Sumbawa je ostrovem s velikostí přes 15 tisíc kilometrů čtverečních, na kterém žije kolem 1,4 milionů obyvatel. Toto místo není tak navštěvované turisty, takže si zachovává svoji ryzí podobu, ať už jde o nejrůznější zvyklosti či rozmanitou přírodu.
Ostrov Sumbawa je součástí souostroví Malé Sundy. Jeho nejbližšími sousedy jsou ostrovy Flores a Lombok. Celé území ostrova je rozděleno na čtyři administrativní části. Je to Bima Regency, West Sumbawa Regency, Dompu Regency a Sumbawa Regency. K nejznámějším městům na Sumbawě patří určitě Sambawa Besar nebo Bima.
Sumbawa je vulkanickým ostrovem, takže jeho povrch je spíše hornatého charakteru. Poslední velká vulkanická činnost zde byla zaznamenána v roce 1815. V severní části ostrova se nachází nejvyšší hora v podobě sopky s průměrem kráteru až 7 kilometrů. Jde o sopku Tambora s výškou 2 850 metrů nad mořem.
Sumbawa je typickým exotickým rájem, kde se budete věnovat nekonečné relaxaci na překrásných plážích, budete moci navštívit dokonalá přírodní místa a úkazy, včetně několika vybraných památek ve větších městech. Nebojte se poznat Sumbawu od A až do Z.
Jestliže chcete okusit památky Sumbawy, pak by vaše kroky měly směřovat do hlavního města Bima, kde se nachází sultánský palác. Dále je zde i muzeum zasvěcené bývalým vládcům. Vedle Museum Asi Mbojo, Eks. Istana Kesultanan Bima je k vidění ještě několik zajímavých míst, jakými jsou Pantai Lawata Bima, Pelabuhan Bima a Pasar Amahami. Vaší pozornosti by jistě nemělo ujít ani největší město ostrova, kterým je Sumbawa Besar. Zde je situován sultánský chrám pocházející z roku 1885. Kromě něj si ve městě najděte čas i na návštěvu Jembatan Samota, Istana Bala Kuning a Pantai Saliper Ate. Z ostatních památek Sumbawy vás zaujme ještě Darussalam Great Mosque, ale také tradiční trh s příjemnou atmosférou ve městě Dompu.
Když směřujete na Sumbawu, s největší pravděpodobností se vaším cílem stanou přírodní krásy a úkazy tohoto rozmanitého ostrova. Velkým lákadlem je nejvyšší kráter neboli sopka Tambora, která se stává cílem milovníků vysokohorské turistiky. Její vrchol je přístupný od vesnice Pancasila a treky organizují turistické kanceláře. Hned poté se vydejte ke krásnému jezeru Satonda Island nacházejícím se severně od Sumbawy. Dále je to rozmanité místo Jalur Pendakian Doroncanga Taman Nasional Tambora nebo přímořské části Pulau Kenawa. Nezapomenutelný zážitek vám zprostředkuje také Tanjung Menangis, Travel Parks Liang Buccal, vodopády Agal Waterfall, krajinná oblast Doro Ncanga a Air Terjun Semporon Tangkel Waterfall.
Cestování po ostrově můžete pochopitelně spojit i s odpovídající relaxací a vodními radovánkami. Spousta lokalit je vhodná pro potápění, šnorchlování a jiné sporty. K těmto činnostem vybízí řada pláží na ostrově Sumbawa. Například k surfování je jako stvořené místo Maluk Beach a Lakey Beach. Dokonalých pláží zde však najdete více než dost. Jmenovat lze Pantai Lawata Bima, Ai Loang, Pantai Jelengah, Pantai Ketasari, Pantai Lawar, Pantai Wane, Pantai Pin Lambu, Pantai Saliper Ate a Pantai Tropika Sekongkang Sumbawa Barat.
V okamžiku, kdy vás omrzí pobyt na Sumbawě, můžete se vydat i na menší přilehlé ostrůvky, jakými jsou Sangeang Island a Moyo Island.
Na Sumbawě si pochutnáte především na typické indonéské kuchyni. Její charakteristické znaky jsou známé pravděpodobně každému cestovateli. Připravte se na rozmanitou hru s chutěmi, důraz kladený na celkovou pikantnost pokrmu a nejrůznější druhy přípravy jídla od grilování, pražení až po pečení. Hodně často uvidíte na jídelním lístku tropické ovoce.
Jestliže si chcete na ostrově pochutnat na tradičních pokrmech a poznat dokonalé sladění chutí, potom si zvolte některou z těchto restaurací. Patří mezi ně například Lisa´s Garden, Aneka Rasa Jaya Makan, La Bgong Cafe, Kedai Chichat, Oase Sumbawa, Maryan Moyo Bar & Restaurant, Lesehan Teluk Santong a Rumah Makan Idaman.
Dovolená na Sumbawě bude doprovázena tropickým klimatem. Cestu byste měli rozhodně plánovat s přihlédnutím k tamnímu počasí. Denní celoroční teploty se pohybují mezi 29 °C až 31 °C. Ty noční pak klesají k 23 °C až 25 °C. Důležité je, vybrat si období bez dešťů. To je v rozmezí od června do září. Listopad až březen jsou deštivým časem. Například v listopadu a v únoru proprší z měsíce kolem 22 až 24 dnů.
Na ostrově Sumbawa se pravděpodobně nepotkáte s žádným větším rizikem. Zkušení cestovatelé tvrdí, že místní obyvatelé jsou velice příjemní, přátelští a vstřícní. I přesto byste se měli držet základních pravidel. Třeba se mezi lidmi neukazujte oblečení v drahých oblecích a ověnčeni šperky, což by v někom mohlo evokovat touhu po krádeži a přepadení. Osobní věci si důkladněji hlídejte jako všude jinde. Především ženy by neměly opomíjet na to, že místní lidé jsou islámského smýšlení, takže příliš odhalené modely oblečení nemusí být v některých vybraných lokalitách Sumbawy zrovna dobrou volbou.
V období výraznějších dešťů od listopadu do března si dávejte pozor na lokální záplavy v některých oblastech, jež mohou v přírodě způsobovat i sesuvy půdy. Naopak v letním horkém období nepodceňujte dostatečnou ochranu těla a pitný režim.
Na ostrově Sumbawa se s vysokými náklady rozhodně nesetkáte. Určitě ne oproti České republice. Většina věcí je zde stejně drahých nebo dokonce ještě levnějších. Pro příklad uvádíme ceny vybraných produktů a služeb dostupných na Sumbawě.
Na ostrově Sumbawa se sice nachází letiště, ale dopravit se tam může být poměrně komplikované a délka letu se všemi přestupy by vám mohla zabrat klidně i dva dny. Proto se vyplatí zvolit si jinou trasu, třeba přes sousední ostrov Lombok, kam doletíte za 20 hodin s cenou od 20 000 Kč a odtamtud využijete lodní nebo leteckou dopravu na Sumbawu. V tomto směru lze zvolit více alternativ, které vás přivedou do tohoto tropického ráje.