Sumatra je indonéským ostrovem, který je součástí souostroví Velké Sundy. Z pohledu velikosti 443 066 kilometrů čtverečních se jedná o šestý největší ostrov světa. Žije zde přibližně 50 milionů obyvatel.
Při pohledu na geografické členění ostrova si buďte jisti, že se setkáte nejenom s bažinatými nížinami nacházejícími se na východě, ale také s hornatým územím. To je soustředěno spíše na západu Sumatry. Hodně velká plocha je pokryta deštným pralesem.
Velkou dominantou ostrova Sumatra je nejvyšší hora Kerinci dosahující výšky 3 805 metrů nad mořem. Z důležitých měst ostrova lze jmenovat metropoli Medan, dále ještě Palembang a Padang.
Sumatra je jedním z nejrozmanitějších míst světa, které skrývá od každého něco. Od deštných pralesů až po sopečná jezera. Překrásná příroda se zde mísí s tamní architekturou a řadou nejrůznějších zajímavostí.
Jako první byste měli vyrazit do největšího města, kterým je Medan, kde si budete užívat návštěv tamních tržnic, lázeňských středisek a v neposlední řadě i originální architektury ve stylu Art Déco. Toto nejlidnatější město ostrova má bezpochyby svoje kouzlo. Hned poté vyrazte do města Padang, jež je mnohými označováno, jako středisko obchodu. Právě zde na vás čeká podoba starého města u řeky Muaro, muzeum Adityawarman, mešita Masjid Muhammadan nebo slavný chrám See Hien Kiong. Toto město je spjato s dlouhodobě opěvovaným čistým životním prostředím. Nakonec nevynechejte ani město Banda Aceh. V něm je situováno originální Muzeum Tsunami spojené s tragédií v roce 2004, historický park Gunongan a mešita Mesjid Raya Baiturrahman.
Opomíjet byste určitě neměli ani na přírodní skvosty ostrova. Nachází se zde až jedenáct národních parkou. Tou největší dominantou Sumatry je bezpochyby Národní park Kerinci Seblat neboli Kerinci Seblat National Park. Zde budete pozorovat spoustu živočichů od primátů, přes slony až po tygry. Právě zde se nachází nejvyšší pohoří ostrova, ale také pohoří Barisan nebo hory Seblat.
Dalším populárním parkem na Sumatře bude Národní park Bukit Tigapuluh, kde mimo jiné žijí i tamní kmeny. Rozmanitost zdejší fauny a flóry očaruje naprosto každého cestovatele. Pokud patříte k příznivcům orangutanů, vaše kroky musí jisto jistě směřovat do vesničky Bukit Lawang, kde budete mít možnost vidět tyto primáty v jejich přirozeném prostředí. Mezi úchvatné přírodní krásy ostrova Sumatra se řadí i jezero Toba nacházející se ve výšce 900 metrů nad mořem. Jeho hloubka je neuvěřitelných 500 metrů a rozloha asi 1 130 kilometrů čtverečních. Jde se o sopečné jezero.
Mezi další pohádková místa ostrova patří hora Kerinci, jezero Lake Maninjau, architektonický skvost Baiturrahman Grand Mosque, kaňon Ngarai Sianok, objekt zvaný Majid Raya Al-Mashun, pláž Lampuuk Beach a oblast zvaná Dempo. Cestování po ostrově vás zavede na spoustu překrásných míst. Věnovat se zde můžete nejenom turistice, ale také relaxaci na pláži. Možností je zde více než dost.
A pokud vás náhodou Sumatra omrzí, naplánujte si výlet v okolí. Třeba na blízký ostrov Jáva nebo na Mentavajské ostrovy.
Na Sumatře dochází k prolínání indonéské kuchyně s tou indickou, popřípadě s kuchyní ze Středního východu. Podle velkého města ostrova byl pojmenován například tradiční pokrm Padang, který se skládá z mnoha ingrediencí prezentovaných v malých miskách. Hodně populární je ovoce označované jako Salak. I zde si pochutnáte na národních pokrmech Indonésie. Připraveny vám budou smažené nudle s masem Nasi Goreng nebo salát ze zeleniny Gado-Gado. Mezi nápoji na Sumatře vede ledový čaj, ale také káva. Dopřávat si můžete i kokosové mléko.
Pokud se budete pohybovat v Medanu, nenechte si ujít restaurační podniky jako Marriott Cafe, Jade Chinese Restaurant a Prime Steak House. V Padangu vás čekají podniky jako Lamun Ombak, Rumah Makan Fuja a El´s Coffee. Ve městě Palembang jsou oblíbené restaurace Brava Parlour, La Vista Bella Casual Dining Palembang a Golden Abalone Restaurant.
Tropické a rovníkové podnebí na Sumatře je z velké míry ovlivněno nadmořskou výškou. Na ostrově se připravte na poměrně vysokou vlhkost a velké množství dešťových přeháněk. Deště jsou zde nepřetržité po celý rok, i když nejvíce jich je od září do května. Průměrné celoroční teploty se pohybují kolem 30 °C. Ve vyšší nadmořské výšce je to pochopitelně méně. Dovolenou na Sumatře byste tak měli plánovat především s ohledem na období výraznějších dešťů.
Dovolená na Sumatře se pro vás stane bezpečnou v tom případě, když budete dodržovat několik důležitých zásad. V některých oblastech pozor na striktnější vyžadování náboženských zvyklostí, což se může promítat hlavně do oblečení žen. Některým lokalitám je vhodnější se raději vyhýbat kvůli místním radikálnějším skupinám. Ve městech si pak hlídejte své osobní věci, peníze a jiné cennosti. To platí o hodně frekventovaných oblastech a také na plážích, kde není dobré nechávat cokoliv bez dozoru.
Zvýšené obezřetnosti dbejte v období dešťů, kdy mohou hrozit lokální záplavy a sesuvy půdy. Severní část Sumatry se mimo jiné nachází na tektonických deskách, takže ani občasné zemětřesení není žádnou výjimkou. Jeho důsledkem mohou být nepředvídatelná tsunami.
Při návštěvě Sumatry si buďte jisti, že zde určitě ušetříte nebo si oproti České republice budete moci dopřávat podstatně více věcí. Cenové náklady jsou zde totiž nižší, o čemž se můžete přesvědčit v uvedených příkladech.
Pokud plánujete dovolenou na Sumatře, nabízí se vám pouze jediný způsob dopravy. Na ostrov se dostanete letecky. Vaším cílem se stane letiště Medan, kam směřují lety z Prahy. Počítat ovšem musíte s přestupy. Doba letu se tak šplhá přes 18 hodin. Náklady na standardní letenky jsou kolem 20 000 Kč. Pro nižší cenu je třeba rezervovat je dříve nebo využít některou z akcí.