Kumamoto je japonským městem nacházejícím se na ostrově Kjúšú. Jeho celková velikost je 390,32 kilometrů čtverečních a žije zde necelých 740 tisíc obyvatel. Jde o hlavní město stejnojmenné prefektury Kumamoto.
Prvopočátky vzniku tohoto města se začaly psát v roce 1588, kdy byl vybudován hrad se stejným názvem. Od té doby došlo k pozvolnému rozmachu v této oblasti a budování města. To bylo bombardováno během druhé světové války v roce 1945. V následujících letech se Kumamoto sloučilo s okolními městy.
Právě hrad Kumamoto se mimo jiné objevil také ve filmu, a to ve snímku Ran z roku 1985. Částečně také ve známém filmu Poslední samuraj z roku 2003. Ve městě se nachází tři významné vzdělávací instituce.
Krásné město Kumamoto si zamilujete pro jeho přirozenost a viditelný odkaz na minulost. Důkazem toho jsou významné památky, ale také řada jiných zajímavých míst. Spousta zeleně, možnost nakupování a romantická noční atmosféra. To je jenom špetka toho, co můžete v Kumamotu okusit.
Vaše putování po městě by mělo začít asi u té nejvýznamnější stavby, kterou je Hrad Kumamoto. Ten patří k nejznámějším v celém Japonsku. Jeho sáhodlouhá historie je spojena se 16. stoletím. V roce 2016 bohužel přišlo zemětřesení, jenž některé části hradu poškodilo. Přesto jej můžete navštívit a prohlédnout si jeho unikátní architekturu.
Za další krásnou stavbou budete muset vyjít na kopec Hanaokayama, což trvá asi 15 minut. Jde o chrámový svah, kde se nachází náboženský objekt zvaný Nipponzan-Myohoji-Daisanga. Kromě prohlídky jeho samotného se vám pochopitelně dostane i překrásného výhledu na okolí. Hned poté se vydejte k pamětní síni Soseki Memorial Hall, kde do své smrti v roce 1916 žil slavný spisovatel.
Trochu nevábně vypadající je budova radnice. Její exteriéry sice nelákají moc turistů, jde však o výškovou budovu přístupnou veřejnosti. Vyjít tak můžete na vyhlídkovou plošinu ve čtrnáctém patře a dopřejete si krásného rozhledu kolem. Cestu k historii vám zprostředkuje chrám s názvem Honmyo-ji, k němuž vede cesta posetá lucernami, takže noční prohlídka je určitě velkým zážitkem. Ujít byste si neměli nechat svatyni Fujisaki Hachimangu. Ta patří k těm nejvíce uctívaným ve městě. Mimo jiné se zde koná i známý festival Drunken Horse Festival.
V poznávání Kumamota můžete pokračovat třeba u Chibajo Annex, což je součást Kumamoto Prefectural Museum of Art. O historii se mnohé dozvíte v Hosokawa Gyobutei, kde dříve pobýval slavný klan Hosokawa. Nejmenším muzeem ve městě je Muzeum umění Shimada, kde jsou k vidění svitky a kaligrafické kousky. Za uměním a řemeslem je možné vyrazit do Centra tradičních řemesel, jemuž se říká Kumamoto Prefectural Traditional Crafts Center. Zde jsou pověstné ozdobné lucerny Yamaga.
Kumamoto je součástí Japonska, takže nepřijdete ani o pověstné japonské zahrady. Tou nejznámější je Suizenji-jojuen, kde se nachází hodně zeleně, malebných jezírek a japonských památek. Její historie sahá až do roku 1636. Odsud můžete za přírodou vyrazit do parku Suzenji Ezuko, kde se na vodní ploše nachází přemíra nejrůznějšího ptactva. Ve městě je také zoologická a botanická zahrada, kde na vás čeká pestrá fauna a flóra. Za zelení se vyplatí udělat si výlet na horu Kinpo. Hora je situována asi 10 kilometrů od města a nabízí překrásný výhled nejenom na okolní kopce, ale i na města Kumamoto a Nagasaki.
Když navštívíte Kumamoto na podzim, neminete některý z místních festivalů. A pokud toužíte po nákupech, vyzkoušejte třeba centrum Kumamoto Ekimachi 1 Chome nebo se vydejte do uličky Sakuranobaba.
Při návštěvě města Kumamoto se můžete těšit na zdravou japonskou stravu. Místní pokrmy jsou velice populární a lahodné. Jistotu máte v tom, že vznikají z čerstvých surovin a jsou různorodé. Velice často se setkáte s mořskými plody a rybami na mnoho způsobů. Nechybí pochopitelně rýže a různé druhy nudlí, včetně speciálních omáček. Pokud patříte mezi gurmány, potom okuste jídla zvaná Tempura, Sukijaki, Suši, Jakitori, Sašimi, Soba a Udon, Tonkacu a Šabu-šabu. Japonskou gastronomii si zamiluje opravdu každý.
Na tradiční recepty se zaměřují restaurace jako Aoyagi, Katsuretsutei Shinshigai Honten, Keika Ramen Honten a Den. Ve městě samozřejmě najdete i řadu luxusnějších podniků, které jsou připraveny uspokojit chutě těch nejnáročnějších strávníků. Patří mezi ně restaurace Suganoya Kamitori, Korentei Kamitori Pavillion a Kakka.
Pro japonské město Kumamoto je zcela typické vlhké subtropické klima, které sebou přináší horké letní dny. Denní průměr se v červnu až srpnu pohybuje mezi 23 °C až 28 °C a není ničím neobvyklým, když se ručička teploměru zastaví na hranici 35 °C. Teplotně příjemnější je pochopitelně jaro a podzim, kdy je denní průměr mezi 15 °C až 20 °C. Pozor si dejte na to, že nejvíce dešťových srážek spadne v červnu a červenci. Za deštivé lze označit období od března do září. Celkový úhrn dešťových srážek je 2 000 milimetrů za rok. Pokud jde o zimy v Kumamotu, teploty zde klesají k 5 °C přes den, v noci to může být i lehce pod bodem mrazu.
Japonské město Kumamoto se může chlubit nižší kriminalitou. Ve městě se budete cítit bezpečně nejenom ve dne, ale také v noci. Jediné co, tak si hlídejte osobní věci, cennosti a peníze na frekventovanějších místech, kde je možné narazit na kapesní zloděje. S ničím jiným zde pravděpodobně nebudete mít žádné problémy. Naopak se setkáte se vstřícností obyvatel. Není zapotřebí žádného očkování a z pohledu přírodních katastrof to mohou být jen lehké záchvěvy zemětřesení.
Cenové náklady v Kumamotu odpovídají japonskému průměru. Některé zboží je cenově dostupnější, jiné zase o něco dražší. V porovnání s Českou republikou je znatelný rozdíl směrem vzhůru. Zde je několik příkladů orientačních cen.
Z České republiky se do japonského Kumamota dopravíte prostřednictvím letadla. Přímo z letiště Václava Havla jsou vypravovány lety se dvěma přestupy, které končí na letišti Kumamoto. Díky těmto přestupům je nutné počítat s celkovou dobou letu kolem 20 hodin. Standardní cena letenky je 25 000 Kč až 30 000 Kč. Levnější získáte jen při včasnější rezervaci nebo v akci.