Díky velikosti 237,95 kilometrů čtverečních jde vlastně o druhou nejmenší provincii v zemi. Žije zde necelých 90 tisíc obyvatel. Camiguin se nachází v Boholském moři, relativně blízko pobřeží Mindanao.
Je to právě ostrov Camiguin, který byl jako první osídlen lidmi Manobo. Ostrov se postupem času stal poměrně důležitým obchodním místem. Jeho název je odvozen od slova Kamagong. Přesně tak se nazývá druh ebenového dřeva. Ostrov jako takový přečkal španělskou koloniální éru, americkou koloniální éru i druhou světovou válku. Samostatnou provincií se stal v roce 1968.
Ostrov Camiguin má tvar perly a je rozdělen na pět částí – Cataraman, Guinsiliban, Mahinong, Mambajao a Sagay. Nejvyšším vrcholem ostrova je Mount Mambajao s výškou 1 713 metrů nad mořem. Camiguin je spíše hornatého charakteru. Ostrov je spojován také s několika přírodními katastrofami. V roce 1871 a 1875 to byla sopečná činnost, v roce 1948 a 1951 erupce a v roce 2001 tajfun.
Camiguin má několik uměleckých, architektonických a přírodních památek, jejichž poznávání můžete propojit. Zároveň se vám dostane kulturního a festivalového zážitku, objevování místních tradic a lahodné gastronomie.
Na ostrově Camiguin se nachází několik španělských koloniálních kostelů. Mezi významné stavby patří například Baylao Church situovaný v Brgy. Dále je to kostel Santo Rosario, jež byl v obci Sagay vybudován v roce 1882. Dominantou této stavby je především vnější fasáda kostela, která se zařadila mezi důležité kulturní prvky Filipín. Další ohromující podívanou nabízí třeba interiéry kostela San Nicolas de Tolentino ve městě Mambajao. Zapomínat byste neměli ani na pozůstatky Bonbonského kostela situovaného v Catarmanu. Ten je mnohdy označován, jako kostel Gui-ob.
K dalším historickým zajímavostem Camiguinu patří například stará fontána Mambajao pocházející ještě ze španělské éry nebo stará městská budova Mambajao. Tento vládní objekt se dostal mezi důležité prvky Filipín. Vidět byste měli i strážnou věž v Guinsilibanu, která je z dob španělské okupace a je hodně důležitým článkem právě v této oblasti. Na vodní hladině to bude potopený hřbitov Catarman, který byl zatopen díky sopečné erupci. Ať už budete projíždět jakýmkoliv městem na Camiguinu, vždy vás ohromí i koloniální architektura místních domů.
Pokud jde o přírodu, významné je bezpochyby chráněné území Timpoong and Hibok-Hibok Natural Monument, které se nachází v centrální a západní části ostrova. Tato přírodní památka ukrývá spoustu vzácných druhů živočichů. Asi 5 kilometrů od města Mambajao se vám příjemnou podívanou stanou vodopády Katibawasan. Překrásné kaskády dosahující výšky až 76 metrů jsou obklopeny řadou turistických cest. Dalším významným vodopádem je Tuasan Falls. Toto místo leží asi 6 kilometrů od města Catarman. Už samotný příchod k vodopádům vás provede malebnou krajinou.
Vzhledem k tomu, že ostrov Camiguin je sopečného původu, nachází se zde několik vrcholů v podobě sopek. Jsou to například Mount Hibok-Hibok a Mount Vulcan, které jsou jedinými aktivními sopkami na ostrově a jsou situovány v jeho severní části. Dalším vrcholem se vám v rámci turistických tras stane například Mount Butay nebo Mout Guinsilliban se svou výškou 571 metrů nad mořem. Poslední jmenovaná je naopak nejjižnější sopkou ostrova. Nejvyšším vrcholem je Mount Timpoong.
Na ostrově Camiguin si můžete vychutnat také místních pramenů. Zajímavý je například horký pramen Tangub. Dále je to vřídelní pramen Archent Hibok-Hibok nacházející se na úpatí stejnojmenné sopky. Zde okusíte teplou stoupající vodu obklopenou párou. Turisty hodně vyhledávané je přírodní koupaliště Bura Natural Soda v Catarmanu.
V okolí ostrova Camiguin se nachází i zajímavé ostrovy vybízející k návštěvě. Tím známým je třeba White Island neboli Bílý ostrov vzdálený asi 5 kilometrů od města Mambajo. Za zmínku stojí ostrov Mantigue, který je od tohoto města vzdálen asi 14 kilometrů. Jestliže budete chtít prožít filipínské tradice se vším všudy, zavítejte na ostrov v říjnu, kdy se zde koná týdenní festival zvaný Lanzones Festival plný barev a tropického ovoce.
Na ostrově Camiguin si budete pochutnávat na sladkých bramborách, rýži a rybách. To jsou přední ingredience doplněné ještě o papriky a olivy. Otrlí jedinci mohou vyzkoušet filipínskou specialitu Balut, při které pojídáte vejce s viditelným zárodkem. Jakýkoliv pokrm můžete zapíjet oblíbenou šťávou z kokosu. Mezi vyhledávané pokrmy patří sušené hovězí s cibulí Tapa nebo smažená rýže označovaná jako Morisqueta Tostada.
K prověřeným restauracím na ostrově patří například Peninsular Kape Art, Hayahay Cafe, Kurma Kutchen nebo The Beehive Driftwood Cafe. Vynikající jídlo dostanete také v Casa Roca Inn, Paradiso Hillside Resort & Restaurant a Guerrera Restaurant.
Klima na ostrově Camiguin je tropického rázu. To znamená, že průměrné teploty se pohybují celý rok kolem 28 °C až 30 °C. Jen v noci mohou klesat k 23 °C až 25 °C. Dalo by se říci, že podnebí na ostrově Camiguin lze rozdělit na to deštivé a suché. Je to povětšinou od června do října, kdy spadne více dešťových srážek. Listopad a květen jsou pak suším obdobím. Obě tyto doby mají své monzuny, takže občasným přívalovým dešťům se jednoduše nevyhnete.
Filipíny obecně fungují s pachutí možného teroristického útoku a řadou separatistických skupin. Zrovna ostrov Camiguin se pojí s lehce vyšší kriminalitou. Určitě byste měli dbát rad místních obyvatel a když vám řeknou, že do dané oblasti nemáte jezdit, nejezděte. V noci se raději nepohybujte v okrajových částech větších měst. Dávejte si pozor na své osobní věci. Terčem kapesních zlodějů se stávají nejenom cennosti a peníze, ale také osobní doklady turistů. Někteří místní lidé se vás mohou snažit okrást prostřednictvím přehnaně vysokých cen, proto si raději náklady na dané zboží a služby zjistěte trochu dopředu.
Z pohledu přírodního nebezpečí je nutné dávat pozor na silnější dešťové přeháňky, které mohou přinášet lokální záplavy nebo sesuvy půdy. Ostrov jakožto celé Filipíny se mimo jiné nachází v oblasti občasných tajfunů, takže i na takové nebezpečí se raději dopředu informujte.
Náklady na dovolenou na ostrově Camiguin budou víceméně odpovídat filipínskému průměru. Ceny za zboží a služby zde rozhodně nejsou příliš vysoké. Dokazuje to mimochodem několik níže uvedených příkladů vybraného sortimentu.
Na filipínský ostrov Camiguin se z České republiky dopravíte prostřednictvím letadla. Délka letu se vzhledem k několika přestupům pohybuje kolem jednoho dne. Využíváno je letiště Camiguin, na které se pravděpodobně dostanete z mezinárodního letiště Cebu. Na ostrově jako takovém funguje několik dopravních prostředků.