Jedenáctý největší ostrov světa je jedním z ostrovů Velkých Sund. Jde o součást Indonésie. Velice často je označován názvem Celebes. Jeho rozloha je 174 600 kilometrů čtverečních a žije zde přes 18,5 milionů obyvatel.
Ostrov je sám o sobě tvořen čtyřmi poloostrovy. Hornatý povrch je mimo jiné spojován i s činnými sopkami nacházejícími se v severní části. Ostrov Sulawesi se pyšní nejvyšším vrcholem pojmenovaným Rantemario s výškou 3 478 metrů nad mořem.
Z objevených nálezů je zřejmé, že historie ostrova sahá 50 000 let nazpět. První počátky vzniku reálného zemědělství zde vznikaly kolem prvního až druhého století před naším letopočtem. Na ostrově se vystřídali jak Portugalci, tak Holanďané a za druhé světové války také Japonci.
Ostrov Sulawesi je turistickým lákadlem především kvůli své exotické přírodě, ale také starým historickým skvostům. Dovolenkový ráj náročných cestovatelů nabízející spoustu zajímavostí a originalit.
Jednou z nejvýznamnějších staveb na ostrově bude pevnost Fort Rotterdam nacházející se na západě hlavního města Makasar, jemuž se také mnohdy říká Ujung Pandang. Dle názvu pevnost je patrné, že kdysi dávnou sloužila jako hlavní sídlo Nizozemců. Poslední stavební renovace pevnosti byla provedena v roce 1976 tak, aby kopírovala podobu ze sedmnáctého století. Součástí této pevnosti jsou mimo jiné dvě místní muzea.
Touto pevností to však na ostrově Sulawesi rozhodně nekončí. Vaším cílem se může stát pevnost Fort Otanaha nacházející se na vrcholu, odkud se vám dostane překrásného výhledu na jezero Limboto. Spojit tak můžete dvě věci v jednu. Za zmínku stojí historická památka nazývaná Fort Benteng Somba Opu. V této pevnosti se naopak nachází muzeum a historické sbírky sultána Gowy.
Na ostrově se rozhodně nevyhýbejte ani přírodním skvostům, kterých je zde více než dost. Vaším odrazovým bodem se stanou národní parky. Bude to Národní park Karst Rammang a Národní park Bantimurung. Oba dva přináší nezapomenutelné zážitky v obklopení pestré fauny a flóry. Naplánovat si můžete třeba výlet k vodopádu Takapala nebo se rozhodnete pro sopku Curl. Cestou podél moře pak budete míjet i vyhledávaný přístav Paotere Harbor.
Mezi oblíbené činnosti na ostrově Sulawesi patří určitě oddech na místních plážích, kde se lze věnovat vodním hrátkám nebo dáte přednost potápění a šnorchlování. Díky tomu poznáte nejenom korálové útesy, ale také delfíny a želvy v přirozeném prostředí. Vedle pozorování zvěře v již zmíněných parcích vedou pochopitelně treky. Cílů je na ostrově více než dost. Může se jím stát třeba vesnice Rantepaa, sopka Empurg, Mahawu nebo dáte zelenou oblíbené lokalitě Tana Toraja. Při putování po ostrově se můžete stát součástí poměrně významných a dlouhotrvajících pohřebních slavností. Další z ohromujících kulturních zážitků.
Na Sulawesi budete mít možnost okusit typicky indonéskou kuchyni s tradičními prvky tohoto místa. Dopřávat si budete velkého množství atypického exotického ovoce. Na Sulawesi je raritou třeba Salak, který má právě v této oblasti poměrně nahořklou chuť. Ochutnat můžete dušenou zeleninu s tofu zvanou Gado-gado, smažené zeleninové směsi Cap Cay nebo dáte přednost masovým špízům Saté. S ostrovem Sulawesi se mimo jiné pojí také speciální palmové víno Balok a Tuak. Jeho specifická chuť vám připomene něco mezi pivem a burčákem.
Místní specialisty lze pochopitelně ochutnávat v některé z lepších restaurací. Mezi ně patří Signatures Restaurant, Sana Sini Restaurant, Plataran Menteng a OKU. Podniky zaměřené především na místní speciality se nazývají La Brasserie Restaurant, Teras Dharmawangsa a Seasonal Tastes.
Pro ostrov Sulawesi je tropické klima naprosto typické, takže si zde užijete skutečnou exotiku. Letní teploty jsou spojeny s hodnotami kolem 35 °C. To ještě není tak obtěžující, jako spíše větší vlhkost, která je pochopitelně koncentrována hlavně v nížinách. Vyšší oblasti jsou teplotně příjemnější a v nadmořské výšce nad 900 metrů nad mořem už si můžete užívat teplot kolem 25 °C. Takto hřejivé klima je na ostrově Sulawesi po celý rok. Jen od prosince do února můžete počítat s vyššími dešťovými přeháňkami. Hřejivé klima si budete naopak užívat u moře, které se pyšní teplotou kolem 30 °C. Takže ideální podmínky pro potápění, šnorchlování a vodní sporty.
Při návštěvě ostrova Sulawesi byste se měli vyhýbat některým vybraným lokalitám, kde mohou operovat teroristické skupiny, jež naprosto běžně útočí také na civilní cíle a především turisty. Je to hlavně oblast Severní Sulawesi hraničící s Filipínami, kde ke konfliktům dochází poměrně často, včetně přilehlých ostrovů. Toto bezpečnostní doporučení platí také pro střední oblast Sulawesi, kde dochází ke střetům mezi křesťany a muslimy. Poslední dobou jde o velice ojedinělé konflikty, přesto byste toto potenciální riziko neměli v žádné případě podceňovat. Z těchto doporučení velice často plyne jediné. Vyhněte se jízdě meziměstskými autobusy právě v uvedených oblastech, abyste se nestali cílem útoku. Při cestování po Sulawesi je dobré dbát rad odborníků na tyto lokality a držet se jejich doporučení.
Jedno z dalších možných nebezpečí může přijít v období dešťů, kdy vznikají lokální záplavy. Ty se v poslední době nevyhnuly třeba provincii Jižní Sulawesi. Takže i na takové riziko se před plánováním jakýchkoliv výletů včas informujte.
Exotika navíc s velice nízkými cenami. Přesně takhle lze charakterizovat náklady na dovolenou na ostrově Sulawesi. Ceny vybraného zboží a služeb jsou zde nižší nežli v České republice. Přesvědčit se o tom můžete prostřednictvím níže uvedených příkladů.
Ostrov Sulawesi je z Prahy dostupný jedině prostřednictvím letecké dopravy. Žádný přímý let z Prahy bohužel neexistuje, takže musíte počítat s jedním, obvykle se dvěma přestupy. Pak se doba cestování vyšplhá na 19 až 24 hodin podle toho, přes jaké letiště poletíte. Kompletní náklady na let se mohou pohybovat kolem 20 000 Kč až 25 000 Kč. A jak se přepravovat přímo na ostrově?