Ósaka je významným japonským městem. Třetí největší metropole Japonska leží ve stejnojmenné prefektuře, kde mimochodem tvoří hlavní a nejlidnatější město. Ósaka z pohledu velikosti zabírá asi třináct procent celkového území prefektury. Žije zde přes osmnáct milionů lidí. Celková rozloha je 223 kilometrů čtverečních. Ósaka je považována za pomyslné srdce souměstí Ósaka, Kjóto a Kóbe. Ve starých dobách bylo město označováno, jako Naniwa. Obklopeno je hned deseti satelitními městy, z nich devět spadá do prefektury Ósaka. Z jedné strany je město otevřeno Ósackému zálivu.
Historie tohoto místa se pojí s rokem 7000 před naším letopočtem. Postupem času se stala Ósaka hlavním obchodním centrem Japonska. Z velkého přístavu pravidelně vyplouvalo velké množství lodí do celé Asie. V současnosti se ve městě koncentruje průmysl různého typu. Od toho chemického, přes těžký, až po ocelárny a výrobu lodí. Ósaka se zároveň pohybuje na žebříčku nejdražších míst k životu. Nejvyšším bodem města je Tokyo Peil v Tsurumi-ku s výškou 37,5 metrů nad mořem.
Ósaka je městem mnoha tváří. Osobitá metropole Japonska na jedné straně přináší svět nakupování, na té druhé moderní objekty ve spojení s historickými budovami. Krásná příroda, zeleň a možnost nekonečného vědění. Taková je Ósaka v celé své kráse.
Japonské město Ósaka je spjato s jedním velkým symbolem, kterým je místní hrad. Unikátní historický objekt situovaný v oblast Kansai byl svého času vybudován v roce 1583. Je však pravdou, že byl svého času zničen a to, na co se budete dívat v dnešní době je replika z roku 1997. Jde však o unikátní a architektonicky zajímavou stavbu, která je věrnou kopií originálu. V Ósace je k vidění velká spousta chrámů. Typickým příkladem je Tennódži, respektive zachovalá kamenná brána, jejíž minulost spadá do roku 1294.
Mezi historické a unikátní zařízení Ósaky patří Národní divadlo v Burnaku. Tradiční japonské loutkové divadlo vám zprostředkuje nezapomenutelný zážitek. Pokud máte zájem o scénické umění zvané Kamigata, zamiřte do Ósackého prefekturního muzea. Pomyslným centrem kultury je Namba Grand Kagetsu. Pokud jde o muzea, jde jich ve městě více než dost. K těm vyhlášeným patří třeba tematické Muzeum nudlí nebo Muzeum Momofuku Andō Instant Ramen.
Milovníci japonské architektury si v Ósace přijdou jistě na své. Navštívit můžete kupříkladu slavnou svatyni Sumiyoshi Taisha nebo buddhistický chrám Shitennoji. Dalším podobným místem je Namba Yasaka Jinja, Osaka Tenmangu, Imamiya Ebisu Jinja a Isshin-ji. Charakter historických staveb je pochopitelně vhodné kombinovat také s udržovanou japonskou zelení. Tu můžete nalézt na spoustě míst. Příjemný odpočinek v obležení zeleně si budete dopřávat v Kema Sakuranomiya Park, Tsurumi Ryockuchi Park, Nakanoshima Park, Tennoji Park a v Nagai Park.
Na jedné straně lze pozorovat chrám Hózendži se soškou Fudó-mjóó, na té druhé zase moderní objekty novodobé architektury. Za zmínku stojí Umeda Sky Building, věhlasná věž Tsutenkaku, mrakodrap Abeno Harukas a Abeno Harukas. Právě na tomto objektu se nachází vyhlídková plošina Harukas 300 odkud budete mít Ósaku, jako na dlani. Na město se totiž budete dívat z výšky 300 metrů. Město je mimo jiné protnuto spoustu vodních toků a řek, takže se nabízí třeba vyhlídkové plavby. Populární je plavba po indickém pobřeží a po řece Tombori.
V Ósace si samozřejmě užijete i přemíru zábavy, nakupování a tradiční gastronomie. Vyrazit můžete kupříkladu do oblíbené čtvrti Dotonbori, kam si zajdete na večeři nebo do divadla. Pokud dáváte přednost pouličnímu nakupování, vyhledávané jsou trhy Kuroon Ichiba Market. Během cestování po městě Ósaka neopomínejte ani na legendární zábavní park Universal Studios Japan, kde si užijí nejenom děti, ale také dospělí. Do výčtu lokalit spojených s nekonečnou zábavou lze zařadit ještě Yoshioto Kogyo, Symphony Hall, sál Osaka-džó nebo Osaka Shiki Theatre.
S japonským městem Ósaka se pojí i několik věhlasných festivalů. Jedním z významných je Tenjin Matsuri konající se v červenci. Na přelomu dubna a května můžete zažít Zlatý týden a koncem března je to Sezóna třešňových květů. Zhruba v polovině srpna se koná Festival Obon a zapomínat byste neměli ani na festival Aizen Matsuri na přelomu června a července v chrámu Shōman-in.
Ne nadarmo je japonské město Ósaka označováno, jako hlavní město jídla. Metropole je doslova protnuta spoustou restaurací, barů, ale také pouličního stravování, kde máte možnost ochutnat vždy něco nového. Neupínejte se na jedno místo a v rámci místní gastronomie cestujte. Dostane se vám od každého něco. Tradičním jídlem je tu například pikantní grilovaná placka označovaná jako okonomiyaki. Hlavními ingrediencemi jsou zelí, mouka a vejce. Pokud máte chuť na lisované sushi, vsaďte na oshizushi. Pro město jsou typické i kuličky z těsta s kousky chobotnic, kterým je říká takoyaki. Častou přílohou jsou nudle udon. Kromě toho si samozřejmě pochutnáte na spoustě národních pokrmů samotného Japonska.
Co se týče nápojů, ochutnat můžete místní pivo. Ve městě se zároveň nachází spousta saké barů, kde si dopřejete víno z rýže v mnoha podobách. Málokdo ví, že v Ósace se vyrábí také whisky, čehož je důkazem palírna Yamazaki. Obecně lze říci, že větší utrácení za jídlo je tu běžným zvykem.
Japonské město Ósaka leží v subtropickém klimatickém pásmu. Kromě zimy je metropole spojena s vyšší vlhkostí. Intenzivnější dešťové srážky přichází na konci jara, výrazné jsou také na podzim. Průměrné teploty v zimě se pohybují kolem 9 °C, přičemž se sněhovými přeháňkami se tu setkáte spíše výjimečně. Nejteplejším měsícem v roce je srpen, kdy stoupá nejenom vlhkost vzduchu, ale i teplota na 33,5 °C. V noci klesají teploty asi o deset stupňů níže. Podzim je kromě intenzivnějších dešťů spjat i s tajfuny. Celoroční úhrn dešťových srážek je 1 340 milimetrů. Při plánování dovolené v Ósace tak přihlížejte i k počasí.
Pokud jde o bezpečnost v Ósace, můžete být víceméně bez obav. Stejně, jako většina japonských měst, také Ósaka patří do skupiny nejbezpečnějších měst světa. Kriminalita je spíše výjimečná. Na druhou stranu byste jako zběhlí cestovatelé měli dodržovat základní bezpečnostní pravidla. Na přelidněných místech, jakými jsou památky nebo trhy si hlídejte své cennosti a osobní věci. Do víru velkoměsta se nemusíte bát vyrazit ani v noci, kdy si užijete spoustu zábavy. Vhodné je držet se spíše hlavních a turisty vyhledávaných oblastí.
V Ósace se platí japonským jenem, který lze směnit za eura nebo americké dolary. Problém nebudete mít s bankomaty, ani bezhotovostními platbami kartou. Cenové náklady za produkty a vybrané služby se zvyšují s příchodem hlavní turistické sezóny. Ta víceméně trvá od března do srpna. Pokud chcete mít představu o cenových nákladech v Ósace, začtěte se do následujících řádků. Obecně lze však tvrdit, že Ósaka patří k dražším městům.
Při plánování dovolené v Ósace se zaměřte na včasnou rezervaci letenky. Směřovat totiž budete na Mezinárodní letiště Kansai. Cena zpáteční letenky z Prahy začíná na 12 000 Kč a počítat musíte s tím, že s přestupy bude délka letu trvat 17 hodin. Letiště se nachází asi 40 kilometrů od Ósaky. K přepravě do centra můžete využít levné vlaky Nankai Express, popřípadě vsadíte na rychlejší vlaky Nankai Rap:t Limited. A jak je to s možnostmi dalšího cestování v japonské Ósace?