Kjóto bylo až do roku 1868 hlavním městem Japonska, a tedy také tradičním centrem císařského dvora, kultury a náboženství. Najdete zde kolem 2000 chrámů a pestrobarevných svatyní, bezpočet zahrad a paláců, seznámíte se s elegantní kulturou tajuplných gejš. Mnoho z objektů a míst v Kjótu bylo zapsáno na seznam UNESCO. Kjóto je jedním z mála vzácných měst, která byla právě díky nevídanému množství cenných kulturních i duchovních památek ušetřena bombardování za druhé světové války. Díky tomu zde můžete spatřit unikátní předválečné budovy. Město Kjóto se nachází na japonském ostrově Honshu a jeho populace čítá 1,5 milionu obyvatel. Kjóto netvoří pouze samotné město, ale celou prefekturu.
Turistická místa jsou rozeseta víceméně po celém Kjótu. Jedním z nejnavštěvovanějších míst v Kjótu je zahrada Murin-an, která stojí za návštěvu v každé roční době. Byla založena na počátku 20. století významným japonským státníkem. V přilehlé vile se odehrávaly diskuse nad politickým a ekonomickým směřováním Japonska. Mezi atraktivní turistická místa se řadí i Zlatý pavilon (Kinkakudži) a Stříbrný pavilon (Ginkakudži), které namísto původních rezidencí vojevůdců nyní slouží jako budhistické kláštery. Z fotek pravděpodobně znáte i svatyni Fushimi Inari s tisíci oranžovými branami torii symbolizujícími přechod mezi pozemským a duchovním světem. Mezi nejslavnější památky zařazené na seznam UNESCO patří v Kjótu jednoznačně chrám Kiyomizudera. Byl založen v roce 780 u posvátného pramene, o kterém se dodnes traduje, že je léčivý, a proto zde i dnes potkáte zástupy místních. Díky svému umístění na kopci na východě Kjóta se vám od chrámu nabízí také jedinečný výhled na město.
Cestou z Kiyomizudera můžete zavítat do čtvrti Gion, kde navštívíte tradiční divadla a užijete si japonský noční život. Pokud se rozhodnete zavítat do muzea, nebudete se nudit v muzeu ninja a samurajů, které je založené na interaktivních prohlídkách a možnosti osvojit si nějaké ty ninja schopnosti v praxi. Pro pravý japonský kulturní zážitek si zarezervujte noc v ryokan, tradičním japonském ubytování. Po celém Japonsku se nachází zhruba 80 000 ryokanů, které mohou být jak luxusní hotely, tak malé rodinné penziony. Podlahy v pokojích jsou pokryty rohožemi (tzv. tatami), k dispozici máte i stolek s polštáři a čajovou soupravou. Spí se zde na futonu, koupelny bývají obvykle společné.
Kjóto díky svému historickému postavení bývalého hlavního města a centra japonské moci oplývá bohatou kulinářskou tradicí. Druhy jídel se tak pohybují mezi bohatými večeřemi o několika chodech plynoucími z aristokratické tradice (kaiseki ryori), a mezi jednoduchým vegetariánským způsobem stravování mnichů z přilehlých klášterů (shojin ryori). Tradičním specifikem kjótské kuchyně je kyoyasai, tedy místní z generace na generaci děděné druhy zeleniny, kterým nejlépe prospívají právě tamější klimatické podmínky. Tyto vypěstované druhy hrají důležitou roli v tom, co utváří jedinečnou chuť kjótské kuchyně, a proto jsou používány výhradně v místních restauracích a domácnostech. Pro místní suroviny je nejlepší zajít do již několik století staré tržnice Nishiki.
V Kjótu se jednoznačně zaradují milovníci tofu, kteří si zde mohou vychutnat to nejkvalitnější tofu připravované na tzv. yudofu způsob, tedy ve vývaru z mořské řasy kombu a se zeleninou. Velké oblibě se v Kjótu stejně jako v celém Japonsku těší sladkosti, které se jen velmi málo podobají těm našim. Pro Kjóto typické kyo-gashi jsou pestrobarevné a tvarem vždy speciálně přizpůsobené pro určité příležitosti. Japonsko se samozřejmě pojí především s čajem, a tak v Kjótu můžete ochutnat jeden z nejstarších japonských zelených čajů z oblasti Uji. Pro Japonsko jsou typické tzv. fusion restaurace, které kombinují japonské chutě se zahraničními, a za těmi se vyplatí jít do čtvrti Pontocho a Gion. Japonské známé klasiky, jako je ramen, udon či sushi zde najdete na každém rohu.
Kjóto má vlhké subtropické klima a značně rozdílné teploty i množství srážek v závislosti na ročním období. Léta jsou horká a vlhká a zimy zase relativně studené s příležitostným sněhem. Díky subtropickému klimatu jsou v Kjótu teploty obecně vyšší než u nás. Nejteplejší měsíc je srpen s průměrnou teplotou 33 °C. Ani v zimě se nemusíte obávat mrazů, v lednu a únoru se teploty pohybují kolem 5 °C a nečekaně teplý je konec roku, kdy se můžete dočkat teplot kolem 10 °C. Na podzim a na jaře se teploty pohybují mezi 12-19 °C. Nejdeštivější období trvá v Kjótu zhruba od poloviny června do konce července. V září a říjnu je Kjóto stejně jako větší část východního pobřeží Japonska náchylné na tajfuny.
Kjóto je z hlediska kriminality nejbezpečnější japonské město a jedno z nejbezpečnějších na světě. Jeho návštěva nevyžaduje zvýšenou opatrnost. Samozřejmě se zde ale, jako všude na světě, vyplatí myslet na základní pravidla: ve větším davu a ve veřejné dopravě dávejte pozor na své osobní věci a nenechávejte cennosti v autě. V Kjótu se velké množství obyvatel přepravuje na kole, a proto buďte pozorní, když vstupujete na chodník. Pokud se přeci jen dostanete do nouzové situace, můžete se obrátit na takzvané köban, malé policejní stanice či budky typicky umístěné u větších křižovatek a ulic. Poznáte je podle malého kulatého červeného světla nad vchodem. Ne vždy však tamní policisté umí anglicky. Kjóto je rizikovou oblastí z hlediska zemětřesení a tsunami, a proto je lepší se před cestou a po příjezdu seznámit se základními bezpečnostními opatřeními, jako je umístění nouzových východů či vyvýšeného místa v případě tsunami.
Japonsko je obecně považováno za jednu z dražších destinací. Nelze však pochybovat o tom, že zde dostanete, za co zaplatíte. Čisté a bezpečné ulice, špičková a přesná veřejná doprava a stovky let zachovalá kultura. V Japonsku se platí japonskými jeny. 1 jen je zhruba 0.20 Kč. Za jídlo v restauraci zaplatíte kolem 420 korun, vstupy do chrámů se pohybují kolem 100 korun. Jedna noc v hotelu vás vyjde na zhruba 1600 Kč, penziony a hostely seženete už za 650 Kč.
Z Prahy do Kjóta žádné přímé lety nenajdete, s jedním přestupem trvá cesta kolem 15 hodin. Ceny za zpáteční letenku se pohybují kolem 15 000 Kč. Přestože Kjóto nemá vlastní letiště, je velmi dobře dostupné vlakem ze všech větších japonských měst. Nejbližší letiště Itami a Kansai (obě v prefektuře města Osaka) jsou od Kjóta vzdálena zhruba hodinu až hodinu a půl cesty vlakem. Při cestě z Tokia můžete využít spojení JR Tokaido Shinkansen a v Kjótu budete za pouhé dvě hodiny. Ostatně například cesta shinkanzenem je sama o sobě zážitek, který byste neměli vynechat. Cena za tuto cestu se pohybuje od 2700 Kč do 3000 Kč. Mezi nejvyužívanější dopravní společnosti patří státní JR, která nabízí výhodný Japan Rail Pass na vybraný počet dní pro cesty po celém Japonsku. Ten vás např. na sedm dní vyjde na zhruba 6300 Kč, takže se těm, kdo budou cestovat alespoň do 3 různých měst, rozhodně vyplatí.