Halmahera je názvem indonéského ostrova nacházejícího se v souostroví Moluky. Jeho rozloha 17 780 kilometrů čtverečních z něj dělá sedmý největší ostrov Indonésie. Celkem zde žije necelého půl milionu obyvatel. Vzhledem k tomu, že k ostrovu náleží ještě další ostrůvky, je zalidnění poměrně malé.
Tím největším městem na ostrově je Tobello, kde žije trvale kolem 15 tisíc obyvatel. Na Halmaheře se nachází především papuánské a malajské národy. Kromě cestovního ruchu se zde rozmáhá zemědělství. Z těch nejznámějších plodin je to kakao, rýže a cukrová třtina. Ostrovy se pyšní i nerostným bohatstvím v podání kobaltu, zlata a niklu.
Součástí Halmahery je několik aktivních vulkánů a spousta hlubokých zálivů. Tím největším bodem ostrova je vrchol zvaný Gamkonora se svou výškou 1 635 metrů nad mořem. Mezi větší okolní ostrovy náležící k Halmaheře se řadí Bacan, Morotai a Obi.
Halmahera je exotickým rájem, který láká dobrodruhy a cestovatele. Velkou doménou ostrova jsou především přírodní krásy. V okamžiku, kdy zavítáte do větších měst, čeká vás pohled na tradiční zvyklosti a silný kulturní zážitek.
Nejlidnatějším městem Halmahery je Tobello, kde se určitě vyplatí navštívit tamní nábřeží zvané Tobotobo. Ve městě se často konají nejrůznější festivaly, včetně těch hudebních. Tóny linoucí se v duchu této země jsou velice harmonické. Na mnoha místech lze narazit na tradiční rituály. Ve městě se nachází například mořská zahrada a směrem na jih od Tobella můžete dorazit k jezeru Telaga Paca, jež je zasazeno v zalesněných kopcích. V průběhu návštěvy města byste rozhodně neměli vynechat některou z tamních pláží. Mezi ty městské patří pláž Luari, Kupa Beach a Kumo. Poslední jmenovaná je pravděpodobně nejrušnější. Kromě tohoto města navštivte ještě Jailolo.
Pokud jde o přírodu, má toho ostrov Halmahera určitě hodně co nabídnout. Dominantou jsou třeba tři známé sopky. Začít můžete u té nacházející se v severní části ostrova. Je to vulkanický komplex Dukono. Dále je to aktivní sopka Ibu situovaná v severozápadní části Halmahery. Tou nejvyšší je sopka Gamkonora se svou výškou 1 635 metrů na mořem. Její součástí jsou čtyři krátery.
Nyní uvedeme několik dalších tipů na zajímavá místa Halmahery. Je to například Telaga Biru, korálový útes Telega Island, Tanjung Bongo, jezero Danau Galela, Wisata Air Panas Mamuya, Failonga Island a Air Terjun Kahatola. Každé z těchto působišť vám přinese pohled na rozmanité krásy ostrova.
Během toulek po ostrově narazíte nejenom na husté lesy, ale také na krátery a jezera, jež přispívají k malebnosti tohoto místa.
Na ostrově si pochutnáte především na tradičních indonéských pokrmech. Ve větších městech se můžete setkat i s pokusem o napodobení evropského stravování. Typickým příkladem je pečené pečivo nebo pizza. Na ostrově není zase tak velký výběr restauračních zařízení. Ty se mimochodem nachází pouze ve městech.
Mezi doporučené stravovací podniky se řadí SMORGAN Resto, D´TEE-RAS, Rumah Makan Fe-Fin, Rumah Makan Lestari, Wala Banyo Tabaru, My Home Cage a Rumah Makan Chokent.
Při cestě na ostrov Halmahera počítejte s rovníkovým klimatem. Jeho podoba je vzhledem k označení tropický ráj celkem zřejmá. Celoroční průměrné teploty se pohybují mezi 25 °C až 28 °C a jsou doprovázeny vyšší vlhkostí. Ta dosahuje hranice až 70 %. Vliv na to mají pravidelně dešťové přeháňky. Podle konkrétní lokality lze počítat s celoročním úhrnem pohybujícím se mezi 2 000 až 3 000 milimetry.
Halmahera je součástí souostroví Moluky, kde několik dlouhých let probíhaly nejrůznější konflikty. Současná podoba ostrova je však naprosto bezpečná. Dnes se zde setkáte s minimální kriminalitou. To však neznamená, že byste na své cennosti, peníze a osobní věci neměli dávat pozor. Raději je nenechávejte moc dlouho bez dozoru, a to ani na plážích.
Určitým typem nebezpečí se vám stane spíše sama příroda. Rozhodně se nevydávejte do oblastí, které jsou označené za nebezpečné. Dávejte si pozor v případě výprav do hustých lesů, kde lze velice snadno zabloudit díky matoucím lesním stezkám.
Ceny za zboží na ostrově Halmahera jsou relativně přijatelné a každý si zde přijde na to své. Vzhledem k umístění ostrova lze náklady označit za průměrné a odpovídající tamnímu okolí. V ničem rozhodně nevybočují.
Při cestě na ostrov Halmahera můžete využít dostupných letů na letiště Manado nebo Sorong. Doba letu se pohybuje kolem 25 hodin a náklady jsou od 25 000 Kč. Z těchto míst se lze na ostrov Halmahera dopravit za pomoci trajektů. Počítejte, že během letu budete přestupovat. Po Halmaheře se můžete přesouvat několika způsoby.