Nagasaki je známým japonským městem, které se nachází ve stejnojmenné prefektuře. Přístavní město je obklopeno hned několika městečky, jakými jsou Saikai, Isahaya, Togitsu a Nagayo. Pomyslný středobod ostrova Kjúšú, kde žije přibližně 400 tisíc obyvatel. Město má se všemi přilehlými oblastmi rozlohu 405 tisíc kilometrů čtverečních. Díky tomu, že je Nagasaki situováno v čele dlouhého zálivu, je významným přístavním městem. I když zde převládá japonská kultura a náboženství, poměrně silnou základnu tu má i křesťanství na spoustě místech.
Japonské město Nagasaki začalo nabírat na své důležitosti v 16. století. Tehdy k tamním břehům dorazili portugalští průzkumníci. Od té doby byl přístav využíván holandskými a portugalskými obchodníky. Za první světové války tu mělo sídlo japonské císařské námořnictvo. Město je bohužel známé i díky tragické události z druhé světové války. Američané na město shodili atomovou bombu. Obnova města započala až po roce 1946. Nejprve se začalo příbytky pro lidi a pak i kostely a dalšími stavbami. Dnes město Nagasaki funguje, jako dřív.
Město Nagasaki si přes všechno špatné ve své minulosti zachovalo svoji jedinečnou tvář, která má podobu nejrůznějších historických památek a staveb. Navštívit zde můžete spoustu překrásných působišť. Následující řádky vám mohou posloužit jako inspirace pro sestavení nezapomenutelného cestovatelského itineráře.
Začít můžete například v Kóši-bjó, což je slavný konfuciánský chrám postavený v roce 1893. Dnes lze obdivovat nejenom jeho architekturu. Uvnitř se nachází Palácové muzeum a Muzeum čínské historie. Další unikátní stavbou je Basilica of the Twenty-Six Holy Martyrs of Japan, která představuje objekt římskokatolické církve pocházející z roku 1853. Vzhledem k tomu, že jde o nejstarší kostel v Japonsku, byl objekt prohlášen za národní poklad.
Do poznávání japonského města Nagasaki se můžete pustit opravdu naplno. Dokazuje to kupříkladu bývalá rezidence Shuhan Takashima, Historické muzeum Dedžima, ale také zenový chrám Fukusaidži. Jeho první podoba vznikla už v roce 1623. Z pohledu buddhistických chrámů si nenechte ujít ani Kófukudži, což je objekt vybudovaný v roce 1624. Výlet si můžete naplánovat k Pagodě míru v Nagasaki nebo načerpáte jedinečnou atmosféru v tamní čínské čtvrti. Japonskou architekturu máte možnost obdivovat na každém kroku. Co takový zenový chrám Sófukudži? V něm spatříte velký kotel. Pozoruhodná je také šintoistická svatyně Suwa, k níž vede celkem 227 schodů. Oficiálním datem výstavby je rok 1614.
Pakliže nebudete mít náboženské architektury Japonska stále dost, směřujte své kroky k chrámu ze 17. století, jehož název je Šófukudži. Zpozorovatelné jsou i pozůstatky svatyně Sannō, které byly poničeny během druhé světové války. Pokud budete mít naopak místní architektury více než dost, udělejte si zastávku u katedrály Neposkvrněného početí Panny Marie. Unikátní stavbou je také Méganský most postavený v roce 1634.
V rámci návštěvy japonského města Nagasaki se můžete spolehnout na to, že z hlediska poznávání a získávání nových vědomostí dostanete spoustu šancí. Vybízí k tomu nejrůznější muzea. Typickým příkladem je Muzeum historie a kultury. Pokud se chcete dozvědět více o druhé světové válce, zamiřte do Muzea atomové bomby. Vedle něj se mimochodem nachází památník Nagasaki National Peace Memorial Hall for the Atomic Bomb Victims a Park míru. Nagasaki přináší každému něco, což dokazuje třeba Subtropická botanická zahrada, Vědecké muzeum a Akvárium tučňáků. Ve výčtu muzeí bychom samozřejmě mohli pokračovat. Je to Muzeum umění prefektury Nagasaki, Muzeum a památník dvaceti šesti mučedníků nebo Muzeum literatury Syusaku Endo.
Během návštěvy tohoto přístavního města si udělejte čas také Gloverovu zahradu, kde je situována bývala rezidence Walker, Ringer a Alt Residence. Naplánujte si výlet na nedalekou horu Inasa ve výšce 333 metrů nad mořem, odkud se vám nabídne krásný výhled. Využít můžete i lanovku. Vynechat byste neměli známou uličku Oranda-Zaka, která má mírně svažitý charakter a připomíná holandské ulice. Proto se jí také říká Hollander Slope. Nakonec si můžete odpočinout v malebném parku Tatejama.
Neopomínejte ani na to, že město Nagasaki je spjato se zajímavými událostmi. Nejznámější festival nese název Kunchi a probíhá na začátku října. Dále je to jeden z nejdelších štafetových závodů světa nebo náležitá oslava čínského Nového roku neboli Nagasaki Lantern Festival.
V Nagasaki si samozřejmě budete pochutnávat na tradiční japonské kuchyni. Každá oblast této země má své tradiční receptury stejně, jako je tomu ve městě Nagasaki. Zde vás v tamním jídelníčku očaruje například speciální cukrovinka označovaná jako castella. Ochutnat můžete nudlové jídlo zvané champon nebo podlehnete chuti sara udon. Smažené zelí, fazolové klíčky, nudle, chobotnice, krevety a další ingredience jsou pro tento pokrm zcela vlastní. V jídelníčcích tamních restaurací lze vypíchnout i jiné pokrmy. Nabízí se kupříkladu mogi biwa, urakami soboro nebo odnož turecké rýže čili toruko rýže. Pokud toho bude mít stále málo, zkuste nagasaki kakuni a nejrůznější japonské cukrovinky.
Po dobrém jídle musí přijít i dobré pití. Vzhledem k tomu, že se budete nacházet v Japonsku, jistě neodoláte některému z tradičních japonských čajů. V rámci alkoholických nápojů se nabízí japonské pivo nebo rýžové víno zvané saké.
Pro japonské město Nagasaki je typické vlhké subtropické klima. To se vyznačuje horkými, vlhkými a dlouhými léty. Oproti tomu jsou zde mírné zimy. Právě v zimním období se průměrné teploty pohybují kolem 10 °C. Letní měsíce přináší teploty cca 32 °C. Nejteplejším měsícem je srpen. Pozor si však dejte na dešťové srážky, které jsou nejintenzivnější v červnu a v červenci. Spadne kolem 300 až 350 milimetrů srážek. Méně je to pak na jaře a na podzim, kdy jsou přijatelnější i teploty v rozmezí 19 °C až 24 °C. Celoroční úhrn dešťových srážek je 1 900 milimetrů.
Dovolenou v Nagasaki si užijete bez jakýchkoliv obtíží a problémů. Stačí se držet osvědčených bezpečnostních pravidel. Ctěte tamní kulturu a zvyklosti, na přelidněných místech si hlídejte své osobní věci, nepouštějte se do sporu s místními a večerní zábavu vyhledávejte v turistických oblastech. Nutno podotknout, že úroveň kriminality v japonských městech je obecně nižší a jednotlivé metropole patří k těm bezpečnějším oproti jiným na světě. A to v plném měřítku platí také v Nagasaki.
Hlavním platidlem v japonském městě Nagasaki je japonský jen. Ten si do země vozit nemusíte, na směnu můžete použít eura nebo americké dolary. Místní měnu získáte i v tamních bankomatech. Hodně časté je placení kartou, tedy bezhotovostně. Co se týče cenových nákladů, Nagasaki nikterak nevybočuje z průměru podobně velkých měst. Z níže uvedených příkladů si můžete udělat představu o tom, kolik asi tak stojí vybrané zboží a služby.
Pokud se chcete vypravit za poznáváním krás japonského města Nagasaki, jedinou rozumnou formou cestování je samozřejmě letecká doprava. Spojení z Prahy na letiště Nagasaki není zrovna ideální, takže počítejte minimálně se dvěma přestupy. Díky tomu se celková doba letu bude pohybovat kolem 21 až 24 hodin. Náklady na letenku začínají na 33 000 Kč. Samotné letiště se nachází asi 4 kilometry od města Ōmura a 18 kilometrů od města Nagasaki. Z letiště do města můžete cestovat veřejnou dopravou nebo si pronajmete automobil.