Kawasaki je název japonského města situovaného v prefektuře Kanagawa. Jde o druhé nejlidnatější město v této oblasti. Na celkovém žebříčku japonských měst je na osmém místě. Nutno však podotknout, že se jedná o nejhustěji zalidněnou oblast světa. Na kilometru čtverečním žije přibližně 10 tisíc obyvatel. Město má celkem 1,5 milionů obyvatel a jeho velikost je 143 kilometrů čtverečních. Z pohledu situování se nachází mezi Tokiem a Jokohamou. Kawasaki leží na pravém břehu řeky Tama, která se následně vlévá do Tokijského zálivu. Město je v podstatně nedílnou součástí oblasti známé jako Velké Tokio.
Archeologické důkazy o obývání tohoto místa jsou známy již z doby pravěku. Větší rozkvět v této lokalitě byl zaznamenán v 7. století. V současnosti jde o jedno z hlavních měst průmyslové lokality Keihin. Ta se nachází primárně na východě města. V západní části označované jako Tama Hills jsou spíše objekty obytného charakteru. Druhou významnou řekou v Kawasaki je Yagami. Ve městě se nachází spousta významných společností z oblasti těžkého průmyslu. Hlavní pobočku tu má také celosvětový gigant Fujitsu.
Japonské město Kawasaki si zamilujete pro jeho rozmanitost. Jako nadšeného turistu a cestovatele vás primárně zaujmou pamětihodnosti v této oblasti. Poznávat tu můžete přemíru nejrůznějších chrámů, svatyní, muzeí, ale i parků. Výjimkou není ani řada společenských událostí.
Pomyslným středobodem historických objektů bude bezpochyby buddhistických chrám Kawasaki Daishi, který byl založen už v roce 1128. Jeho formální název je Kongōzan Kinjōin Heiken-ji. Každoročně ho navštíví zhruba tři miliony návštěvníků. Nalézt ho můžete na adrese 4-48 Daishi-machi. Ve své podstatě je to druhý nejnavštěvovanější chrám v oblasti Kantó. Kromě něho jsou populární i chrámy Šinkó a Džóraku. S prvním jmenovaným se pojí také jarní a podzimní zahrady Šundžú-en.
Město Kawasaki je plné nejrůznějších svatyň. Stačí jen vědět, jakým směrem se máte ubírat. Vaším cílem by se měly stát svatyně jako Mikawari Fudō, Kotohira, Takaishi, Tenshōkō daijin a v neposlední řadě svatyně Kanayama. Právě v ní probíhá každoroční festival Kanamara Matsuri v průběhu jarního období. Během této akce je uctíván bůh Kanayama-hiko a bohyně Kanayama-hime. Jde o bohy kovářství, proto je festival mnohdy označován jako Festival ocelového falu.
Z chrámů a svatyní se následně přesuňte k muzeím, která vám umožní poznat historii města a některých vybraných oblastí do nejmenšího detailu. Co byste řekli kupříkladu na Železniční a autobusové muzeum, Městské muzeum Kawasaki nebo Muzeum Toshiba? Největší význam pro cestovatele bude mít bezpochyby muzeum pod širým nebem zvané Nihon Minka-en. Na jediném místě je koncentrováno asi dvacet historických a tradičních staveb z různých částí Japonska. Zde poznáte tu opravdovou regionální rozmanitost. Za zmínku stojí ještě Muzeum umění Taro Okamoto a Muzeum Doraemon.
Jak už jsme prozradili v úvodu, japonské město Kawasaki dokonale kombinuje poznávání s kulturním zážitkem. Jestliže patříte k milovníkům hudby, zavítejte do symfonického sálu Myūza Kawasaki. Hudební divadlo pod širým nebem má název Yomiuri-Land EAST. Ve městě jsou pravidelně pořádány i nejrůznější akce. Je to například známý festival Sannō ve svatyni Inage. Zavítat můžete na Občanský festival Kawasaki nebo na Umělecký festival Shin-Yuri. Za zmínku stojí ještě ohňostroj Tamagawa a Daruma Market v Shimo-Asao. Při toulkách městem Kawasaki směřujte i do jeho východní části, která je mnohými označována jako Koretown, což je druhá největší oblast s koncentrací Korejců v Japonsku.
Ve městě Kawasaki si budete plnými doušky dopřávat tradiční japonské gastronomie. Ochuzeni nebudete o mořské plody, rýži, tradiční sóju, nudle a zeleninu. Z toho všeho a mnohých dalších ingrediencí zde vznikají pokrmy, které byste měli určitě ochutnat. V metropoli se nachází různé typy restaurací, přičemž každé se zaměřují na něco trochu jiného. V rámci pouličních pokrmů rozhodně nevynechte jídla jako ikajaki, což jsou sépie napíchnuté na špejli. Dále vyzkoušejte palačinky crepes, sladké brambory na ohni jaki imo, pečenou rybu šijojaki nebo koláč s pudinkem a sýrem zvaný taijaki. Sašimi, suši, gjóza, jakitori a tempura jsou naprostým základem téměř každé restaurace.
Při návštěvě japonského města Kawasaki pochopitelně neopomínejte ani na pitný režim. Dopřávat si můžete tradiční japonský čaj, například s praženou rýží. K dispozici je spousta druhů. V případě alkoholických nápojů zkuste některé z japonských piv. I zde bude tím nejznámějším alkoholickým nápojem saké, což je rýžové víno podávané za studena i za tepla.
Návštěvu japonského města Kawasaki plánujte i s přihlédnutím k tamnímu klimatu. Počítejte s tím, že v průběhu celého roku může docházet ke zvýšenému výskytu dešťových srážek. To platí především pro přelom jara a léta, následně pro přelom léta a podzimu. Letní teploty se v Kawasaki šplhají k 30 °C. Zimy nejsou ve městě nijak hrozné a teploty klesají k 5 °C. Počasí sice není ideální, ale s přílišnými srážkami rozhodně nepočítejte. Zima je totiž obecně sušším obdobím.
Japonská města jsou obecně považována za ta bezpečnější v porovnání s ostatními světovými metropolemi. Stačí se držet starých dobrých cestovatelských pravidel, a vyhnete se jakýmkoliv komplikacím při návštěvě města Kawasaki. Je dobré hlídat si osobní věci a cennosti na přelidněných místech. Především v nočních hodinách dávejte přednost spíše prověřeným a turisticky vyhledávaným částem metropole. Bezpečně se tu budete cítit nejenom ve dne, ale také v noci.
Při návštěvě japonského města Kawasaki si nezapomeňte přibalit nějakou tu hotovost v podobě amerických dolarů nebo eur. Ty v tamních směnárnách bez problémy vyměníte, popřípadě si vyberete peníze z bankomatů a v bankách. Kawasaki je moderním městem, takže bezhotovostní platba kartou je na denní pořádku. Přesto se vyplatí mít u sebe nějakou tu hotovost. V porovnání s ostatními velkými městy dalších prefektur je tato metropole cenově dostupná. Pokud chcete mít představu o cenových nákladech za vybrané služby a sortiment, přinášíme vám několik příkladů.
Do japonského města Kawasaki se dopravíte letecky. Směřovat budete na nejbližší mezinárodní letiště Tokio Haneda, které se od této metropole nachází asi jen 16 kilometrů. Letenky z Prahy i z Vídně jsou vždy spojeny s jedním přestupem. Náklady se pohybují od 14 000 Kč. Doba letu je od 15 hodin a výše podle délky přestupu. Při rezervaci letenek si pohlídejte, odkud poletíte nazpět. Opět by to mělo být nejbližší letiště Tokio Haneda. Druhé tokijské letiště Narita je totiž od Kawasaki vzdáleno asi 85 kilometrů. K přepravě z letiště do Kawasaki můžete využít železničních a autobusových spojů.