Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Filipíny

Manila: průvodce

27°C
Aktuálně
27°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Manila

Manila je hlavním městem Filipín. Na ploše 42,88 kilometrů čtverečních žije kolem 1,8 milionů obyvatel, díky čemuž jde o jedno z nejhustěji zalidněných měst světa. Město jako takové se rozprostírá v jihozápadní části ostrova Luzon. Konkrétně na pobřeží Manilského zálivu.

Ještě než Evropané vůbec dorazili do města Manila a začali okupovat toto místo, stávala tu kdysi pevnost, kterou vytvořil národ zvaný Tagalog. Tehdejší název byl Maynila. Teprve až v roce 1571 toto místo dobyli Španělé. Hlavním městem Filipín se město Manila stalo v roce 1946. O dva roky poté tento status připadl nedalekému městu Quezon City. Manila se stala opět hlavním městem až v roce 1976.

S Manilou se pojí jedna zajímavost související s Českou republikou. Po jednom z tamních bulvárů jezdí tramvaje, které byly vyrobeny českou firmou ČKD Dopravní systémy. Město se dělí na šest okresů a skládá se z několika menších částí. S městem Manila souvisí i slavná jména, jako třeba politička a prezidentka Corazon Aquínová.

Co navštívit v Manile

Město je protnuto řadou historických zajímavostí a památek. Poznat zde můžete kulturu, umění, ale také sport nebo přírodní scenérie. Filipínské město Manila nabízí od každého něco a dokáže svou atmosférou oslovit jakéhokoliv cestovatele.

Jestliže chcete průzkum města započít u nejvýznamnějších objektů a oblastí, pak se zaměřte třeba na Svatyni Edsa. Ta je situována přímo ve středu dvou nejrušnějších ulic Manily. Svatyně pochází z roku 1989 a byla vytvořena na památku revoluce lidové moci. Hned poté můžete zavítat ke kostelu Quiapo, kterému se jinak říká The Minor Basilica of the Black Nazarene. Vysvěcení této stavby proběhlo v roce 1988. Za zmínku stojí i nejstarší pětihvězdičkový prémiový hotel Manila Hotel, jehož vznik proběhl v roce 1909 a disponuje 570 pokoji.

Mnohé vám nabídne jedna z nejstarších čínských čtvrtí, kterou je Binondo. Ta byla vybudována a otevřena v roce 1594. Za návštěvu stojí i nejstarší čtvrť v Manile, jíž je Intramuros neboli opevněné město. Její budování započalo v 16. století. Historickou podobu může mít také výlet do Rizal Park nacházející se podél bulváru Roxas. Zde stojí nepřehlédnutelný památník zhotovený v roce 1913. Ve filipínském městě je situován i hřbitov hrdinů, kterým je Libingan Ng Mga Bayani, kde je více jak 47 tisíc pohřbených těl. Založen byl v roce 1947. Nezapomínejte ani na procházku po mostě San Juan Del Monte. Je 40 metrů dlouhý a prezentuje pomyslnou ikonu města.

Město Manila a spoustu dalších věcí máte možnost poznat z pohledu ucelených informací v muzeích. Typickým příkladem je Národní muzeum Filipín. To bylo slavnostně otevřeno v roce 1926 a dojít k němu můžete při procházce v okolí parku Rizal. Originální a netradiční je Muzeum obuvi Marikina, kde se nachází stovky unikátních bot. Výzvou se může stát Muzeum Ayala, jež v sobě ukrývá řadu uměleckých děl, včetně prvků archeologických a etnologických. Dále je to i Muzeum výtvarného umění.

K dalším pomyslným klenotům Manily lze zařadit třeba velkolepou náboženskou budovu San Augustin Church, která je mimochodem zanesena na seznam světového dědictví UNESCO, protože jde o jeden z nejstarších kamenných kostelů na Filipínách. Kolem Manilského zálivu si vychutnejte vodní promenádu zvanou Manila Baywalk. A co takhle Manila Cathedral z roku 1571 nebo dům zvaný Casa Manila, v němž se nachází domácí muzeum? V Manile na vás čeká i několikapodlažní objekt Bahay Tsinoy, čínský hřbitov a jedinečné místo označované jako Greenbelt Chapel.

Vynechat samozřejmě nesmíte ani Prezidentský palác z roku 1750 nebo místo příjemného odpočinku a relaxace. Tím je Paco Park, který byl kdysi hřbitovem a dnes se pyšní kruhovým formátem plným zeleně a květin.

Ve filipínském městě Manila se nabízí možnost nekonečného nakupování. To vám umožní například oblast Greenbelt Mall, SM Megamall a pouliční trhy Divisoria Market.

Specifika kuchyně v Manile

V Manile si budete pochutnávat na kombinaci filipínské a americké gastronomie. Na jedné straně si dáte lehčí pokrmy zeleninového původu, na té druhé to budou masité pokrmy. Obvykle v kombinaci s nejrůznějšími omáčkami. Hodně podávané je vepřové maso v sójové omáčce, které je označováno výrazem Sisig. Pokud dostanete chuť na hovězí vývar, piďte se po jídle zvaném Bulalo. Ani v Manile neutečete místní specialitě, kterou je vejce s částečně vyvinutým zárodkem. Takové jídlo se jmenuje Balut. V Manile ochutnáte místní piva nebo dáte přednost plážovým drinkům.

Mezi vyhlášené specialisty na místní kuchyni patří restaurace typu The Aristocrat Restaurant, Le Bar, Ilustrado a Barbara´s Heritage Restaurant. K těm luxusnějším podnikům se řadí Spiral, Li Li, Le Bar a Cafe Ilang-Ilang.

Počasí v Manile

Tropické počasí pojící se s monzunovým podnebím. Přesně tak lze charakterizovat klima ve filipínském městě Manila. Vyšších teplot si zde užijete během celého roku, což dokazují průměrné teploty mezi 30 °C až 32 °C. Ty maximální se mohou vyšplhat k 39 °C. Naopak ty nejnižší v noci neklesají pod 20 °C. V Manile se připravte na to, že hodnota vlhkosti se zde drží spíše výše, může to být přes 80 %. V období od června do září dochází k tajfunům. V této době je třeba počítat i s těmi nejintenzivnějšími dešťovými přeháňkami. Celoročně jich spadne kolem 2 100 milimetrů.

Bezpečnost v Manile

Filipínské město Manila je spojeno s jistou kriminalitou, a proto je třeba být v mnoha situacích na pozoru. Rozhodně se nepotulujte v odlehlejších částech města, včetně těch chudinských čtvrtí, a to jak v noci, tak ve dne. I v hromadných veřejných prostředcích zde může na některých místech hrozit přepadení. V žádném případě se nenechte zatáhnout do čehokoliv spojeného s drogami, protože vysoké tresty by vás rozhodně neminuly. Pozor si dávejte na nabízené služby. Někteří obchodníci se vás mohou snažit okrást. Využívejte jen registrované taxíky. Na přeplněných místech si hlídejte své osobní věci a raději si před cestou udělejte kopii cestovních dokladů.

V Manile bohužel hrozí i přírodní nebezpečí. Ne nadarmo patří toto město k těm rizikovějším na světě, a to vlivem spojení tajfunů, zemětřesení, sesuvů půdy způsobených silnými dešti a tajfuny. Vždy se na takové situace dopředu informujte, ať víte, jak se zachovat.

Měna

Centrum Manily i jeho vedlejší části jsou spojeny s velice přijatelnými cenovými náklady. V porovnání s Českou republikou vás zde rozhodně nic nepřekvapí. Přesvědčit vás o tom mohou níže uvedené příklady cen za zboží a služby.

  • Voda 1,5 litru = 15 Kč
  • Chleba = 26 Kč
  • Espresso = 35 Kč
  • Cappuccino = 55 Kč
  • Coca-Cola 0,33 litru = 15 Kč
  • Domácí točené pivo 0,5 litru = 26 Kč
  • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 45 Kč
  • Jídlo v levnější restauraci = od 90 Kč
  • Ubytování ve dvouhvězdičkovém hotelu = od 1 000 Kč za noc
  • Benzín cena za 1 litr = 23 kč

Doprava v Manile

Do filipínského města Manila se dopravíte letadlem. Z Prahy můžete s přestupy zamířit rovnou na letiště Manila Ninoy Aquino. To se nachází přibližně 13 kilometrů od centra Manily. Doba letu se pohybuje mezi 17 až 26 hodinami. Náklady na letenky jsou 15 000 Kč až 18 000 Kč. Cestu do centra města lze vyřešit několika způsoby.

  • Většina turistů volí místní taxi služby. Za cestu do města zaplatíte asi 250 pesos.
  • Alternativou je veřejná doprava, která může tvořit kombinaci autobusu a metra, což je trochu komplikovanější. Do centra se dostanete za 60 minut a náklady budou kolem 50 pesos.

Ve městě Manila budete moci volit hned z několika variant dopravních prostředků.

  • Oblíbené jsou upravené americké armádní džípy, které jsou označovány jako Jeepney. Ty jsou schopny pojmout více lidí.
  • Ve městě fungují nejrůznější druhy taxíků – obvykle jsou to motocykly s postranními vozíky neboli tříkolky.
  • K dispozici je železnice nazývaná Manila Light Rail Transit System. Vlakové nádraží lze využívat také pro cestování mimo město.
  • V Manile funguje metro zvané Manila Metro Rail Transit System.
  • I když máte šanci volit z mnoha dopravních prostředků, stále patří město k přetíženým v tomto směru.
  • Jízdenky veřejné hromadné dopravy začínají na ceně 20 pesos.
  • V případě taxi služeb je to 14 pesos za kilometr. Nástupní taxa je kolem 40 pesos.
  • Ve městě si lze pronajmout skútr nebo auto. Pronájem vozu na letišti Manile Ninoy Aquino stojí od 900 Kč na den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Filipíny

  • To nejlepší z Filipín
    Filipíny - Manila

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré