Ačkoliv patří Nepál mezi nejchudší země světa co se týče ekonomiky, rozhodně není chudý na turisticky zajímavá místa. Mezi Indií a Čínou (Tibetem) se snoubí nádherná horská krajina se starobylými chrámy, náboženskými svatyněmi a lákavými paláci káthmándského údolí v hlavním městě Káthmándú. Nepál je vyhledávaným místem všech milovníků hor, trekování a raftingu. V Himalájích se tyčí osm z deseti nejvyšších hor světa včetně Mount Everestu, nacházejícího se na hranici s Tibetem. Jedná se o jedny z nejkrásnějších trekovacích míst i díky úžasnému pohledu na zasněžené vrcholky hor.
V roce 2015 postihlo zemi silné ničivé zemětřesení, které zmařilo mnoho lidských životů i zničilo několik desítek budov a památek. V dnešní době ale nepocítíte již téměř žádné následky, Nepál má mnoho dalších zajímavých míst, kterými vás okouzlí. Zahoďte stres a spěch moderní doby a ponořte se do světa, kde se mísí staré tradice s náboženskými meditačními praktikami.
Nepál je doslova rájem pro milovníky vysokohorské turistiky, raftingu a horské cyklistiky. Mezi nejoblíbenější trekovací trasy patří oblast Annapurna a Everest, nacházející se severně od hlavního města. Podobně jako trekování je v Nepálu populární horská cykloturistika. Nachází se zde množství pozoruhodných cyklostezek. Za návštěvu stojí také některý z 15 národních parků a chráněných území. Díky divokým nepálským řekám je Nepál oblíbeným místem pro rafting a kajaky.
Nepál se vyplatí poznat od A až do Z. Tato země je totiž skvostná a nabízí toho více než dost. Začít pochopitelně můžete v hlavní metropoli, kterou je město Káthmándú. Dominantou je například svatý chrám Swayambhunath. Dále se tu nachází palác Mahu Devalu, hinduistický chrámový komplex Pašupatináth, královský palác Hanuman Dhoka a vyhlášené náměstí Durbar Square. To je na seznamu světového dědictví UNESCO. Pokud chcete spatřit jednu z největších stúp na světě, zamiřte k Bodnath. Tato stúpa dosahuje výšky 24 metrů. Co se týče ubytování, mezi dobrodruhy jednoznačně vítězí čtvrti Thamel a Freak Street.
Také okolí hlavního města toho přináší hodně. Dokazuje to město Patan, kde se nachází Ašókovy stúpy a Zlatý chrám. Ten pochází z 12. století. Druhým městem je Bhaktapur, což je bývalé královské město. Tady je toho k vidění možná ještě o něco více. Odrazovým můstkem se pro vás stane Hrnčířské náměstí, odkud budete pokračovat k nejvyšší pagodě Nyatapola. Ta je situována poblíž náměstí Taumadhi Tole. Při cestách poblíž hlavní metropole neopomínejte ani na Nejstarší chrám Nepálu zvaný Changu Narayan, kde můžete pozorovat doslova sochařská a dřevořezbářská díla. Okouzlující stavbou je chrám zasvěcený hinduistické bohyni Kálí, jehož označení je Dakshinkali. Za zmínku stojí i univerzitní městečko Kirtipur.
U Káthmándú samozřejmě zůstat nemusíte. Dalším velkým lákadlem Nepálu je druhé největší město v zemi zvané Pokhara. To ve své podstatě představuje takový pomyslný odrazový můstek pro treky. Významné oblasti jsou především údolí řeky Seti, jezero Phéva Tál a vodopády Deví. V okolí leží ostrůvek s chrámem zvaným Varáhi. Podívat se můžete k Pagodě míru nebo navštívíte Mezinárodní horské muzeum.
Při návštěvě Nepálu byste neměli opomíjet ani na Buddhovo rodiště, kterým je Lumbiní. Za zmínku stojí Chrám královny Máji, Pagoda světového míru a Ašókův sloup. Kromě historických a náboženských objektů budete obdivovat přírodní krásy a neskutečné výhledy. Začít můžete třeba u pomyslné vstupní brány do Himalájí, kterou je Namche Bazaar nacházející se v nadmořské výšce 3 500 metrů nad mořem. V okolí jsou hned dva zajímavé cíle – Khumjung a Khunde. Údolí Khumbu si zamiluje naprosto každý.
Tím nejstarším národním parkem v Nepálu je Čitvan neboli Royal Chitwan National Park, který vznikl v roce 1973. Krásnou přírodou se můžete prodírat v terénních vozech, na raftech nebo na slonech. Další pýchou této destinace je Národní park Sagaramatha, kde se mimochodem nachází i nejvyšší vrchol světa. Pokud si chcete užít krásné pohledy na Mount Everest, zavítejte na místo zvané Kala Pattar ve výšce 5 500 metrů nad mořem. Výchozím bodem se vám stane Lukly. Neopomínejte ani na populární masiv Annapurna. Spousta treků, posvátných pramenů, ale i horských vesniček. Za zmínku stojí Muktináth. Pokud chcete mít rozhled nad úchvatným okolím Anapurny, zamiřte do vesnice Sarangkot. Kousek od ní se nachází vyhlídkový bod. Dech beroucí je také jezero Phewa.
V Nepálu se setkává vliv dvou velkých kulinářských kultur, indické a čínské. Vzhledem k nedostatku financí je většina tradičních jídel bezmasých, takže uspokojí i zapřisáhlé vegetariány. Jídla však bývají často výrazně kořeněná až ostrá. Sestávají většinou ze základních surovin – rýže, brambor, luštěnin, zeleniny a případně masa. Nepálským národním jídle je dal bhat, které se skládá převážně z porce rýže, luštěninové (čočkové, případně fazolové) polévky a zeleniny. Dalším typickým nepálským jídlem jsou tibetské momo knedlíčky neboli taštičky z mouky, soli a vody, které jsou plněné zeleninou, jačím sýrem nebo mletým masem. Oblíbené jsou také zeleninové nudlové polévky, které vám často přijdou na treku vhod, či chlebové placky čapátí (chapati) podávané s rozličnými druhy indického koření nebo třeba s marmeládou.
V Nepálů můžete samozřejmě ochutnat i spoustu pouličních dobrot. Vyzkoušejte třeba taštičky s pálivou bramborovou směsí zvané samosa. Vyhledávanou specialitou jsou indické placky parathy. V této exotické destinaci můžete také mlsat, k čemuž nabádají vybrané pochutiny. Jednou z nich je jalebi, což je smažené těsto se sladkým sirupem. Nepálci mají nachystané dokonce laskominy pro samotné turisty. Spoustu dortíčků a čokoládových koláčků nakoupíte v German bakery. A jak je to s nápoji v Nepálu? Jednoznačně vede pití obyčejné balené vody. Ochutnat můžete mléčný čaj se směsí koření, kterému se říká masala chai. Dále jsou to čaje zázvorové, zelené a černé. Mezi alkoholickými nápoji vede nepálské pivo Čhang, domácí pálenka rakši a tibetské pivo Tongha.
Zobrazit volné termíny